امروزه زیبا بودن مرسوم است.داشتن موهای زائد در بدن و صورت کاملا طبیعی می باشد. درحقیقت بیشتر خانم ها در صورت وبدن خود موهای زائدی دارند.بیشتر اروپاییان با این مشکل مواجه نیستند و موهای زائد کمتری در بدن خود نسبت به نواحی دیگر دارند.

خانم ها در کشورهای فرانسه و آلمان موهای زائد نواحی ساق پا وزیر بغل خود را شیو واصلاح نمی کنند.خانم ها ودر بعضی موارد آقایان آمریکایی را به خاطر نداشتن چین وچروک در صورت و کم بودن موهای زائد آن ها به روز (fashion) می گویند.

بیشتر مردم کشور آمریکای شمالی ازداشتن موهای زائد در نواحی مانند صورت که احتیاج به اصلاح یا انداختن موم (wax) داردو یا در دوران پیری دچار چین وچروک می شوند تنفردارند.

یکی از راه حل های  این مشکلات درمان و رفع موهای زائد با لیزر است. لیزر موی زاید به شما کمک می کند تا به طور شگفت انگیزی این موهای زائد را از بین ببرید. انجام لیزر موهای زائد درخانم ها می تواند در سنین جوانی و یا بعد از دوران یائسگی انجام شود ویا برای مردانی که می خواهند از موهای زائد قسمت ها ی پشت و دیگر نواحی بدن رهایی یابند.

روش های از بین بردن موهای زائد

درمان موهای زائد بستگی به افراد و تکنیک ها و سبک پزشک برای از بین بردن این موها دارد. دراینجا تعدادی از راه های رفع موهای زاید معرفی می شود. استفاده از کرم ها و موم ها وپودرهای از بین برنده موهای زائد ، الکترولیز کردن برای درمان موهای زائد و کرم های وانیکا.

روشهای رفع موهای زائد شامل کندن موها ، اصلاح (Shaving) ، موم انداختن و استفاده از کرم های مو بر می باشد. روش های فیزیکی درمان موهای زائد هنوز بسیار موثر و ارزان هستند ولی مشکلاتی که در این روش وجود دارد این است که این روش به طور موقت موها را از بین می برد و دردناک است.

کندن موها

به گفته خانم های پیری که تجربه استفاده از این روش را دارند کندن موها باعث ضخیم تر شدن آن ها می شود و چون موها از ریشه کنده شده اند متفاوت رشد نخواهند کرد .با استفاده از موم و کندن موها از ریشه موها دیرتر رشد می کنند چون از ریشه در آمده اند اما روش های دیگر مانند کرم های موبر باعث رشد سریع تر موها می شود چون آن ها به صورت سطحی از بین رفته اند.

برای کندن موهای زائد باید از موچین های برقی با کیفیت بسیار خوب استفاده کرد تمیز کردن موچین قبل وبعد از استفاده برای جلوگیری از رشد با کتری ها در آن بسیا ر ضروری است همچنین با استفاده از این موچین می توان موهای موجود در خال را هم بکنید.اگر قصد درمان موهای زائد با لیزر را داشتید با ید اجازه دهید تا موها در طول ۳ یا ۴ هفته قبل از عمل رشد کنند.اشعه لیزر نمی تواند موهایی را که در پیاز مو هستند ورشد نداشته اند راپیداکند.

اصلاح کردن(Shaving)

اصلاح کردن موهای زائد یکی از روش های رایجی است که بیشتر خانم ها در آمریکا برای از بین بردن موها از آن استفاده می کنند .برای کاهش حساسیت باید این کار را در حمام بعد از گرفتن دوش زمانی که موهای شما گرم و خیس شده اند و حداکثر ۵ دقیقه مانده اند انجام شود.برای استفاده از کرم های موبر دیگر نیازی به استفاده از صابون نیست چون درون این کرم ها از فرمومل هایی برای نرم کردن بدن استفاده شده است. ازتیغ های یک بار مصرف برای اصلاح کردن استفاده کنید وحداقل هر هفته آنرا عوض کنید تا از بروز باکتری به پیاز موی شما جلوگیری شود.

