دلایل آکنه(جوش های صورت) و درمان آن

دلایل آکنه(جوش های صورت) و درمان آن

آکنه صورت (جوش زدن)

جوش و کورک برآمدگی‌های متورمی هستند که ممکن است عفونی شده و حاوی چرک باشند. این جوش‌ها اغلب بر روی پوست و یا  نزدیکی فولیکول‌های مو ظاهر می‌شوند.  آن‌ها بیشتر در پشت گردن و در دیگر مناطق مرطوب بدن مانند زیر بغل و کشاله ران یافت می‌شوند، اما ممکن است در هر جای دیگر بدن نیز ایجاد شوند. گاهی اوقات چند جوش در نزدیکی هم قرار گرفته و یک خوشه یا مجموعه را تشکیل می‌دهند.

عوامل متعددی در ابتلا به آکنه(جوش زدن ) مؤثرند از قبیل :

  • وراثت

اگر پدر  و مادر در زمان نوجوانی مبتلا به آکنه بوده باشند، به احتمال زیاد فرزندشان هم اینگونه خواهدبود.

  • هورمون ها

در طی دوره بلوغ، هورمون های جنسی(آندروژن ها) فعال می شوند و غدد ترشح کننده چربی در پوست افزایش می یابد که این امر از عوامل مهم پیدایش جوشهاست. به‌علاوه، تغییر در مقدار هورمون‌ها در دوره‌ ماهانه‌ یا در نتیجه‌ شروع‌ یا پایان‌ مصرف‌ داروهای‌ ضد بارداری، ممکن‌ است‌ سبب‌ پیدایش‌ یا تشدید و علت جوش هورمونی باشد (البته‌ در بعضی‌ موارد، از قرص‌های‌ جلوگیری از بارداری‌ برای‌ درمان جوش صورت استفاده‌ می‌شود). و اغلب برای از بین بردن جای جوش میتوان از لیزر یا لایه برداری یا ... استفاده کرد.

  • استرس‌ (فشار روانی)

اگرچه‌ فشارهای‌ روانی‌ مستقیماً باعث‌ ایجاد آکنه‌ نمی‌ شوند، اما بالقوه‌ می ‌توانند آکنه‌ و سایر بیماری‌های‌ پوست‌ از جمله جوش زیر پوستی صورت را تشدید کنند. -

باورهای‌ نادرست‌ در مورد آکنه‌

در خلال‌ چندین‌ دهه، علل‌ گوناگونی‌ برای‌ آکنه‌ در نظر گرفته‌ می‌شد، که‌ امروزه‌ با کمک‌ تحقیقات‌ علمی، نادرست‌ بودن‌ پاره‌ای‌ از این‌ موارد مشخص‌ شده‌ است. بعضی‌ از این‌ باورهای‌ نادرست‌ عبارت اند از :

 «مصرف‌ شکلات، پیتزا، گردو، پسته‌ و غذاهای‌ سرخ ‌کردنی‌ برای‌ همه‌ افراد ممنوع‌ است»؛ اما تحقیقات‌ جدید نشان‌ می‌دهند که‌ حساسیت‌ همه‌ افراد به‌ آن‌ چه‌ می ‌خورند یکسان‌ نیست؛ بعضی‌ها حساسند و بعضی‌ دیگر این‌ گونه‌ نیستند.

درمان

نور خورشید برای‌ درمان اکنه مفید است؛ گرچه‌ ممکن‌ است‌ نور خورشید باعث‌ خشک ‌شدن‌ جوش‌ها شود، اما به‌ نظر می ‌رسد که‌ ضررهای‌ تابش‌ مستقیم‌ نور خورشید از منافع‌ آن‌ بیشتر باشد. تابش‌ نور خورشید به‌ پوست‌ (بخصوص‌ اگر باعث‌  آفتاب‌ سوختگی‌  شود و به‌ ویژه‌ در کسانی‌ که‌ پوست‌ روشن‌ دارند) باعث رفع آکنه میگردد اما ممکن‌ است‌ سبب‌ ایجاد سرطان‌ پوست‌ شود و مسبب‌ پیری‌ زودرس‌ پوست‌ نیز هست

آکنه‌ در سی‌ سالگی‌ خود به ‌خود رفع‌ خواهد شد اما متأسفانه‌ مشاهده می شود که بسیاری‌ از افراد بزرگسال‌ تا پنجاه‌ سالگی‌ و حتی‌ بیشتر، به‌ آکنه‌ مبتلا هستند.

جوش‌های سرسیاه نوعی آکنه هستند که یک بیماری شایع پوستی است و شامل ضایعاتی به نام جوشدانه، لکه، جوش چرکی یا دانه‌های سرسیاه می‌باشد. جوش‌های سرسیاه نوع خاصی از ضایعات تیره آکنه هستند که به این دلیل به این نام شناخته می‌شوند که حاوی ملانین اکسیده که رنگدانه‌ی تولید شده توسط سلول‌های پوستی به نام ملانوسیت است، می‌باشد. بسیاری از داروهای آکنه برای درمان جوش های سر سیاه بدون نسخه در دسترس می‌باشند. این داروها به صورت کرم، ژل و پد وجود دارند و بصورت مستقیم بر روی پوست استفاده می‌شوند. این داروها حاوی موادی مانند اسید سالیسیلیک، بنزوئیل پراکسید و رزورسینول می‌باشند. این داروها با کشتن باکتری‌ها، خشک کردن روغن اضافه و مجبور کردن پوست به خروج سلول‌های مرده عمل می‌کنند.

