20038

یک فرآیند دندانپزشکی زیبایی جامع است که برای حصول لبخند زیبا استفاده می شود و در این فرآیند خواسته های مورد نظر شما در طرح  ایجاد شده مورد توجه قرار می گیرد. معمولاً سوالی که در این رابطه مطرح می شود این است که «چه ویژگی ها و مسائلی را درباره لبخند خود دوست ندارید؟» صحبت کردن درباره این ویژگی ها با دندانپزشک می تواند یک ایده روشن درباره آنچه به دنبال بهبود آن از طریق طراحی طرح لبخند خود هستید، را در اختیار شما قرار دهد. برخی از این ویژگی ها به شرح زیر هستند:

رنگ دندان: اگر شما به خاطر تغییر رنگ دندان های خود در نتیجه افزایش سن، نوع رژیم غذایی یا نوشیدنی های مصرفی، یا عوامل متعدد دیگری که باعث زرد شدن رنگ دندان ها می شوند ناراحت هستید، اصلاح طرح لبخند می تواند ظاهر دندان های شما را به صورت دلخواه ترمیم کند. سفید کردن دندان ها می تواند رنگ دندان های لک شده را اصلاح کند و اگر برای رفع مشکل نیاز به درمان های پیشرفته تر دندان پزشکی وجود داشته باشد، امکان استفاده از روکش ونیر پرسلاین، روکش دندان، یا ایمپلنت دندان نیز وجود دارد.

تراز کردن دندان ها: اگر دندان های شما با یکدیگر تراز نیستند می توان دندان ها را به نحو صحیح از طریق درمان های ارتودنسی همچون ارتودنسی نامرئی اقدام به ردیف کردن دندان ها نمود و وضعیت قرارگیری آنها را در دهان اصلاح نمود. برای این کار همچنین ممکن است نیاز به روکش ونیر نیز وجود داشته باشد تا به طرح لبخند مناسب و لبخندی زیبا دست پیدا کنید.

فضای خالی بین دندان ها: برای اصلاح دندان هایی که فضای خالی بین آنها وجود دارد می توان از مجموعه متنوعی از راهکارها و روش های دندانپزشکی زیبایی استفاده کرد.

دندان های از بین رفته: دندان های از بین رفته مشکلی هستند که می توانند ظاهر لبخند شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهند. در این حالت امکان استفاده از کاشت دندان به روش ایمپلنت دندان یا پل برای رفع مشکل و اصلاح طرح لبخند دندان وجود دارد.

دندان های خراشیده، ترک خورده، یا غیر جفت: ظاهر دندان هایی که دارای خراشیدگی یا ترک بوده و غیر جفت هستند از طریق باندینگ زیبایی با روکش ونیر یا لامینت قابل بهبود است.

صورت بد شکل: با استفاده از تکنولوژی های مدرن، امکان بهبود یا جوان سازی صورت های بد شکل یا پیر وجود دارد. در این حالت از روش های خاص دندان پزشکی زیبایی می توان برای پر کردن لب ها، گونه ها و اصلاح طرح لبخند دندان استفاده کرد.

بلندی دندان: تاثیرات ناشی از افزایش سن و فرسایش روزانه می تواند باعث از بین رفتن ظاهر جوان و شاداب دندان شود. درمان طرح لبخند برای دندان های کوتاه می تواند شامل تغییر شکل و بلند کردن دو دندان نیش جلوی دهان با استفاده از باندینگ کامپوزیت یا روکش ونیر پرسلاین باشد.

تقارن و تناسب دندان: یک لبخند متوازن می تواند در نتیجه تناسب و تقارن دندان ها و حفظ مناسب بهداشت دهان ایجاد شود. دندانپزشک در صورت مشاهده مشکل احتمالی در این رابطه درباره طرح درمان مناسب برای بهبود وضعیت ظاهری دندان ها و ایجاد یک طرح لبخند زیبا و متوازن با شما صحبت خواهد کرد.

متقاضیان اصلاح طرح لبخند

بهترین متقاضیان طراحی لبخند و اصلاح کامل دندان‌ها باید از سلامت عمومی مناسب و بهداشت دهان و دندان خوبی برخوردار باشند، اما در عین حال از بعضی ویژگی‌های مشخص لبخندشان ناراضی باشند. هر چه مشخصات لبخند دلخواه واضح‌تر و تعیین شده‌تر باشد، فرایند طراحی لبخند موفقیت‌آمیزتر خواهد بود.

مشکلات قابل حل از طریق طراحی لبخند

به کمک طراحی لبخند می‌توان نقص‌های زیبایی گسترده‌ای مانند موارد زیر را برطرف نمود.

 • تغییر رنگ و از بین رفتن رنگ دندان
 • ترک یا لب پریدگی دندان
 • فرسودگی، تغییر شکل یا اندازه نامناسب دندان
 • انحراف یا کجی ملایم دندان
 • فاصله بین دندان‌ها
 • لبخند لثه نما (لبخند لثه ای)
 • خط لثه ناصاف

مراقبت های بعد از درمان

راهنمایی های لازم پس از اصلاح طرح لبخند دندان یا آماده سازی ونیرپرسلن(چینی): پس از آماده سازی (تراش)

اطلاعات ذیل راهنمای خوبی برای مراقبت های پس از اصلاح طرح لبخند، آماده سازی ونیرپرسلن وروکش های دندانی یا بریج هستند.

