3872x3151_706547_[www.artfile.ru]

کالری چیست

کالری واحد اندازه گیری غذاست. همه غذاها را می توان با کالری اندازه گیری کرد. یک کالری عبارت است از انرژی لازم برای بالابردن حرارت یک گرم آب (به میزان یک درجه سانتی گراد) مثلاً یک برش ضخیم نان، حدود ۱۰۰ کالری انرژی دارد برایم صرف کامل این ۱۰۰ کالری؛ یک انسان باید ۵/۶ کیلیومتر در ساعت راهپیمایی کند. به عبارت دیگر کالری مواد غذایی که شما مصرف می کنید دارای نیرویی است که هنگام سوختن در بدن آزاد می شود این نیرو از طریق تعیین حرارت حاصل از سوختن غذایی در بدن به دقت اندازه گیری و بر حسب کالری بیان می شود. هرگاه حرکات بدنی شما افزایش یابد به همان اندازه غذای بیشتری در بدن شما می سوزد و شما نیاز به کالری بیشتری خواهید داشت. مواد غذایی بر اساس میزان پروتئین، چربی و کربوهیدرات آنها دارای انرژی های گوناگون است. بنابراین کسانی که بخواهند با رژیم لاغری یک ماهه از چاقی جلوگیری کنند باید از مصرف غذاهای پرکالری مانند سیب زمینی، برنج، نان سفید، انواع چربی ها و ماکارونی کم کنند.

کم کردن مواد پرکالری در رژیم عذایی

فرد چاقی می گفت که اغلب سرش را با ناامیدی تکان می داد و می گفت: یکی از بزرگترین آرزوهای من این است که اندامی متناسب داشته باشم و در عین حال بتوانم غذاهای مورد علاقه ام را بخورم و رسیدن به چنین آرزویی محال است، شما باید به این حقیقت ایمان بیاورید که غذا مهمترین چیز در زندگی انسان نیست و شما نمی توانید مرتباً غذاهای شیرین و چرب بخورید و همچنان لاغر بمانید برای داشتن اندام متناسب در زندگی سالم باید تنها از مواد کم کالری استفاده کنید.

مواد قندی

مواد قندی جزو کربوهیدرات ها به حساب می آیند در همه ی مواد غذایی کم و بیش مقداری قند هست. اما می توان قند مورد نیاز بدن را از سبزی، میوه و نان تأمین نمود. شکر و قند تصفیه شده صرفاً حاوی کالری می باشند و ارزش غذایی دیگری ندارد باید متذکر شد که آب نبات، شکلات و نوشابه برای دندان وپوست زیان آورند. توجه: می توانید برای لاغری و پیشگیری از چاقی، به جای مواد قندی از عسل استفاده کنید چون سالم ترین نوع مواد قندی می باشد. در واقع دو نوع مواد قندی وجود دارند. ۱) قند های مرکب (موجود در سبزیجات و نشاسته ها) که به طور متعادل مصرف آن توصیه می شود. ۲) قندهای ساده که می توانند شما را به آرامی به کشتن دهند و باید که از مصرف آن اجتناب ورید، مثل آب نباتها، بستنی، کیک و نوشیدنیهای گازدار.

