پیوند مو

پیوند مو

"این مطب صرفاً جنبه اطلاع رسانی داشته و خدماتی در این زمینه ارائه نمیگردد"

یکی از معضلات ریزش مو در جلو سر یا طاسی این است که بیمار باید تا مدت طولانی دارو مصرف کند که خسته کننده و گاهی غیر ممکن میباشد. با وجود داروهای متنوع در این خصوص، هنوز داروی مطمئنی وجود ندارد که بتوان به آن بطور کامل اعتماد کرد. در ضمن مصرف این داروها در دراز مدت میتواند عوارض خاص خود را داشته باشد. برای اینکه فرد از مصرف این داروها آسوده خاطر شود، روشی ابداع گردیده که بوسیله آن بتوان موهای جلو سر که تا حد زیادی در قیافه فرد تأثیر دارد و حتی در زیبائی و درستی سن فرد اثر می گذارد را به فرد باز گرداند.

پیوند مو که از دهه ی ۱۹۵۰ در ایالات متحده بکار برده شده است، یک عمل جراحی است که شامل جدا کردن نوار باریکی از موی پشت سر و استفاده از آن برای پر کردن ناحیه ای از سر که کم پوشت یا طاس است، می شود.

روش پیوند مو در سالیان دراز پیشرفت کرده که موهای پیوندی با موی طبیعی فرقی نداشته باشد و آخرین روش پیوند مو همان میکروفولیکولار است که علاوه بر زیبائی از نظر رشد هم با موی طبیعی فرقی ندارد و عمل پیوند مو به این صورت است که موهای پشت سر را بوسیله عمل جراحی برداشته و این قسمت برداشته شده هم دارای مو و هم پوست است.

برخی از افراد وقتی با ریزش یا نازک شدن موی سر خود مواجه می شوند، تصمیم می گیرند با پیوند موی طبیعی، بار دیگر موهای پرپشتی داشته باشند. پیوند مو بدون خطر نیست.  پیوند مو یک عمل زیبایی است و باید بعد از انجام معالجات دیگر و پس از مشورت با دکتر در نظر گرفته شود.

توضیحات

اغلب عمل های پیوند مو در مطب دکتر و با بیهوشی موضعی صورت می گیرد.جراح برای پیوند مو در ابتدا پوست فرق سر را تمیز می کند، سپس یک ماده بیهوشی تزریق می کند تا ناحیه ای که در آن  یک نوار ۷تا ۱۰ سانتی متری  از پوست فرق سر جدا می شود، بی حس شود. پس از جدا کردن نوار پوست فرق سر با چاقوی کوچک جراحی، جراح آن را کنار می گذارد و پوست فرق سردر آن ناحیه را بخیه می زند . ناحیه فورا با موی دور آن پوشیده می شود.

سپس جراج نوار پوست فرق سر جدا شده را تقریبا به ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ گرافت کوچک تقسیم می کند که هر کدام از گرافت ها شامل یک تار مو یا چند تار مو هستند. تعداد و نوع گرافت مورد استفاده به نوع ، کیفیت و رنگ مو و همچنین اندازه ناحیه ای که پیوند می خواهد در آن صورت بگیرد، بستگی دارد.

پس از آماده شدن گرافت ها، جراح ناحیه ای که باید مو در آنجا پیونده شود را تمیز و بی حس می کند، با چاقوی کوچک جراحی یا سوزن سوراخ ها یا شکاف هایی ایجاد می کند و با دقت هر گرافت را در هر سوراخ قرار می دهد.

بسته به وسعت محل پیوند مو، عمل پیوند تقریبا بین چهار تا هشت ساعت طول می کشد. گاهی اوقات اگر ریزش مو همچنان ادامه داشته باشد یا بخواهید موی خود را ضخیم تر کنید، به جلسات بیشتری نیاز است.

فولیکول های مو عموما با استفاده از یکی از این دو روش  پیوند می شوند:.