در صورت استفاده از بی حسی موضعی

اثرات بیحسی موضعی معمولا بین ۳ تا ۴ ساعت ادامه پیدا میکند. به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به زبان، گونه ها ولب هایتان باید از جویدن تا از بین رفتن کامل بی حسی خودداری کنید. همچنین در صورت وجود بی حسی زیاد، از خوراکی ها یا نوشیدنی های داغ پرهیز کنید.

 • از خوراکی های سفت و چسبناک (مانند آدامس) پرهیز کنید. این خوراکی ها موجب سست شدن ونیرها، روکش ها یا بریج های دندانی می شوند.
 • اطراف لثه را به آرامی و بطور کامل با مسواک نرم مسواک کنید. روزی دو بار و هر بار به مدت ۲ دقیقه دهان خود را با دهانشویه ی ریتاردکس شستشو دهید. مهم است که در روز مقرر برای قرار دادن ونیر روی دندان اطراف لثه تمیز و سالم باشد تا ونیر در محل قرار بگیرد. همین موارد برای روکش ها یا بریج های دندانی هم مشابه است.
 • از غذاهای خیلی تند یا شراب قرمز (که موجب ایجاد لک روی ونیرها، روکش ها یا بریج های موقت می شوند) خودداری کنید.
 • در صورت امکان از مسواک Sonicare یا Water-Pik استفاده کنید.
 • در ابتدا طرح لبخندموقتتان یکپارچه است و امکان دارد کمی احساس عجیبی داشته باشید.
 • لطفا در صورت نیاز از مسکن استفاده کنید.
 • امکان کشیدن نخ دندان بین ونیرهای موقت وجود ندارد زیرا بهم پیوسته هستند.

بیمارانی که از فرم دهی یا جراحی زیبایی لثه با لیزر استفاده کرده اند

 • لطفا نواحی که با لیزر فرم دهی شده را به آرامی و بطور کامل مسواک بزنید (نکته: مسواک خود را زیر آب گرم بگیرید تا نرم شود، سپس مقدار کمی ژل کلرهگزیدین رویش بمالید و به آرامی لثه را ماساژ دهید).
 • دو بار در روز از محلول آب گرم و نمک (نصف قاشق چایخوری نمک و آب گرم) برای شستشو استفاده کنید.
 • لطفا تا از بین رفتن بی حسی از خوراکی و آشامیدنی های داغ پرهیز کنید.
 • احساس حساسیت در ناحیه ای که آماده سازی رویش صورت گرفته در همان روز و روز بعدش طبیعی است.
 • اگر احساس هر گونه ناراحتی در دوره ی اصلاح طرح لبخند موقت داشتید لطفا با دندانپزشک زیبایی خود تماس بگیرید.

ماندگاری درمان

روش های دندان پزشکی زیبایی از جمله اصلاح طرح لبخند دندان مستلزم مراقبت از دهان و دندان و نگهداری در طول زمان است. برای مثال، سفید کردن دندان باید گاهی اوقات تکرار شود تا درخشان بودن دندان ها ماندگار باشد و حفظ شوند. دندان های مصنوعی چینی ممکن است لب پر شده یا بشکنند و به تعویض نیاز داشته باشند. باندینگ کامپوزیت دائمی ممکن است لک بیفتد و باید بهبود پیدا کد یا تعویض شود. روکش های دندان عموما باید پس از ۱۰ تا ۱۵ سال تعویض شوند. اصلاح لبخند لثه ای نیز باید در طول زمان بهبود پیدا کند.

سازنده اجزای زیبایی دندان، تکنسین آزمایشگاه و موادی که پزشک مورد استفاده قرار می گیرند نیز بر میزان دوام و ماندگاری اصلاح طرح لبخند دندان شما تاثیر گذار هستند. به منظور بدست آوردن نتایج بهینه، در انتخاب دندان پزشک زیبایی دقت خاصی داشته باشید و در مورد موادی که می توان مورد استفاده قرار داد پرس و جو کنید.

هزینه اصلاح طرح لبخند

هزینه اصلاح طرح لبخند بسته به نوع درمان لازم برای رسیدن به اهداف مورد نظر متفاوت می باشد. با توجه به این که درمان مورد نیاز با توجه به خواسته های هر بیمار به صورت سفارشی انجام می شود، دندان پزشک زیبایی می تواند به شما یک ایده درباره هزینه های درمان پس از ارزیابی دقیق ویژگی های مورد نظر در طرح لبخند ارائه دهد. علاوه بر این وجود هر گونه مشکلات سلامت دهانی که نیاز به درمان قبل از اصلاح طرح لبخند داشته باشد نیز می تواند بر هزینه درمان تاثیر گذارد، هر چند این درمان ها برای اصلاح موفقیت آمیز طرح لبخند لازم و ضروری هستند. موسسه ارائه دهنده خدمات بیمه ممکن است بخشی از هزینه های مربوط به روش های دندانپزشکی را پوشش می دهد و به همین خاطر لازم است شما قبل از شروع درمان درباره این موضوع با موسسه بیمه خود صحبت نمایید.

اصلاح طرح لبخند دندان به منظور حصول لبخند زیبا برای بیمار صورت می گیرد، که شامل روش های درمانی مورد نیاز برای سلامت دندان ها می باشد، این روش ها ممکن است شامل جراحی در صورت نیاز برای ترمیم دندان نیز باشد. دندانپزشک ابتدا انتظارات شما را برای طرح لبخند مورد نظرتان بررسی می کند و سپس اقدام به درمان مناسب برای این منظور می کند. حصول نتیجه مناسب تا حد زیادی بستگی به مهارت و تجربه دندانپزشکتان در این زمینه دارد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید