ویتامین های لازم پوست

download (18)

ویتامینها موادی هستند که وجود آنها برای فعالیت های بدن ضروری است. بیشتر ناراحتی های پوست ناشی از کمبود ویتامینهاست؛ زیرا ویتامینها در طراوت و شادابی پوست بسیار مؤثرند. هر یک از ویتامین ها نیز بر روی پوست و سلامتی و طراوت و شادابی آن اثر خاصی دارند و هر یک به نسبتی مشخص، بر روی پوست اثر گذاشته و بسته به مقدار این اثر، پوست احتیاج دارد تا کمبودهایش را از طریق گیاهان دارنده آن تأمین نماید. بنابراین کمبود این مواد باعث آسیب به پوست (به صورت بیماری های پوستی) و تسریع روند پیری پوست می شود.

در کشورهای پیشرفته، کمبود شدید ویتامین ها نادر است؛ ولی کمبود خفیف آن، هنوز هم به مقدار زیادی دیده می شود. این مسأله به معنای مصرف مقادیر بسیار زیاد این مواد نیست، چرا که مصرف زیاد این مواد فواید بیشتری ندارد و مصرف بعضی از آن ها باعث مسمومیت می شود. از جمله ویتامین هایی که فواید زیادی برای سلامت پوست دارند، می توان به ویتامین های A,B1,B2,B6, C, D,E F, H اشاره کرد.

ویتامین های ضروری جهت شادابی پوست عبارتند از:

 • ویتامین A

این ویتامین بیشتر از ویتامینهای دیگر برای پوست لازم است و باعث لطافت و رطوبت پوست می شود و برای رشد و نمو بدن، پوست ،مو، ناخنها ، دندانها و حفط قدرت بینایی ضروری است.

 سبزی های دارای برگ سبز مثل اسفناج و سبزی های زرد و نارنجی مثل هویج (در یک هویج بزرگ به مقدار ۵۰۰۰ واحد یافت می شود.) و برگهای سبز تر مثل کاهو و هویج، زردآلو، گوجه فرنگی ، لبنیات ، جگر و اسفناج دارای مقدار زیادی از این ویتامین هستند.

 • ویتامینB1

باعث پایین آوردن میزان اسیدهای چرب  می شود.ویتامینB1 نرم کننده مو، ضد سلولیت و ضد آکنه(جوش)است.منبع مهم آن خمیرترش(مایه خمیر)است.یکیاز ویتامینهای حیاتی و ضروری  می باشدو برای ماهیچه، پوست و مو مفیداست. در مایه خمیر ترش ،مخمر آبجو ، جوانه گندم، تخم آفتابگردان ،اسفناج، هویج ، زرده تخم مرغ و جگر مرغ، شیر گاو نجوشیده ،سبوس برنج و سیب زمینی یافت می شود. کمبود این ویتامین در بدن باعث ایجاد اختلالاتی روی اعصاب، معده و قلب  می شود.

 • ویتامین B2

آن را در مخمر آبجو ، شیر خشک ،گردو ، عسل ، اسفناج ، سفیده تخم مرغ ، خربزه و بلوط می توان پیدا کرد.نیاز روزانه ۳ میلی گرم است. مشکلات پوستی از قبیل جوش( مخصوصاً آکنه نوع زوراسه)، ورم پوست، اگزما و زخمها با مصرف ویتامین B2 بهبود می یابد. کمبود این ویتامین در بدن  باعث ایجاد ترکهایی روی لب می شود.

 • ویتامین B5

download (15)

ضد خشکی بیش از اندازه و پوسته پوسته شدن پوست است و بهبودی زخم را مخصوصاً بعد از جراحی، تسریع می بخشد. بهترین منابع ویتامین B5 عبارتند از: مخمر آبجو، نان غلات و حبوبات، قارچ، جگر، لوبیای خشک و نخود، آووکادو، ماهی، مرغ، آجیل (فندق،گردو)، بادام زمینی، گل کلم، شیر و پنیر، سیب زمینی، پرتقال، موز و تخم مرغ.

