شستن موها

شستن موها

شستن موها

download (10)

چقدر و چگونه موها را باید شست؟یکی از چیزهایی که زیاد از متخصصان پوست و مو می‌پرسند، چگونگی شستن موهاست؛ بهتر است موها را با صابون شست یا شامپو؟ شستن موها با شامپوی ایرانی بهتر است یا خارجی؟ شستن موها هر روزباشد  یا یک روز در میان؟ با چنگ زدن یا به آهستگی؟ در سال‌های گذشته و برای مدت زمانی طولانی، مواد تمیزکننده مو و پوست معنایی به جز صابون نداشتند و می‌دانیم که این ماده دارای ضعف‌های زیادی است، مثلاً صابون در آب سخت به خوبی کف نمی‌کند و باعث بر جای گذاشتن یک لایه چرب ناخوشایند روی موها می گردد که ظاهری بی‌جان و بی‌روح را به موها می دهد. اما مواد حالت‌دهنده و پاک‌کننده موجود در شامپو، مو و کف سر را تمیز می‌کنند و باعث شانه شدن راحت‌تر موهای خیس و افزایش حجم آنها بدون ایجاد الکتریسیته ساکن در زمان خشک شدن می‌شوند .

اجزای تشکیل دهنده شامپو

۷۰ تا۸۰ درصد شامپوها را آب تشکیل می‌دهد؛ بقیه مواد موجود در آن شامل موارد زیر است: مواد پاک کننده، حالت دهنده، دلپذیر کننده، نگهدارنده، مواد فعال با خواص طبی.

انتخاب شامپو برای شستن موها

images (46)

در مورد اینکه هر فرد باید از چه نوع شامپویی استفاده کند، باید گفت که این انتخاب بستگی به عوامل متعددی دارد؛ مثلاً آیا فرد مبتلا به شوره سر می‌باشد یا خیر؟ آیا از بیماری‌ خاصی در کف سر رنج می‌برد یا خیر؟ آیا موهای فرد چرب، خشک یا معمولی است؟ آیا فرد موهایش را رنگ کرده است یا خیر؟ اگر به برچسب شامپوها دقت کرده باشید، روی آنها نوشته شده مخصوص موهای چرب، خشک، معمولی یا موهای آسیب‌دیده و رنگ شده. این ویژگی‌ها را براساس ترکیبی از سورفاکتانت‌ها و مواد نرم‌کننده، به دست می‌آورند و بهتر است هر فرد براساس نوع مویش شامپوهای مخصوص آن مو را انتخاب نماید. به طور معمول، اگر موهای معمولی دارید، توصیه ما شستشوی یک روز در میان موهاست.

مدارا با موها

مو عمدتاً از مواد کراتینی مرده تشکیل شده، بنابراین کوتاه کردن مو که کراتینی مرده است تأثیری روی سلول‌های فعال موجود در فولیکول مو و رشد و بهبود عملکرد آنها نمی‌گذارد ولی کشیده شدن موها، روی سلول‌های فولیکول اثر دارد، به همین دلیل شستن موها باید به آرامی انجام شود، نه با شدت و نیازی به چنگ زدن موها در موقع شستن نیست. به همین ترتیب ، خشک کردن مو هم باید به آرامی انجام شود. به خصوص افرادی که موهای تُنُک یا نازک دارند، باید در خشک کردن مو دقت کافی داشته باشند و موها را با ضربات ملایم حوله خشک کنند و حوله را به سرشان نمالند. از شستن موها با آب خیلی داغ باید پرهیز کرد، زیرا شستن مکرر مو با آب خیلی داغ به مو آسیب می‌رساند. شامپو نباید وارد چشم شود (حتی شامپوهای ملایمی که باعث سوزش چشم نمی‌شوند) و باید به‌طور کامل از روی سر شسته شوند، زیرا باقی ماندن شامپو حتی به مقدار کم روی سر باعث التهاب پوستی می‌شود. به همین دلیل بهتر است بعد از شستن موها را به مدت سه یا چهار دقیقه آبکشی کرد.

منبع: کتاب راز زیبایی- پوست و مو

خدمات تخصصی معرفی شده در این سایت صرفا جهت آگاهی و اطلاع می باشد

Leave a Reply