علل و دلایل

علت جوش صورت و  به ‌وجود آمدن‌ آکنه‌، بهداشت‌ نامناسب‌ است اما باید دانست وجود آکنه‌ به‌ معنی‌ تمیز نبودن‌ پوست‌ نیست.

«محلول‌های‌ شستشوی‌ قوی‌ برای‌ بهبودی‌ آکنه‌ مناسبند». در صورتی که بسیاری‌ از پزشک‌ها معتقدند ‌ پوسته‌ پوسته ‌شدن‌ پوست، آکنه‌ را تشدید می ‌کند.

توصیه‌هایی‌ برای‌ بهبود آکنه‌

۱- همیشه‌ صورت‌ خود را با تمیز کننده‌های‌ ملایم‌ بشویید. از محلول‌های‌ شستشوی‌ قوی‌ برای رفع علت جوش صورت استفاده نکنید و نیز از تراشیدن‌ سطح‌ پوست‌ پرهیز کنید زیرا این‌ موارد ممکن‌ است‌ باعث‌ تشدید آکنه‌ شوند. اگر وسوسه‌ می ‌شوید که‌ بیش‌ از حد صورت‌ خود را تمیز کنید، باید در مقابل‌ این‌ وسوسه‌ مقاومت‌ کنید، زیرا ممکن‌ است‌ این‌ کار بیش‌ از آن‌ که‌ مفید باشد مضر باشد.

۲- خانم‌ها دقت‌ کنند که‌ زمان‌ خواب، حتماً آرایش‌ صورت‌ خود را پاک‌ کنند. برای‌ این‌ کار بهتر است‌ از آب‌ و تمیز کننده‌های‌ ملایم‌ استفاده‌ شود.

۳- از مواد قابض‌ و خشک‌ کننده‌ استفاده‌ نکنید. اگر چربی‌ پوست‌ را بیش‌ از حد از بین‌ ببرید، ممکن‌ است‌ واکنش‌ پوست‌ شما به‌ صورت‌ تولید چربی‌ حتی‌ بیشتر از قبل‌ باشد.

۴- از ترکاندن‌ و چلاندن‌ جوش صورت خودداری‌ کنید. این‌ کار ممکن‌ است‌ باعث‌ ایجاد جراحت‌های‌ دائمی‌ در پوست‌ شود.

۵- هنگام‌ خرید مواد آرایشی، محصولات‌ بدون‌ چربی‌ را انتخاب‌ کنید. روی‌ این‌ محصولات‌ نوشته‌ شده‌ است: ..NonComedogenic.6- هر روز از ضد آفتاب‌های‌ بدون‌ چربی‌(NooComedogenic) استفاده‌ کنید

درمان جای جوش صورت در جوانان

یکی از مشکلاتی که در سنین بحران ساز، یعنی سنین ازدواج مورد توجه قرار می گیرد، ظاهر ناخوشایند آثار زخم های صورت است که عمدتاً توسط جوش های چرکی و عمیق صورت و همچنین در اثر عوامل دیگر مانند آبله مرغان و جراحات پوستی ناشی از ضربه و تصادفات یا بیماری های دیگر به وجود می آید. بهبود سطح زندگی و رفاه اجتماعی و درخواست بیشتر مردم برای ترمیم، بازسازی و جوان تر شدن پوست و از بین بردن جای جوش و از طرف دیگر پیشرفت روزافزون علم پزشکی، سبب به کاربردن روشهای چدید جراحی پوست و ترمیمی گشته است.

عارضه ی عمده این گونه موارد، جنبه های اجتماعی – روانی آن است که در بعضی از افراد جوان می تواند مخرب باشد. این مسئله در بدترین زمان ممکن از زندگی، که ظواهر شخصی و خودآگاهی در این مورد در اوج است، اتفاق می افتد.اگرچه جوشگاه های(جای جوش) پوستی از نظر دیگران می تواند خیلی خفیف و نامشخص باشد، ولی با این حال برای خود فرد، بسیار قابل توجه و باعث خجالت، ناراحتی و عصبی شدن می شود و حتی ممکن است باعث محروم شدن از وجهه ی اجتماعی توسط خود بیمار را نیز، دربر داشته باشد.این گونه افراد را نمی توان با این توصیه که بیماریشان کم اهمیت است، راضی کرد و اغلب بایستی به تقاضای آنها برای درمان پاسخ گفت. از آنجا که پیشگیری از ایجاد اسکار(SCAR) یا جوشگاه(جای جوش) بسیار ساده تر از درمان آن است، لذا در اکثر موارد تأکید بر درمان طبی زودرس و فوری و طولانی تا پایان بیماری می باشد.

در جوش غرور جوانی اسکارها می توانند از سوراخ های کوچک که ممکن است با سوراخ های گشاد شده ی غدد چربی پوست اشتباه شوند، تا ضایعات آبله ای شکل بزرگ و عمیق، دیده شوند. این جوشگاه ها یا اسکارها می توانند صورت، پشت، سینه و حتی بازو را گرفتار کنند و می توانند فرورفته یا برآمده باشند. در مورد انتخاب بهترین روش درمان یا مراحل درمان، در بین پزشکان اختلاف نظر وجود دارد. هریک از  این روشهای درمان را میتوان بر اساس شدت و گستردگی ناهنجاری پوست در فرد مبتلا و وضعیت اجتماعی و اقتصادی وی انتخاب کرد و برای درمان اقدام نمود.

 

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی

خدمات تخصصی معرفی شده در این سایت صرفا جهت آگاهی و اطلاع می باشد

Leave a Reply