 • ویتامین B6

برای از بین بردن خشکی مو و برای مغز مفید است همچنین کمبود آن باعث التهاب (قرمزی، ورم، درد)، دهان، ترک و خشک شدن لبها می گردد.  منابع آن عبارتند از: جوانه گندم. مرغ، ماهی، کلیه، کبد، تخم مرغ،مخمر، سبوس گندم، غلات، سیب زمینی، موز و جو دوسر. ویتامین B6 :در غذاهای فریزشده یا فرآورده های غذایی (مانند گوشت) از بین می رود.

 • ویتامینB12

کمبود این ویتامین در بدن اختلالاتی در خون ایجاد می نماید و به عبارتی دیگرسبب کم خونی می شود. این ویتامین در شیر، تخم مرغ، جگر، سبوس برنج، جوانه ی گندم به وفور یافت می شود.

 • ویتامین C

برای رشد و ترمیم بافت ها و نسوج در همه قسمتهای بدن ضروری است. این ویتامین برای تشکیل کلاژن (که یک پروتئین مهم در تشکیل پوست، بافت ترمیم یافته، تاندون، رباط ها و عروق خونی است) لازم است.این ویتامین در آب ، محلول است و در میوه ها و سبزیجات تازه وجود دارد . این ویتامین اثر مهم ضد اکسیدکنندگی(آنتی اکسیدان) دارد و سبب تولید کلاژن می شود .

این ویتامین به مواد آرایشی – بهداشتی اضافه می شود زیرا خاصیت ضد اکسیدکنندگی آن سبب رفع لکه های پوست و جلوگیری از پیری زودرس می شود، از بروز چین و چروک در سطح پوست جلوگیری می کند و از طرف دیگر تولید ویتامینE را افزایش می دهد . این ویتامین سبب کاهش قرمزی پوست ناشی از آفتاب و نیز کاهش عوارض آفتاب سوختگی می شود . اثر ضد التهابی این ویتامین تأثیر مفیدی در درمان بیماری هایی چون اگزما پزوریازیس دارد .

ویتامین C جهت نوسازی سلول ضروری بوده، ضد آلرژی و دافع سموم بدن است. می توان آن را در بسیاری از میوه جات و سبزیجات پیدا کرد. مواد غذایی که غنی از ویتامین C هستند شامل آب پرتقال، فلفل سبز، هندوانه، خربزه، گریب فروت، گرمک، توت فرنگی، انبه، گل کلم، آب گوجه فرنگی، کلم فندقی، گل کلم،‌کاهو. ویتامین C همچنین در برگ های سبز پخته شده یا خام (کلم، اسفناج)، گوجه فرنگی تازه و سیب زمینی، کدو تنبل، تمشک، و آناناسنیز یافت می شود. ویتامین C به نور، هوا و گرما حساس است. خوردن سبزیجات خام و یا مختصری پخته شده جذب ویتامین "سی" شما را افزایش می دهد.

 • ویتامین D

این ویتامین، « ویتامین آفتاب» نام دارد؛ زیرا پوست بدن می تواند در مقابل اشعه ی ماوراءبنفش نورخورشید این ویتامین را بسازد. ویتامینD به دلیل تسریع در جذب کلسیم، در جلوگیری از راشیتیسم مؤثر است و غدد چربی زیر پوست را تحریک می کند که از طریق ترشحات این غدد، پوست نرم و لطیف می شود. از آنجا که نورآفتاب به پوست صدمه می زند، بهترآنست که در رژیم غذایی خود از مواد حاوی ویتامینD استفاده نماییم.

ویتامین D ضد ترک است و برای رفع چین وچروک های پوست و سفید شدن مو، جوشهای صورت و خشکی پوست توصیه میشود. همچنین ویتامین D به جذب کلسیم و فسفر کمک میکند، استخوانها، دندانها ، و بافتهای کبد شما احتیاج زیادی به این ویتامین دارند. غذاهایی که شامل ویتامین « D» هستند عبارتند از:روغن ماهی، سالمون (آزاد ماهی)، تونا (ماهی بزرگ)، شیر مقوی، نرم تن، قارچ،حبوبات مقوی،زرده تخم مرغ؛ همچنین نور خورشید منبع طبیعی برای ویتامین «D» است .