  • پیوند مو واحد فولیکولی ( FUT): واحدهای مو از نواری که از ناحیه اهدا کننده بریده شده، جدا می شوند.
  • استخراج واحد فولیکولی ( FUE): واحدهای مو به صورت منفرد با استفاده از سوزن پانچ از ناحیه اهدا کننده جدا می شوند و در ناحیه کم پشت پیوند می شوند.

از آنجاییکه ریزش موی هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد، استفاده از یک روش جراحی برای پیوند موی همه بیماران  صحیح نمی باشد. دو شیوه استاندارد طلایی که در کلینیک های پیوند مو استفاده می شود در ادامه عرضه می شود. همچنین دستورالعمل هایی نیز عرضه شده که با استفاده از آنها متوجه می شوید که کدام روش برای شما مناسب است.

جراحی

امروزه برای استخراج گرافت های اهداکننده دو راه وجود دارد:

۱-   برداشت نواری 

برداشت نواری رایج ترین شیوه برای جدا کردن مو و فولیکول از ناحیه اهداکننده است. جراح نواری از پوست را از پوست فرق پشت سر، در ناحیه ای که رشد مو مطلوب است، برداشت می کند. یک چاقوی کوچک جراحی تک تیغه، دو تیغه یا سه تیغه برای جدا کردن نوارهای بافت دارای مو از ناحیه اهدا کننده استفاده می شود. هر برش به گونه ای طراحی می شود که فولیکول های مو سالم جدا شوند. نوار برش داده شده در حدود ۱ تا ۱٫۵ در ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر است. در حین بستن زخم بوجود آمده، دستیاران گرافت های واحد فولیکولی جداگانه را از نوار جدا می کنند. گرافت ها گروه های کوچکی از فولیکول های مو هستند که به صورت طبیعی تشکیل می شوند.آنها با استفاده از استریومیکروسکوپ های دوچشمی با دقت الیاف های زائد و بافت چربی دار را جدا می کنند و در حین حال تلاش می کنند تا از ایجاد صدمه به سلول های فولیکولی که برای پیوند استفاده می شوند، جلوگیری شود. جدیدترین شیوه بستن زخم  استفاده از قیچی های تریکوفیتیک است که جای زخم های ریزتری را در ناحیه اهداکننده برجا می گذارند.

سپس جراح با استفاده از تیغه های بسیار ریز یا سوزن های ریز مکان های دریافت گرافت را سوراخ می کند و گرافت ها  را در تراکم و الگوی از پیش تعیین شده قرار می دهد و زخم ها را به شکلی سازگار زاویه می دهد تا یک الگوی موی واقعی ایجاد شود. متخصصان عموما بخش نهایی کار را انجام می دهند:گرافت های مجزا را در جای خود قرار می دهند.

روش برداشت نواری یک جای زخم خطی خیلی نازک در ناحیه اهدا کننده باقی می گذارد، که معمولا با موی بیمار پوشیده می شود، حتی وقتی که طول نوار نسبتا کوتاه باشد. دوره بهبود در حدود دو هفته است و کادر پزشکی  باید بخیه ها/گیره ها را جدا کند  یا بخیه زیر پوستی نیز می توان انجام داد.

۲-    استخراج واحد فولیکولی ( FUE)

در روش استخراج واحد فولیکولی یا برداشت FUE، واحدهای فولیکولی مجزا که شامل ۱ تا ۴ تار مو هستند تحت بی هوشی موضعی جدا می شود. برای انجام این کار از سوزن پانچ هایی با قطر ۰٫۶ تا ۱٫۰ میلی متری استفاده می شود. سپس جراح از تیغه های ریز یا سوزن های ریز برای سوراح کردن نواحی دریافت گرافت استفاده می کند و گرافت ها  را در تراکم و الگوی از پیش تعیین شده قرار می دهند و زخم ها را به شکلی سازگار زاویه می دهند تا یک الگوی موی واقعی ایجاد شود. متخصصان عموما بخش نهایی کار را انجام می دهند: گرافت های مجزا را در جای خود قرار می دهند..

