Warning: Illegal string offset 'box_blank' in /home4/maghzoas/public_html/wp-content/plugins/SmartLinks/seo-smart-links-business.php on line 618

بیرون-زدگی-دیسک-کمر+درمان

ستون فقرات انسان شامل ۷ مهره گردنی و ۱۲ مهره سینه ای و ۵ مهره کمری و یک استخوان خاجی و یک استخوان دنبالچه است که از ناحیه استخوان خاجی به لگن متصل است. هر کدام از مهره ها توسط یک دیسک از هم جدا شده است، که باعث تسهیل حرکت مهره ها می شود.

دیسک ها ماده غضروفی هستند که در اطراف از یک بافت همبندی قوی تشکیل شده است و در وسط آن ماده ی ژلاتینی قرار دارد، که تحت ثایر فشار تغییر شکل پیدا می کند.

اگر به علت فشارهای زیاد و حرکات نامناسب، بخصوص  حرکات گردشی باعث فشار بیش از حد به ستون فقرات و دیسک بین مهره ها شود، الیاف ماده غضروفی استحکام خود را از دست داده و ماده ژلاتینی وسط دیسک از محل خود خارج شده و تورم یا برآمدگی دیسک ایجاد می شود.

خروج ماده ی ژلاتینی از محل آسیب بافت غضروفی باعث فشار به ریشه های عصب که از سوراخ های بین مهره ای نخاع خارج شده اند، می شوند  در نتیجه ی این حالت علائم درد و بی حسی در اندام تحتانی (با توجه به شدت بیرون زدگی دیسک کمر و محل دیسک بیرون زده) ایجاد می شود.

علت و دلایل

اگر حرکات قوی، تکراری و طولانی مدت انجام شود، سه عامل اصلی و مهم در ایجاد بیرون زدگی دیسک کمر می باشد. در واقع حرکات خم شدن های ناگهانی در ترکیب با چرخیدن حتی در یک حرکت بی اهمیت، می تواند باعث بیرون زدگی دیسک کمر شود.

فشار بیش از حد توان عضلات و فقرات بدنی نیز از عوامل مهم پارگی بافت همبندی دیسک بین مهره ای می باشند.

راه های تشخیص

تشخیص در مرحله اول با شرح حال گرفتن از بیمار و معاینه دقیق همراه می‌باشد و در معاینه از روش‌های مختلف استفاده می‌شود که شامل معاینه رفلکس‌ها و معاینه حس و حرکت و حساسیت‌های موضعی و مانورهای خاص می‌باشد. این معاینات معلوم می‌کند که این دیسک فشار را به ریشه‌های عصبی وارد می‌کند یا نه. در مراحل بعدی تشخیص با پاراکلینیک می‌باشد که معمولا شامل آزمایشات مختلف و رادیوگرافی است.

MRI  بهترین روش تشخیص می‌باشد. با دستگاه MRI نه تنها سطح در رفتگی دیسک، بلکه میزان در رفتگی و میزان فشار وارده به عصب را نیز می‌توان اندازه‌گیری کرد و مجموعه‌ی اعمال بالا به پزشک نشان می‌دهد که آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه، و آیا بیمار با روش‌های درمانی غیر تهاجمی مانند فیزیوتراپی و دارو درمانی قابل درمان است یا خیر.

روش های درمان

روز استراحت مطلق و درمان بیرون زدگی دیسک کمر

درمان بیرون زدگی دیسک کمر با ۲ هفته استراحت شامل کمتر نشستن و کمتر ایستادن. (چون دو حرکت نامبرده فشار داخل دیسک را افزایش داده و موجب افزایش بیرون زدگی دیسک کمر می شود.)

انجام ۱۰ الی ۲۰ جلسه فیزیوتراپی برای  درمان دیسک کمر  که ۱۰ جلسه اول هر روز و ۱۰ جلسه دوم یک روز در میان باشد.

همزمان با ۱۰ جلسه دوم  فیزیوتراپی دیسک کمر هفته ای ۲ بار پیاده روی درآب و استفاده از سونا برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر توصیه می شود که بهتر است تا ۲ ماه ادامه پیدا کند. بعد ازآن هم پیاده روی در آب حداقل هفته ای یک بار در برنامه بیمار مبتلا به دیسک کمر  قرار داشته باشد.

تمرینات ورزشی توصیه شده توسط پزشک متخصص و  فیزیوتراپیست، بهتر است در تمام مدت زندگی انجام گردد.

پیشگیری

می بایستی  تمام مواردی که باعث پیشگیری از ایجاد  بیرون زدگی دیسک کمر می شود را رعایت کنید؛ از جمله ورزش کردن، کاهش وزن، عدم بلند کردن اجسام سنگین و هول دادن اجسامی مانند اتومبیل.
برای پیشگیری از بیرون زدگی دیسک کمر ورزش ملایم روزانه داشته باشید تا بدنتان همیشه در فرم ایده آل قرار گیرد و عضلات وضعیت طبیعی را حفظ نمایند و استخوان ها دچار پوکی نشوند.
رعایت این موارد باعث می شود فشار بر روی دیسک های مختلف از جمله دیسک کمر، دیسک گردن و سایر قسمت ها وارد نشود.

"از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)"