ortodensi-dandan

ارتودنسی یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی است کهبه دلیل ماهیت بسیار تخصصی آن اولین رشته تخصصی دندانپزشکی است. کسب درجه تخصص در رشته ارتودنسی نیازمند طی دوره تخصصی سه ساله ،علاوه بر دوره شش ساله دکترای دندانپزشکی، است.این دوره ها بطور تمام وقت در بخش تخصصی دانشگاههای معتبر برگزار می شود که در پایان دوره به افراد فارغ التحصیل "متخصص ارتودنسی" یا "ارتودنتیست" گفته می شود .انجمن متخصص های ارتودنسی(ارتودنتیست های) ایران یک تشکل علمی ،صنفی ،قانونی و غیرانتفاعی است که برای سازماندهی متخصصین ارتودنسی در ایران تشکیل شده و با برگزاری جلسات علمی برای متخصصان ارتودنسی و دندانپزشکان برای بهبود وضعیت علمی این رشته فعالیت می کند. همچنین انجمن ارتودنسی ایران با فعالیت در حوزه آگاهی عمومی جامعه سعی دارد تا با ارایه اطلاعات صحیح ،دقیق و علمی از مشکلات موجود در انجام درمان های ارتودنسی توسط افراد فاقد صلاحیت ومهارت علمی کم نماید . اعضاء انجمن ارتودنتیست های ایران با بررسی دقیق مدارک علمی و داشتن صلاحیت های لازم برای فعالیت در این رشته به عضویت انجمن ارتودنتیست های ایران پذیرفته می شوند .

در ابتدای بارداری، اجزای صورت جنین ازجمله دو سمت راست و چپ سقف دهان و لب‌های او به صورت مستقل از هم رشد می‌کنند و سپس به همدیگر متصل می‌شوند. اگر بخش‌هایی از سقف دهان و لب‌ها به درستی به هم متصل نشوند، این جزء ناقص می‌ماند و در نتیجه یک شکاف ایجاد می‌شود. در صورتی که این عارضه در لب بالایی رخ دهد ؛ ممکن است لثه نیز به همراه لب، شکاف بردارد. شکاف لثه می‌تواند طیفی از یک شکاف کوچک تا یک شکاف بزرگ باشد؛ شکاف بزرگ، لثه را به دو قسمت مجزا تبدیل می‌کند. در صورتی که نقصی مشابه لب شکری در سقف دهان ایجاد شود به آن شکاف کام می‌گویند.

عدم درمان لب شکری می‌تواند مشکلات زیادی برای یک کودک ایجاد کند. عمل‌های زیبایی لب و در اغلب اوقات عمل‌های زیبایی بینی نمی‌توانند این تغییر شکل‌ها را درمان کنند و فقط اذیت و تمسخر فرد را به دنبال دارند. فراتر از آن، ممکن است کودکان به مسائلی مانند اختلالات گفتاری و بهم ریختگی دندان ها و نیاز به ارتودنسی نیز دچار شوند.

آیا امکان برگشت درمان ارتودنسی وجود دارد؟

پس از اتمام ارتودنسی برای آنکه نتیجه حفظ شود باید دستورالعمل‌های خاصی را در نظر داشت. گاهی اوقات سهل انگاری افراد بعد از ارتودنسی باعث جابه جایی ناخواسته دندان‌ها می‌شود. اما نکته مهم آن است که بدن هر فرد در برابر تغییرات ناگهانی واکنش‌های نامطلوبی نشان می‌دهد بنابراین بهتر است درمان‌های ارتودنسی به صورت آهسته و پیوسته انجام شود.

اهمیت رعایت بهداشت در طول دوره درمان ارتودنسی به چه دلیل است؟

رعایت بهداشت در طول دوره درمان ارتودنسی اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا به دلیل وجود براکت‌های ارتودنسی و نیز سیم‌های ارتودنسی، گیر غذایی بسیار بیشتر از قبل بوده و امکان مسواک زدن، تنها با استفاده از مسواک‌های معمول مشکل است. بنابراین به بیماران پیشنهاد می‌شود از وسایل کمکی خاصی که به همین دلیل ساخته شده‌اند به منظور رعایت بهداشت صحیح و کامل بهره ببرند و همچنین انجام دهان‌شویه نیز به صورت مرتب توصیه می‌شود.

