بهداشت شنا

بهداشت شنا

images (97)

با فرارسیدن فصل تابستان، هوای گرم و آفتاب شدید، جاذبه ورزش های آبی و شنا به حداکثر می رسد وجمعیت عظیمی از مردم چه زن و چه مرد و پیر و جوان جهت آب تنی به سوی استخرها و محلهای مجاز و غیرمجاز شنا، رو می آورند. آیا شنا پوست و موی انسان را در معرض خطر قرار می دهد؟

شنا و آسیب های  احتمالی

آفتاب سوختگی شایع ترین مشکلی است که در بخش مراقبت های پوستی با آن مواجه خواهیم بود، همچنین موها نیز پس از تماس طولانی با آب و سپس تبخیر این آب در اثر تابش آفتاب خشک تر می شود. موها همچنین ممکن است دچار سفیدی مو شوند. شما ممکن است در استخر، دریاچه، دریا و حتی در مرداب یا آب شور شنا کنید. بنابراین هر ماده موجود در آب ممکن است برای پوست مشکل ساز باشد از جمله آلوده کننده ها، داروها، مواد شیمیایی موجود در آب، میکروارگانیسم ها، جلبک ها، کرم ها، نباتات، مرجان ها و سنگ های تیز که می توانند هر کدام مشکل خاص خودشان را در افراد ایجاد نمایند.

بطور مثال بعلت استفاده از سولفات مس برای کنترل خزه و جانوران ذره بینی امکان دارد موهای بلوند و سفید در تماس با آب سبزرنگ شوند. کلر می تواند چشم ها را سوزانده آنها را قرمز و تحریک کند و همچنین باعث خشکی پوست و مو شود، عفونت قارچی پاها نیز زیاد دیده می شود. امکان دارد پوست بعلت تماس زیاد با لباس شنا خیس، سفید و متورم شود و این موضوع باعث عفونت قارچی ثانویه شود. همچنین یک ناراحتی معروف به بثورات خزشی ناشی از ورود انگل به پوست وجود دارد که در مدفوع سگ و گربه یافت می شود و ممکن است در ساحل وجود داشته باشد.

سائیدگی های ناشی از برخورد با کناره های سخت استخر یا تخته سنگ ها اگر معالجه نشوند نیز احتمالاً منجر به عفونت پوست می شوند. همیشه بایستی پس از شنا، حمام یا دوش بگیرید، برای کنترل خشکی پوست به تمام سطح بدن لوسیون مرطوب کننده بمالید، شستن موها و در صورت لزوم نرم کننده بزنید و سپس لباس های تمیز و خشک به تن کنید. به بریدگیها و سائیدگیهای غیر عادی توجه سریع نمائید، اگر موهایتان به سبزی گرائید، با آرایشگر مشورت نمائید تا رنگ مو را کنترل کند. اگر دچار آفتاب سوختگی یا ناراحتی پوستی شدید، با متخصص پوست مشورت نمائید.

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی

خدمات تخصصی معرفی شده در این سایت صرفا جهت آگاهی و اطلاع می باشد

Leave a Reply