 • ویتامین E

download (20)

این ویتامین را«ویتامین ضد عقیمی» می نامند. ویتامینE در روند جوش خوردن زخم نیز مؤثر است و از بروز چین و چروک در پوست و افتادگی عضلات و پوست جلوگیری می نماید. هم چنین ضد ریزش مو، مؤثر در درمان بیشتر بیماریهای پوستی، کند کردن پدیده پیری سلول ها و بافتها و باعث بهبود سریعتر زخم ها می شود.

غذاهایی که شامل میزان قابل توجهی از ویتامین « E» هستند عبارت است از: آجیل (شامل بادام، فندق، و گردو)، تخم آفتابگردان، روغن ذرت، مارگارین، مایونز، روغن سبزیجات فشرده شده خنک شامل: ذرت، گل آفتابگردان، سویا، دانه پنبه، کانولا، و سبوس گندم (غنی ترین منبع)، اسفناج و کلم پیچ، سیب زمینی.

 • ویتامین F

(ویتامین F اصطلاح غلطی است که گاهاً برای اسید لینولئیک استفاده می شود. ) ضد چروک صورت است که در روغن آفتابگردان یافت می شود ولی ویتامین محسوب نمی شود.

 • ویتامین H

ضد عفونت جلدی پوست است. کمبود این ویتامین باعث پیدایش لکه های قرمز رنگ و گاه خاکستری در روی پوست می گردد. منابع حیاتی ویتامین H زرده تخم مرغ، مخمر آبجو، پوست برنج، مغزها می باشد.

 • اسید پنتوتنیک

کمبود این اسید باعث بروز التهابات پوستی می شود. اسید پنتوتنیک در اغلب منابع حیوانی خوراکی مانند قلوه، جگر، زرده تخم مرغ، شیر و گوشت یافت می شود.

 • کلسیم

این املاح در تقویت ناخن ها،استخوانها و پیازمو بسیار مؤثر است و در پنیر، تخم مرغ، گردو، شیر، سبزیجات، لوبیا، پسته و هویج وجود دارد.

 • آهن

برای سلامت کبد و خون وجود آهن بسیارمفید است و از ریزش مو جلوگیری میکند و در اسفناج، جوانه گندم، جگر، پیاز، تخم مرغ، هویج و نخود فرنگی به وفور یافت می شود.

 • منگنز

کمبود منگنز سبب افتادگی پوست و سفیدی زودرس مو می شود و در گردو، انگور، خرما به میزان زیاد وجود دارد.- یُد، مس پتاسیم و ...از دیگرموادی هستند که برای پوست بسیار مفیدند.

 • هورمون ها

هورمون ها نقش بسیارمهمی در وضعیت پوست دارند. به هم خوردن تعادل هورمونی به هنگام بلوغ، روی منافذ پوست اثر می گذارد. هورمونهای جنسی غدد چربی را تحریک می کند و ترشخ زیاد آن باعث بروز«آکنه» می شود. هورمون های استروژن هورمون های زنانه هستند و پوست را بسیار نرم و لطیف نگه می دارند. آندروژن ها، هورمون های مردانه هستند و باعث سختی و چربی پوست می شوند. ترکیبی از کلیه ی هورمون ها در بدن همه ی افراد وجود دارد که البته نسبت آن در مردان و زنان متفاوت است. مقدار زیادی استروژن در قالب قرص های مصرفی زنان، پوست را صاف تر و لطیف تر می کند ولی در سنین بلوغ نباید از آن استفاده کرد، زیرا این قرص بر روی پوست افراد مختلف اثرات متفاوتی ازخود نشان می دهد ولی عمدتاً باعث بهتر شدن پوست می شود.

 

منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی

خدمات تخصصی معرفی شده در این سایت صرفا جهت آگاهی و اطلاع می باشد

Leave a Reply