1386133197

همه افراد چه کودکان و چه بزرگسالان، به صورت طبیعی قوس کمر دارند، یعنی انحنایی به سمت عقب در ناحیه پایین کمر‌ دارند، اما آنچه که موجب می‌شود انحنای موجود در پایین کمر غیرعادی و به صورت یک بیماری شناخته شود، افزایش بیش از اندازه این گودی است.

در واقع آنچه که موجب می شود انحنای موجود در پایین کمر غیرعادی شود، زیاد بودن اندازه گودی کمر است.

روش های پیشگیری

 هنگام نشستن،‌ کف پاهایتان را به صورت صاف برروی زمین قراردهید،‌ صندلی خود را تنظیم نمایید و در صورت نیاز،‌ از یک بالشتک کوچک برای پرکردن فضای خالی پشت کمرتان استفاده نمایید.

برای درست نشستن ، از یک صندلی مناسب بهره بگیرید. این صندلی باید توانایی تغییر ارتفاع را داشته و همچنین پشتی آن نیز بتواند قابل تنظیم باشد تا فشارهای وارده بر ناحیه ی پشت را کاهش دهد.

زانوهای شما باید هم سطح مفصل لگن تان باشند.برای جلوگیری از گودی کمر سعی کنید صاف بنشینید و از لمیدن یا خم شدن بر روی میز کار پرهیز نمایید. در صورت نیاز برای حمایت کمرتان از یک بالشتک کوچک و مناسب بهره بگیرید.

حالا که وضعیت سر و گردن را تنظیم کردید،برای جلوگیری از گودی کمر به پاهایتان توجه کنید! کف پاها را صاف بر روی زمین بگذارید و در صورت لزوم از یک زیر پایی مناسب استفاده کنید و هیچ گاه پاها را به صورت ضربدری قرار نداده و یا روی نوک پنجه نگه ندارید.

این کار از وارد شدن فشارهای بیش از حد بر مفاصل شما جلوگیری خواهد کرد. از جمع کردن پا زیر تنه خودداری کنید.

بهترین حالت خوابیدن برای جلوگیری از گودی کمر،‌ حالتی است که صورت و شکم روبه بالا قرارگیرند و همچنین باشتی زیر زانو باشد.

 زمانی‌که ایستاده‌اید، یک پای خود را به صورت مستقیم بر روی زمین و پای دیگر را بر روی پله، چهارپایه و یا هر چیز مشابه قرار دهید. این کار حمایت کمرتان را افزایش می‌دهد.

نکته قابل توجه که خانم ها باید بیشتر به آن توجه کنند اینکه پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند، باعث افزایش گودی کمر می‌شوند ولی نمی‌توان گفت که خانم ها کفش پاشنه بلند نپوشند.

 کفش پاشنه بلندی را بپوشند که بیشتر از ۵ سانتی‌متر پاشنه نداشته باشد. علاوه بر این، حتما باید پاشنه کفش، پهن و لژدار باشد.

"از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)"