روش FUE در یک جلسه طولانی یا چند جلسه کوتاه صورت می گیرد. این روش بسته به مهارت جراح زمان بیشتری می برد، و محدودیت هایی در زمینه گزینش بیمار وجود دارد .  مراجعه کنندگان بر  اساس تست fox برای روش FUE انتخاب می شوند، با این حال کارایی این تست در زمینه گزینش بیماران برای روش FUE مورد بحث است.

روش FUE نتایجی طبیعی به بار خواهد آورد. مزیت این روش به نسبت روش برداشت نواری این است که  در برداشت FUE نیازی نیست که نواحی بزرگتری از بافت پوست فرق سر برداشت شوند، بنابراین در پشت سر هیچ برش خطی ای وجود ندارد و یک جای زخم خطی برجا نمی گذارد. از آنجایی که  فولیکول های مجزا جدا می شوند، تنها جای زخم های کوچک و نقطه نقطه ای باقی می مانند که در واقع مشخص نیستند و هر نوع ناخوشی و رنج پس از عمل جراحی به حداقل می رسد. از آنجایی که به هیچ برداشت بخیه ای نیاز نیست، زمان بهبود در این روش کمتر از ۷ روز است.

معایب این روش پیوند مو شامل زمان جراحی بیشتر و هزینه بالاتر می شود. بعضی از جراحان به این مساله اشاره دارند که روش FUE در مقایسه با روش برداشت نواری نسبت پیوند فولیکول موفقیت آمیز کمتری دارد. جراحان دیگر نیز بیان می کنند که در صورتی که بیمار به بیش از یک پیوند نیاز داشته باشد، بر طبق روش FUE به سختی می توان یک نوار مناسب پیدا کرد.

در زمینه ترمیم مو، یکی از دستگاه های ابتکاری دیگر ترمیم موی روباتیک نام دارد. این روبات تشخیص واحدهای فولیکولی و مکان شناسی آن با دوربین های متعدد را امکان پذیر می سازد. با استفاده از تصاویر دوربین موقعیت، توزیع و زاویه داری گرافت های فولیکولی تشخیص داده می شود. بازوی روباتیک می تواند سرعت استخراج گرافت را افزایش دهد و خستگی جراح در طول پیوند FUE را به حداقل برساند. علی رغم مزایای سیستم ترمیم موی روباتیک، معایبی از قبیل اندازه بزرگ سوزن پانج ها نسبت به سوزن پانچ های مورد استفاده در شیوه های دیگر FUE و قیمت زیاد دستگاه  نیز دارد.

پیوند موی واحد فولیکولی ( FUT)

شیوه پیوند مو واحد فولیکولی میکروسکوپیک بهترین استاندارد موجود در صنعت را دارد و موثرترین شیوه پیوند مو در نظر گرفته می شود. روش های دیگر پیوند مو اغلب با لوپ های بزرگنمایی سطح پایین یا چشم مسلح انجام می شوند که احتمال آسیب به فولیکول های مو را افزایش می دهد. در عوض، این فرآیند از بروزترین فن آوری یعنی استریومیکروسکوپ با رزولوشن بالا استفاده می کند. این روش به نسبت روش های قبلی نتایج طبیعی تری را عرضه می کند.

اغلب مردان این روش را ترجیح می دهند.در ادامه مزایای این روش عرضه شده است:

  • نتایج طبیعی تر: کلینیک پیوند مو از جدیدترین فن آوری استفاده می کند تا به بیماران کمک کند تا نتایج طبیعی تری را به نسبت روشهای قدیمی تر بدست بیاورند.
  • پوشش بیشتر: استریومیکروسکوپ های کلینیک پیوند مو باعث افزایش پیوند گرافت می شوند و پوشش بیشتر و نتایج پیوند موی بهتر را تضمین می کنند.
  • نتایج موثرتر برای موهای روشن ی خاکستری: بزرگنمایی استریومیکروسکوپ باعث می شود که موی روشن یا خاکستری را در طول جداسازی بهتر بتوان دید و از این رو به نسبت روش های دیگر نتایج بهتری را عرضه می کند.
  • میزان موفقیت بیش از ۹۵ درصدی: برخلاف فرآیندهای دیگر، تقریبا تمامی فولیکول های پیوند شده باقی می مانند و پس از پیوند مو می توانند ریشه کنند و موی سالم رشد پیدا کند.
  • برنامه نظارت، رشد مجدد و نگهداری از مو پس از عمل: به شما یک برنامه مراقبتی پس از عمل اختصاصی عرضه می شود تا نتایج پیوند موی بهتری داشته باشید.

