Warning: Illegal string offset 'box_blank' in /home4/maghzoas/public_html/wp-content/plugins/SmartLinks/seo-smart-links-business.php on line 618

-4727

دیابت قندی یکی از شایع ترین بیماری های طولانی مدت است که در بریتانیا وجود دارد. بیش از ۳% مردم به دیابت مبتلا هستند . در این بیماری یا لوزالمعده ( پانکراس) به مقدار کافی هورمون انسولین تولید نمی کند یا سلول های بدن به اثرات هورمون مقاومت نشان می دهند. به طور طبیعی انسولین به وسیله لوزالمعده تولید شده و سلول های بدن را قادر می سازد تا گلوکز ( منبع اصلی انرژی) را از خون جذب نماید. در دیابت قندی سلول های بدن از منبع انرژی دیگری استفاده می نمایند که منجر به ساخته شدن سم در بدن می گردد. عدم استفاده از گلوکز باعث انباشته شدن آن در خون و ادرار شده و باعث بروز نشانه هایی مانند برون ده ادراری زیاد ( تکرر ادرار) و تشنگی فراوان می شود. اساس درمان ، کنترل مقدار قند خون است . در میان کسانیکه با دیابت قندی درمان می شوند ، ۱۰% آن ها (از هر ده نفر یک نفر) خودشان تزریق انسولین را انجام می دهند . در بیشتر موارد استفاده ار رژیم غذایی مناسب و درمان خوراکی امیدوار کننده می باشد. این اقدامات بیشتر افراد مبتلا را قادر می سازد تا زندگی عادی داشته باشند. با این وجود در خیلی از بیماران نهایتاً عوارض بیماری به وجود می آید اما در صورتی که درمان انجام شود شروع عوارض با تأخیر صورت می گیرد. عوارض بیماری عبارتند از : مشکلاتی در چشم ها ، کلیه ها ، سیستم قلبی – عروقی و سیستم اعصاب . بیماری قند همچنین سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و باعث افزایش حساسیت به عفونت (همانند عفونت مثانه) می شود. معمولاً این حالت دائمی بوده و بهبود نمی یابد.

انواع دیابت:

دیابت نوع ۱ یا دیابت نوجوانان، که نوعی بیماری خودایمنی است و در نتیجه تخریب نابجای سلول‌های مولد انسولین بوسیله دستگاه ایمنی بدن رخ می‌دهد. علت این بیماری که معمولا افراد را در سنین نوجوانی درگیر می‌کند، دقیقا مشخص نیست و علاجی هم برای آن وجود ندارد.

این بیماران مجبورند از همان ابتدا با تزریق انسولین خارجی کمبود این هورمون را در بدن رفع کنند و قند خود را در حالت عادی نگه دارند.

دیابت نوع ۲ یا دیابت بزرگسالان معمولا در میانسالی بروز می‌کند و  زمینه ارثی در ایجاد آن دخیل است. این نوع دیابت به علت مقاومت پیدا کردن سلول‌های بدن به انسولین رخ می‌دهد. لوزالمعده مبتلایان به این نوع دیابت انسولین تولید می‌کند، اما این مقدار آنقدر کافی نیست که سطح قند خون یا گلوکز را در حد عادی حفظ کند. یک عامل مهم در ایجاد مقاومت به انسولین و بالارفتن قند خون در این بیماران چاقی آنهاست.

دیابت نوع ۲ نیز علاجی ندارد، اما کارهای مختلفی می‌توان برای اداره درمانی و نیز پیشگیری از آن انجام داد. برای کنترل و جلوگیری از این بیماری باید رژیم غذایی سالم مصرف کرد، به مقدار کافی ورزش کرد و وزن خود را متعادل نگهداشت.

عوارض ناشی از دیابت:

۱- رگ های خونی

حدود دوسوم افراد مبتلا به دیابت، در اثر بیماری های قلبی جان خود را از دست می دهند.

اگر فردی دیابت داشته باشد، احتمال سکته قلبی ۲ تا ۴ برابر خواهد شد.

رگ های خونی در بیماران دیابتی در اثر ایجاد پلاک ها، تنگ می شوند، در نتیجه جریان خون کاهش می یابد و لخته های خونی زیاد می شود.

سخت شدن عروق (آترواسکلروز) در این بیماران، باعث افزایش حمله های قلبی و سکته می گردد.

زخم های پا در بیماران دیابتی شایع است.در موارد شدید، زخم پا موجب قطع آن می گردد

۲- کلیه

اگر در مدت زمان طولانی دچار بیماری دیابت باشید، خطر ایجاد بیماری های مزمن کلیوی زیاد خواهد شد.

کنترل دیابت، فشار خون و کلسترول باعث کاهش بیماری های کلیوی می گردد.

۳- چشم

مویرگ های خونی، اکسیژن و مواد مغذی را به شبکیه چشم می رسانند.

افزایش قند خون باعث تخریب این رگ های کوچک می شود.

این تخریب را که در بیماران دیابتی شایع است، به نام رتینوپاتی می خوانند.

رتینوپاتی باعث از دست دادن بینایی می گردد.

۴- اعصاب

با گذشت زمان و عدم کنترل دیابت، قند خون زیاد شده و آسیب اعصاب صورت می گیرد.

علائم این آسیب شامل: سوزش، بی حسی، درد و سوزن سوزن شدن انگشتان دست ها و پاها و حتی خود دست و پا می باشد.

این تخریب برگشت ناپذیر است، اما با استفاده از درمان، درد و بی حسی را می توان کاهش داد.

آسب پا در بیماری دیابت

۵- پاها

تخریب اعصاب می تواند حس پا را از بین ببرد و به همین دلیل جراحات و صدمات بیشتری در پایتان بوجود می آید.

سخت شدن عروق خونی باعث کاهش جریان خون به پاها می شود.

زخم های پا و قانقاریا (از بین رفتن عضو در اثر نرسیدن خون) در بیماران دیابتی شایع است.

در موارد شدید، زخم پا موجب قطع آن می گردد.

 کنترل دیابت برای افراد دیابتی:

به طور منظم با تیم مراقبتی دیابت خود ملاقات نمایید تا مشکلاتی که ناشی از دیابت به وجود آمده است را کنترل نمایند .
هم زمان با کنترل متوسط گلوکز خون (A1C) ، فشار خون و کلسترول به تست های زیر نیاز دارید :
• تری گلیسرید سالانه
• معاینه چشم توسط متخصص چشم سالیانه
• کنترل و بررسی پا در هر ویزیت
• تست ادرار برای بررسی مشکلات کلیوی سالانه
• معاینه دهان برای پیشگیری از بیماری های لثه و از دست دادن دندان ها، سالانه ۲ بار

وعده های غذایی کوچک تری مصرف نمایید. چربی کمتری خورده، تعداد کم تری غذای سرشار از چربی انتخاب کرده و موقع آشپزی از چربی کم تری استفاده نمایید و مهم تر از همه مصرف خوراکی های حاوی چربی های اشباع یا چربی های ترانس را کاهش داده و محدود نمایید، این چربی ها شامل: برش های پرچرب گوشت، غذاهای سرخ شده، شیر پرچرب و سایر محصولات پرچرب لبنی، کیک، آبنبات، شیرینی و ….سس های چربی دار برای سالاد.

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)