Warning: Illegal string offset 'box_blank' in /home4/maghzoas/public_html/wp-content/plugins/SmartLinks/seo-smart-links-business.php on line 618

Ankle pain

دررفتگی یک جابجایی دائمی در سطوح مفصلی نسبت به یکدیگر است. دررفتگی کامل در صورت از دست دادن ارتباط بین دو سطح مفصلی کامل است ولی هنگامی که قطع تماس مشتقات مفصلی جزئی باشد٬ دررفتگی نسبی (subluxation) نام می‌گیرد.

بیشتر در رفتگی مچ پا به سمت بیرون می باشد که در نتیجه آن رباط های طرف بیرونی پا کشیده و یا پاره می شوند.

در هنگام در رفتگی کامل٬ مفصل چنان پیچیده یا کشیده شده که استخوان‌ها از محل طبیعی خود در مفصل خارج یا جابه جا شده و ممکن است رباط‌ها نیز کشیده یا پاره شوند.

علائم و نشانه ها

تغییر شکل مفصل

- درد شدید در سطح مفصل که با تغییر وضعیت بدتر می شود.

-تورم اطراف مفصل

- تغییر رنگ اطراف مفصل

- ناتوانی در حرکت دادن تاحیه صدمه دیده

- اختلاف ظاهری در مقایسه با مفصل سالم

- حساسیت موضع به لمس یا فشار (تندرنس)

راه و روش درمان

در ۲۴ ساعت اول روی مفصل آسیب دیده یخ بگذارید. یخ را در یک کیسه پلاستیکی گذاشته ، با یک پارچه نازک آن را از پوست جدا کنید. با دست خود یا یک بانداژ کشی آن را روی مفصل نگه دارید.

بسته به توانایی خود در تحمل سرما به طور مداوم یا متناوب کیسه یخ را روی مفصل تا ۲ ساعت نگه دارید. درمان با یخ را با فواصل ۲ ساعته به مدت ۲۴ ساعت ادامه دهید.پس از ۲۴ ساعت ، می توانید درمان با یخ را ادامه دهید یا به گرم کردن تبدیل کنید.

برای گرم کردن ، مفصل را در آب داغ قرار دهید یا هر ۲ ساعت یا هر وقت که ممکن باشد، به مدت ۱۵ دقیقه از گرما استفاده کنید. در ۲۴ ساعت اول گرم کردن را انجام ندهید زیرا ممکن است باعث افزایش خونریزی و تورم و طولانی شدن زمان بهبودی گردد.

هر وقت که ممکن باشد، مفصل را بالا ببرید (به ویژه هنگام خوابیدن ) تا تورم کاهش یابد.ممکن است برای ترمیم رباط هایی که به شدت دچار پارگی شده اند، جراحی لازم باشد.

ممکن است برای پیچ خوردگی های شدید یا پس از جراحی ، آتل لازم باشد. پس از برداشت آتل باید تا مدتی از بانداژهای حمایت کننده استفاده کنید.

پیشگیری

بهترین روش پیشگیری، حفظ قدرت و بالانس و هماهنگی عضلات ساق و کف پا و قابلیت انعطاف مفصل است. به این تکات باید توجه شود

     قبل از انجام هر ورزشی باید خود را با انجام نرمش های کششی مورد نیاز گرم کرد.

     روی زمین های صاف راه بروید و بدوید.

     کفش مناسب به پا کنید.

     وقتی در حین ورزش احساس خستگی و درد در ساق و مچ پا کردید به ورزش ادامه ندهید.

"از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)"