462h2

گردن شما بخشی از یک ستون بلند انعطاف پذیر است که به عنوان ستون فقرات شناخته می شود و در بخش وسیعی از ‏بدن شما گسترش یافته است. ستون فقرات سرویکال (ناحیه گردن) متشکل از هفت استخوان (مهره های ‏C1 -C7‎‏) می باشد که توسط ‏دیسک بین مهره ای از هم جدا شده اند. این دیسک ها باعث حرکت آزادانه ستون فقرات شده و در طول انجام فعالیت های حرکتی به عنوان ‏یک کمک فنر عمل می کند.

به قسمت پشتی هر جسم مهره ای یک قوس استخوانی متصل شده که یک فضای طولی توخالی و پیوسته را ایجاد می کند که این فضا در ‏تمام قسمت طول پشت ما گسترده شده است. این فضا، که به آن کانال نخاعی گویند، منطقه ای است که طناب نخاعی و ریشه های عصبی از ‏درون آن عبور می کنند. طناب نخاعی در مایع مغزی نخاعی (‏CSF‏) غوطه ور است و توسط سه لایه محافظ به نام مننژ (سخت شامه، ‏عنکبوتیه و نرم شامه) احاطه شده است.‏
در هر سطح مهره ای یک جفت عصب نخاعی از طریق منافذ کوچکی به نام فورامن ها منشعب می شود (یک عصب به چپ و یک عصب به ‏راست). این اعصاب در خدمت عضلات، پوست و بافت های بدن هستند و در نتیجه، تامین کننده ی حس و حرکت برای تمام قسمت های بدن ‏می باشند. طناب نخاعی حساس و اعصاب ظریف توسط ماهیچه های قوی و رباط های متصل به مهره ها نیز پشتیبانی می شوند.

هرنی یا فتق دیسک گردن از علل مهم تحریک ریشه های گردنی و درد گردن با انتشار به اندام است. علت ایجاد این بیماری همانطور که از نامش پیدا است جابجا شدن دیسک بین مهره ای به پشت و فشار به ریشه های عصبی ستون مهره در ناحیه گردن و در نتیجه تحریک این ریشه های عصبی است.

علائم

اکثر بیماران با سه دسته از علائم دیسک گردن مواجه شوند علائم موضعی گردن شامل درد محدودیت حرکات گردن درد میان شانه ها که این درد تا قاعده جمجمه کشیده می شود.

گاهی اوقات فتق دیسک گردن بر روی ریشه های عصبی که از کنار آن عبور می کنند فشار وارد می کند و در بیمار علائمی مانند گزگز و مورمور شدن در انگشتان دست ایجاد می کند

ممکن است گاهی بیماران مبتلا به دیسک گردن  دچار ضعف عضلانی و درد در ناحیه شانه و بازو شوند و گزگز و مورمور شدن در ناحیه انگشتان را هم احساس کنند.

ممکن است دیسکی که دچار آسیب شده روی نخاع بیمار فشار وارد کند که خطرناک است به دلیل اینکه ممکن است باعث آسیب به نخاع شود و درنهایت موجب فلج شدن بیمار شود.

روش های تشخیص

پزشک معالج از رادیوگرافی ساده برای دیدن تغییرانی که همراه این بیماری در استخوان و مهره های گردنی ایجاد شده است استفاده می کند. تشخیص فشار به نخاع و ریشه های عصبی با استفاده از ام آر آی داده می شود. انجام الکترومیوگرافی یا نوار عصبی می تواند به پزشک در تشخیص فشار به ریشه های عصبی و تشخیص عصب مبتلا شده کمک کند.

پیشگیری

-همیشه گردن خود را چه در حالت ایستاده، نشسته، یا راه رفتن، صاف و عمود بر بدن نگهدارید به طوری که هیچ زاویه ای با بدن نسازد .

- هرگز گردن خود را خم نکنید بلکه اگر لازم است صندلی خود را کوتاه تر کنید یا ارتفاع میز خود را بالاتر ببرید تا مجبور به خم کردن گردن خود نباشید. چرا که بسیاری از بیماری های گردنی ناشی از خم بودن گردن به مدت طولانی است. بنابراین حتی الامکان گردن خود را خم نکنید و اگر مجبور به این کارهستید، هر از چند گاهی گردن خود را صاف کنید.

- از نرمش ها و حرکاتی که در آن ها مجبور به خم کردن گردن هستید دوری کنید.

- اگر کارتان نشسته است و مجبور به خم کردن گردن خود هستید حتماً با یکی از دستانتان از وزن سرتان و فشار آن بر روی مهره های گردنی بکاهید تا کمتر دچار صدمات گردنی شوید.. شانه ها و عضلات اطراف را تقویت نمایید، چرا که با افزایش قدرت و تحمل این عضلات، فشار کمتری روی مهره و دیسک های بین مهره ای وارد می شود.

"از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)"