اگر بعداز اصلاح موهای زائدحساسیت و یا موهای زیر پوستی مشاهده کردید از کرم های های دروکورتیزون برای مدت کمی استفاده کنید.اگر مشکل شما با استفاده از این کرم ها حل نشد باید برای انجام لیزر موی زائد اقدام کنید.

اگر بعداز اصلاح زگیل یا لکه هایی روی پوست خود مشاهده کردید از این روش برای از بین بردن موهای زائد استفاده نکنید.زمانیکه این لکه ها بهبود پیدا کردند از موم برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده کنید.

موم انداختن

Wax یا موم انداختن هم یکی از روش های موثر برای از بین بردن موهای زائد است که باید زیر نظر یک متخصص زیبایی با تجربه انجام شودو یک لایه باریک از موم گرم شده در محل مو ی زائد قرار داده می شود و برای یک دقیق دروی آن قرار می گیرد پس از یک دقیق آن لایه کشیده می شود وتمام موها همراه با لایه مرده موم کنده می شود.

اگر شما ویتامین A ویا دیگر مواد ی که به آن وابسته است مانند( Renova, tretinoin, Differin, Tazor, Retin A) مصرف کرده اید به متخصص زیبایی اطلاع دهید زیرا پوست شما با مصرف آن حساس تر وشکننده تر می شود.با انداختن موم ،موهای صورت شما بعداز ۲ تا ۳ هفته وبعداز ۳ الی ۴ هفته موهای ساق پای شما رشد خواهد کرد البته این رشد بستگی به میزان سرعت رشد مو در بدن شما هم دارد.

موم به دلیل گرم شدن ضدعفونی می شود اما تعدادی ازخانم ها بعد از انجام این کار با حساسیت و موهای زیر پوستی مواجه می شوند.اگر کسی با این مشکل مواجه شد میتوان با تهیه کرم های هایدروکورتیزون از داروخانه و استعمال آن یک یا دو بار در هر روز تا مدت کمی این مشکل برطرف می شود و اگر موهای زیر پوست بعد از موم انداختن از بین نرفت با انجام لیزر می توانید این مشکل را حل کنید .

کرم های موبر

این روش خیلی رایج نمی باشد زیرا این کرم ها آنقدر قوی هستند که پیوندهای شیمیایی موهای بدن شما را خراب می کنند وباعث حساسیت در بدن شما می شوند.بعضی از بانوان با انجام این روش هیچ مشکلی ندارند اما در عده ای دیگر ،مخصوصا بعداز مدت طولانی ایجاد حساسیت می کند.

کرم های موبر مانند اصلاح کردن به صورت موقت می باشد چون موهای زائد را به صورت سطحی ازبین می برد.

بهترین روش درمان موهای زائد

اگر شما موهای زائد در بدن خود مشاهده کردید انجام روش هایی چون موم انداختن یا وکس و اصلاح موها کار موثری می باشد.همانطورکه می دانید یکی از مضرات این روش درمان موهای زائد به صورت موقت می باشد به دلیل اینکه موها به صورت سطحی نه از ریشه از بین رفته اند و ممکن است حساسیت های پوستی دربدن به وجود بیاید. اگر موهای زائد بدن شما خاکستری و یا بلوند هستند از کرم های موبر وانیکاVaniqaاستفاده کنید.یکی از روش های درمان موهای زائد الکترولیزیک است که به طور دائم موهای زائد را از بین می برد.

برای درمان موهای زائد انجام لیزر راه حل موثرتری می باشد.هزینه های انجام لیزر با توجه به موقعیت جغرافیایی که زندگی می کنید و نوع کلینیکی که مراجعه میکنید متفاوت میباشد .

انجام لیزر یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای درمان موهای زائد سخت و زیاد می باشد و آرامشی را به زنان و مردانی که ازداشتن این موها رنج می برند می دهد.

در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید