"این مطب صرفاً جنبه اطلاع رسانی داشته و خدماتی در این زمینه ارائه نمیگردد"

post_image

بینی ممکن است بعد از عمل جراحی زیبایی، دچار دفورمیته ها یا بدشکلیهایی شود که برای درمان و رفع آنها، انجام عمل جراحی مجدد (ثانویه، ترمیمی، روتوش، ریویژن) بینی ضروری شود. این بدشکلی ها می توانند در نوک بینی، پره های بینی، غضروف های بالای بینی، تیغه بینی و ... رخ دهند و عبارتند از:

منقار طوطى

نماى غالب این عارضه و بدشکلی به صورت پر شدگى قسمت بالاى نوک بینى است، به صورتى که به نظر میرسد سر بینى افتادگى پیدا کرده و قوز بینى به قسمت پایینتر جابجا شده است و این حالت نمایى مشابه منقار طوطى خواهد داشت.

این عارضه به دو علت ممکن است رخ دهد: زمانى که غضروف بالاى سر بینى بلند است که با برداشتن اضافى غضروف  اصلاح خواهد شد.

حالت دوم زمانیست که در بیماران با پوست ضخیم، غضروف تیغه بینى بیش از حد برداشته شود، بافت ترمیمى منطقه را پر خواهد کرد که با برجستگى در بالای نوک بینى  خود را نشان خواهد داد . عمل انحراف بینی برای اصلاح این مشکل از حالت قبل پیچیده تر است . همزمان با برداشتن بافت ترمیمى در حدیکه به خونرسانى پوست صدمه نزند باید بازسازى اسکلت ضعیف شده نیز انجام گیرد تا مشکل دوباره باز نگردد.

وى معکوس یا inverted v

نماى این بدشکلی و دفورمیته به این صورت است که غضروفهاى بالاى بینى درست در زیر استخوان نشست مى کنند به فرمی که بعد از عمل، بینى به خصوص از روبرو نماى دو تکه پیدا مى کند و لبه استخوان مثل عدد ٨ (وى  معکوس) خود را نشان میدهد. این عارضه اغلب با مشکلات تنفسى نیز همراه است زیرا دریچه ورودى هوا به بینى بدنبال این اتفاق تنگ میشود و نیاز به عمل ترمیمی (ریویژن) بینی می باشد.
اصلاح و درمان این مشکل از طریق قرار دادن پیوندهاى غضروفى در محل اتصال غضروف هاى نشست کرده و تیغه بینى است که باعث باز شدن دریچه ورود هوا و بهبود تنفس خواهد شد.

کج شدن ظاهر بینی

این نوع دفورمیتی میتواند به چند دلیل رخ دهد؛

ممکن است در جراحى اولیه ،انحراف بینى اصلا اصلاح نشده یا کامل اصلاح نشده باشد که در این صورت با جراحى مجدد و اصلاح انحراف تیغه بینى مشکل تا حد زیادى برطرف میشود. این مشکل نیز با اختلال در تنفس همراه است.
گاهى استخوان بینى در محل مناسبى نشکسته است و باعث انحراف یا بر جسته بودن قسمت استخوانى بینى میشود که در این صورت استوتومى یا شکستن مجدد استخوان برای رفع بدشکلی و بینی کج کمک میکند.

در افرادیکه صورت غیر قرینگى دارد، پس ازجراحی نیز بینى مجدد در مسیر محور صورت قرار میگیرد و ممکن است غیر قرینه بنظر برسد. لذا لازم است که در جلسات مشاوره قبل از عمل این نکته به بیمار توضیح داده شود و بیمار نسبت به این مساله اگاهى پیدا کند.اصلاح غیر قرینگى صورت نیاز به  اقدامات دیگرى مانند جراحى روى سایر استخوانهاى صورت  دارد و با جراحى بینى مشکل عدم تقارن صورت بر طرف نخواهد شد.

بینى زین اسبى

زمانیکه از قسمت پشت بینى، استخوان وغضروف بیش از اندازه در جراحى اول برداشته شده باشد، پشت بینى در نیم رخ نماى فرورفته و مشابه زین اسب پیدا میکند . اصلاح و رفع این بدشکلی در موارد شدید نیاز به عمل جراحی ترمیمی به صورت پیوند از غضروف دنده دارد.

بینى کوتاه

زمانیکه سر بینى در جراحى اول بیش از اندازه بالا رفته باشد، بعد از عمل، بینى بیش از اندازه کوتاه به نظرمیرسد و در روبرو سوراخ هاى آن کاملا مشخص و رو به بالاست. بر گرداندن طول بینى به حد طبیعى به علت محدود بودن کشش پوست مشکل است و نیاز به بازسازى و روتوش با پیوند هاى متعدد غضروف دارد.

برجستگى در ناحیه سر بینى

گاهى غضروف هاى سر بینى  در فاز ترمیم از امتداد هم خارج میشوند. این مورد به خصوص زمانیکه جراح در تلاش براى کوچکتر کردن زیاد از حد بینى، غضروف ها را بیش از حد ضعیف یا قطع کرده باشد و یا در افرادیکه پوست نازک دارند اتفاق میافتد. در عمل جراحى مجدد (راینوپلاستی ثانویه) بینی برجستگیها برداشته شده و قطعات ضعیف بازسازى و ترمیم میشود. در افرادیکه پوست نازک دارند درکنار پیوندهاى غضروفى ،گاهى استفاده از فاشیا (لایه نازک غلاف عضله گیجگاهى) کمک میکند تا مانند استر نامنظمیهاى کوچک را بپوشاند.

غیر قرینگیهاى سوراخها و پره هاى بینى

اصلاح این بدشکلی ها بسته به مشکل متفاوت است.اگر پره هاى بینى بالا کشیده شده باشد پیوند غضروف یا پیوند همزمان پوست و غضروف از لاله گوش لازم است. اصلاح غیر قرینگیهاى نسبى سوراخها از طریق برداشتن از پوست از سمتى که نیاز است انجام میشود . اصلاح سوراخ بینى که بیش از اندازه کوچک شده است بسیار مشکل است و ممکن است به جراحیهاى متعدد نیاز داشته باشد. پایین افتادن ناحیه بین دو سوراخ بینى (کلوملا) به علت ضعیف شدن پایه بینى میباشد  که با گذاشتن یا تقویت پایه بینى یا تقویت غضروفهاى سر بینى و برداشتن مخاط و یا غضروف اضافى انجام پذیر است. فرو رفتگى پره هاى بینى به علت ضعیف شدن غضروفهاى بینى بوده و نیاز به بازسازى و پیوند غضروف دارد. این مشکل میتواند با اختلال تنفسى نیز همراه باشد به این علت که به علت ضعیف بودن دیواره بینى ،هنگام نفس کشیدن ،پره بینى به داخل کشیده میشود و در برابر نفس کشیدن مقاومت ایجاد می کند.

چنانچه بعد از عمل جراحی بینی ، در هر یک از قسمت های بینی مانند پره ها، تیغه، نوک بینی، غضروف ها و ... بدشکلی ها و دفورمیتی های ذکر شده در بالا ایجاد شد، می توانید با صلاحدید پزشک خود، برای انجام عمل مجدد (راینوپلاستی ثانویه، ترمیمی، عمل ریویژن بینی، روتوش بینی) اقدام کنید و به نتیجه مورد نظر خود از عمل دست یابید.

Leave a Reply