زمان ارتودنسی

سن خاصی برای گذاشتن دستگاههای ثابت ارتودنسی وجود ندارد و اکثر نامرتبی های دندانی را در هر سنی می‌ توان تصحیح کرد. البته بهترین زمان برای گذاشتن دستگاههای ارتودنسی، توسط متخصص ارتودنسی (اُرتودنتیست) تعیین می‌شود. سن اکثر افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند کمتر از ۲۰ سال است اما افراد با سن بالاتر نیز می‌توانند دندانهایشان را ردیف کنند.

معمولترین سن برای انجام یک معاینه ارتودنسی، ۷-۶ سالگی، هم زمان با رویش اولین دندان‌های دائمی‌است. زمان مناسب دیگر برای معاینه ارتودنسی، سن ۱۲-۱۰ سالگی، قبل از اینکه دندانهای دائمی‌بطور کامل رویش یابند، می‌‌باشد. آن دسته از کودکانی که مشکلات تکاملی فکی و یا بیماریهای خاص دارند، باید از سنین ۳-۲ سالگی تحت معاینات ارتودنسی قرار گیرند.
گاهی اوقات، کودکان را در سن ۱۰-۸ سالگی می‌توان درمان نمود وممکن است در آینده، دیگر نیازی به دستگاه ثابت (ارتودنسی) نباشد. متخصص ارتودنسی با درمان زود هنگام بیماران، ممکن است درمان آینده آنان را کوتاه تر و آسانتر نماید.
یکی از روشهای درمانی مناسب در سنین کودکی ۹-۷ سال، بیرون آوردن پیاپی دندانهای شیری و تعدادی از دندانهای دایمی‌است، که در مواردی انجام می‌گیرد که کمبود فضای بیشتر از ۱۰ میلیمتر وجود دارد. با انجام به موقع این درمان، از شدت نامرتبی های دندانی کاسته می شود و نیاز به درمان های تخصصی ارتودنسی در آینده کاهش می یابد. درصد افرادی که با این روش درمانی به طور کامل درمان می‌شوند ۵% کل افرادی است که نامرتبی شدید دندانی دارند.

در ارتودنسی دندان‌هایی که بند به آن‌ها وصل است بیشترین آسیب را می‌‌بینند. آیا راهی برای کمتر آسیب دیدن آنها وجود دارد؟

در زمان ارتودنسی به دلیل آنکه سیم‌، فنر و نوارهای پلاستیکی روی دندان‌ها قرار دارند، غذا می‌تواند به آنها بچسبد که اگر خوب شسته نشود می‌تواند موجب لک آوردن دائمی دندان‌ها شود. بنابراین بعد از هر بار غذا خوردن باید مسواک زده شود و از نخ دندان نیز برای تمیز کردن غذاهای باقی مانده استفاده شود. برخی افراد در زمان ارتودنسی بیشتر مستعد آفت دهان هستند. اگر چنین اتفاقی افتاد باید متخصص ارتودنسی داروهای مخصوص را تجویز کند.

متخصص ارتودنسی چه کسی است؟

ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی دندانپزشکی است که پس از گذراندن دوره ۶ ساله عمومی و چند سال کسب تجربه بالینی، یک دوره تخصصی تمام وقت سه ساله را سپری نموده و با اتمام یک پایان نامه تحقیقی در زمینه ارتودنسی قادر به تشخیص و درمان اصولی ناهنجاری های دندانی، فکی به منظور برقراری تناسب و زیبایی صورت و دندانها می باشد. ارتودنتیست بعد از پایان دوره می بایست برای آشنایی با تکنیک های جدید به صورت مرتب با شرکت در برنامه هایی تحت عنوان بازآموزی حرفه ای، خود را به روز نگه دارد. تمامی ارتودنتیست ها دندانپزشک هستند ولی تنها کمتر از ۲ درصد دندانپزشکان ایران، متخصص ارتودنسی هستند.

هزینه درمان های ارتودنسی

هزینه درمان ارتودنسی بر مبنای پیچیدگی و مدت زمان ارتودنسی متفاوت است .در اغلب مطب های ارتودنسی هزینه درمان بصورت اقساط دریافت می شود.در این موارد معمولا یک سوم هزینه در ابتدای درمان و مابقی بصورت اقساط ماهیانه دریافت می شود.توجه داشته باشید که برای تعیین هزینه درمان تان حتما باید بصورت حضوری معاینه شوید.معاینه حضوری رایگان است.برای اطلاعات بیشتر به مقالات مرتبط مراجعه فرمایید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)