IMG15372027

تجمع مایع سرشار از پروتئین( لنف) در بافت به دلیل اختلال در تخلیه لنف، لنف ادم نامیده می شود.

بدون درمان لنف ادم موثر به تدریج عضو دچارلنف ادم بزرگ و بزرگتر شده و شروع به سخت شدن میکند. بیماری لنف ادم معمولا با ورم دست و پا بروز پیدا میکند. پوست متورم عضو ،قابلیت ارتجاع خود را از دست داده و به تدریج ظاهر آن تغییر می کند.

لنف ادم کنترل نشده می تواند سبب عفونت هایی شود که حتی زندگی را به مخاطره بیندازد. با درمان زود هنگام و مداوم پیشرفت بیماری بطور مشخصی آهسته شده و آسیب های بافتی به حداقل میرسد. هرچه درمان سریعتر آغاز شود شانس بهبودی بالاتر است.

تکنیک‌های زیر به ورم پا در بیماری لنف ادم کمک می‌کنند:

۱- مچ پایتان را بالا و پایین بیاورید.

۲- مچ پایتان را در هر دو جهت به صورت یک دایره بچرخانید.

۳- زانویتان را خم و راست کنید.

۴- زانویتان را به طرف شکمتان بالا ببرید، سپس آن را پایین بیاورید.

۵- پایتان را به طرف بیرون بالا ببرید و دوباره آن را به وضعیت اولیه برگردانید.

درمان با حرکات ورزشی

ورزش تأثیرات مهمی در بهبود وضعیت بیماران مبتلا به لنف ادم و پیشگیری از بروز آن در افراد در معرض خطر دارد و یکی از راه های اصلی درمان این بیماری است.

 ورزش تأثیرات مهمی در بهبود وضعیت بیماران مبتلا به لنف ادم و هم چنین پیشگیری از بروز آن در افراد در معرض خطر دارد.

 در هنگام انجام درمان های CDT (درمان ضد احتقان مختلط) که هم اکنون به عنوان مؤثرترین درمان لنف ادم شناخته می شود و در فاز اول تحت نظر پزشکان و توسط پرسنل مجرب انجام می شود و در مرحله بعدی که عمدتاً توسط خود بیمار انجام می شود، ورزش یکی از اجزای اصلی درمان است.

 اغلب مبتلایان به عارضه لنف آدم به شرط رعایت ملاحظات می توانند ورزش را در عضو مبتلا انجام دهند، یکی از این ملاحظات شامل پوشیدن بانداژ، آستین یا جوراب فشاری مخصوص که پزشک تجویز کرده در هنگام ورزش است.

عضو مبتلا در هنگام ورزش نباید دچار خستگی و ناراحتی شود و در این صورت باید مدت یا شدت ورزش کاهش یابد و همچنین سرعت و شدت حرکات به گونه ای نباشد که به عضو مبتلا آسیبی برسد.

افراد در معرض خطر ایجاد لنف ادم یعنی کسانی که هنوز مبتلا به این عارضه نشده اند ولی مثلاً به علت جراحی زیربغل در معرض ابتلا به آن قرار دارند نیز می توانند با ورزش با حرکات سبک شروع کنند و در صورت نیاز به تدریج، مدت و شدت حرکات افزایش دهند. پوشیدن جوراب یا آستین کشی نیز در این افراد بویژه هنگام ورزش کمک کننده است.

حرکات ورزشی تأثیر مفیدی روی پمپ عضلانی دارند و برگشت خون وریدی و مایع لنف را از عضو مبتلا افزایش و تورم لنفاوی را در عضو درگیر کاهش می دهد. البته در صورتی که این ورزش ها نامناسب و شدید باشند یا حتی اگر بدون حمایت فشاری کافی (بانداژ یا آستین کشی) انجام شوند، در برخی موارد می توانند تورم عضو را افزایش دهند.

 انواع حرکات ورزشی در درمان لنف ادم شامل ورزش های کششی، ایروبیک و ورزش های قدرتی هستند ورزش های کششی شامل طیفی از حرکات هستند که عضلات و بافت هم بند را به حالت کششی در می آورند و دامنه حرکات عضو را افزایش و چسبندگی و سفتی مفاصل را که خود مانعی برای جریان لنف هستند، کاهش می دهند.
ورزش های کششی باید آرام و به آهستگی انجام شوند و تدریجاً افزایش پیدا کنند ، اگر کشش بسیار شدید باشد خود می تواند باعث صدمه به بافت، ایجاد التهاب و افزایش تولید و جریان لنف شود که نهایتاً تورم لنفاوی را افزایش می دهد.

 ورزش های مقاومتی سبک نیز مفید هستند به شرط آنکه بسیار آرام، سبک و همراه با بانداژ یا آستین کشی انجام شوند

"از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)"