روش پیوند مو

در طول روش پیوند مو، بیماران ما روی یک صندلی راحتی مجلل می نشینند که مخصوصا برای پیوند مو طراحی شده است. در طول این جلسه، بیماران می توانند فیلم سینمایی یا تلویزیون تماشا کنند و عموما چیزی به جز احساس لمس و یا فشار احساس نمی کنند.

در ابتدا، یک بی هوشی موضعی در ناحیه اهدا کننده پوست فرق سر تزریق می شود. سپس نواری از پوست برای جایگزینی مو برداشت می شود. در پایان، ناحیه جدا شده بخیه زده می شود و روی یک خط خوب می شود. در بسیاری از افراد، این یک خط ریز با پهنای بسیار کم است و معمولا زمانی که مو دوباره رشد کند، به صورت کامل پوشانده می شود.

دومین بخش جراحی پیوند است. تحت بزرگنمایی، واحدهای فولیکولی نوار اهدا کننده جدا می شوند و گرافت های مجزا ایجاد می شوند. با دقت بالا، هر گرافت واحد فولیکولی در ناحیه کم پشت یا طاس فرق سر قرار داده می شود و تلاش می شود که نتیجه نهایی موهایی ضخیم تر و پرپشت تر باشد.

علاوه براین، مواردی وجود دارند که شیوه های جایگزینی موی قبلی یابد ترمیم یا تصحیح شوند که در هر دو مورد از گرافت های بزرگتری استفاده می شود. من به عنوان یک جراح باتجربه می دانم که هر بیمار وضعیت مخصوص به خود را دارد و یک اندازه همیشه برای همه افراد متناسب نیست. این به معنای بکارگرفتن تنوعی از روش های پیوند مو برای عرضه بیشترین منافع برای بیماران است.

وقتی پیوند موی سر کامل شد، فرق سر بیمار را با شامپو می شوییم، موی او را سشوار می کنیم و به آن مدل می دهیم. بیماران مطب های من را بدون بانداژ ترک می کنند و خودشان می توانند مسیر منزل تا مطب و بالعکس را رانندگی کنند. با این حال، در وضعیت هایی که داروهای قبل از عمل در طول عمل جراحی جایگزینی مو تجویز می شود، بیمار باید باید به خانه یا سرکار برده شود.

روند بهبودی

پس از انجام عمل جراحی پیوند مو، پوست فرق سر شما بسیار حساس می شود. باید به مدت چندین روز قرص های مسکن مصرف کنید. جراح  پوست فرق سر شما را حداقل برای یک یا دو روز پانسمان می کند. همچنین جراح یک داروی آنتی بیوتیک و یا ضد التهاب برای شما تجویز می کند که باید تا چند روز پس از جراحی آنها را مصرف کنید.

دو تا سه روز پس از جراحی، موی پیونده شده می افتد، اما در عرض چند ماه شاهد رشد جدید مو خواهید بود. اغلب افراد پس از شش تا نه ماه، ۶۰ درصد رشد موی جدید بدست می آورند. برخی از جراحان داروی رشد موی ماینوکسیدیل را برای بهبود رشد مو پس از پیوند مو تجویز می کنند، اما میزان کارایی آن مشخص نیست.

 منبع : کتاب رازهای زیبایی و جوانی

خدمات تخصصی معرفی شده در این سایت صرفا جهت آگاهی و اطلاع می باشد

Leave a Reply