چربی ها

بدن برای تأمین حرارت، نرمی پوستی و مو، به چربی ها نیاز دارد. چربی طبیعی در لبنیات و گوشت یافت می شود. از روغن های اشباع نشده (روغن مایع) به جای روغن حیوانی، روغن نباتی جامد و کره استفاده کنید. در مصرف غذاهای چرب اعتدال را رعایت کنید چون دیر هضم بوده برای رگها و مجاری دستگاه گوارش زیان آور است. مصرف زیاد چربی، منفذهای تنسی پوست را بزرگتر می کند چرا که پوست بیش از حد چرب می شود. از غذاهای سرخ کرده، پرنشاسته و سس های چرب پرهیز نمایید. در خوردن خامه، مایونز، فندق و همینطور زیتون اعتدال را از دست ندهید. در واقع لازم است چربی ها به سه نوع تقسیم بندی شوند. ۱) چربی هایی که سبب افزایش کلسترول هستند مانند چربی های اشباع شده در گوشت، تخم مرغ، کره، پنیر وجود دارد. ۲) چربی هایی که هیچ نقشی در میزان کلسترول ندارند مانند گوشت مرغ (بدون پوست آن) و روغن بادام زمینی. ۳) چربی هایی که میزان کلسترول را کاهش داده و به این ترتیب به مخزن چربی هایی که میزان کلسترول را کاهش داده و به این ترتیب به مخزن چربی های بدن حمله ور می شوند، مانند روغن هایی که از انواع ماهی فراهم می شوند (مخصوصاً ماهی های خیلی چرب مثل ماهی تن، ساروتن و همچنین روغن زیتون، روغن ذرت، سویا و مندآب، مارگارینهای آفتابگردان جزئی از متد لاغری که در این کتاب توصیه شده است).

ویتامین ها و مواد معدنی

foto_1_reference

ویتامین ها و مواد معدنی برای تندرستی ضروری اند. شما باید ویتامین های مورد نیاز بسیار کم است، اما همین مقدار کم از ارزش بسیار برخوردار است. ویتامین ها نقش مهمی در عملکرد بیشماری از آنزیم های بدن دارند. کمبود ویتامین ها باعث بروز بیماری های گوناگونی می شوند، حال آنکه افراط در مصرف بعضی از ویتامین ها آسیب رسان می باشد. معمولاً به نظر می رسد که دو ویتامین A و D را بیشتر کسب کنیم زیرا از کسالت و بی حالی و مشکلات پوستی جلوگیری می کند.

ویتامین آ

برای مقابله با عفونت، ترمیم بافتها، گردش خون و دید چشم بسیار مفید است، در جگر، هویج و اسفناج، به مقدار فراوان ویتامین (آ) وجود دارد.

ویتامین A ویتامینی است که در رشد و نمو بسیار مؤثر است و با فقدان یا کمبود آن نه تنها رشد و نمو دچار اختلال می شود، بلکه پوشش های مخاطی حالت سخت و شاخی پیدا می کند. امروزه خیلی ویتامین A را به عنوان «ویتامین پوست» مصرف می کنند. کمبود ویتامین A به عنوان یک عامل ارایه و اصلی ریزش موها می باشد مازاد ویتامین A مصرفی در کبد ذخیره می شود. فلز روی موجود در بدن به کبد کمک می کند، تا در مواقع لزوم و احتیاج سلول های بدن، ویتامین A آزاد نماید. بنابراین مصرف مقدار کافی ویتامین A می تواند از بروز ریزش مو جلوگیری بعمل آورد.

نقش ویتامین A در ساختار بدن

الف) موجب سلامتی پوست، دستگاه تنفسی و چشم می شود. ب) حس بینائی و اعصاب را تقویت می کند. ت) بدن را در برابر امراض جلدی و بیماری های میکروبی مقاوم می کند و زخم های عفونی را التیام می بخشد. ث) عملکرد قلب را تنظیم می کند. ج) بیماری های چشمی و عصبی را درمان می کند. چ) از تولید سنگ مثانه جلوگیری می کند. ح) اشتها را متعادل می کند و به لاغری کمک می کند. خ) در فشار خون بسیار مفید است و کار غدد داخلی را تنظیم می نماید.

گیاهان و میوه هایی که دارای ویتامین A می باشند

آلبالو، جعفری، اسفناج، کاسنی، گوجه فرنگی، توت فرنگی، خربزه، گیلاس، زیتون، خامه تازه، کره، پرتقال، ازگیل، گزنه، کاهو، نخود سبز، انبه، هلو، بادام، موز، بلوط، شیر، پنیر، زرده تخم مرغ، انجیر، انگور، توت، کلم برگ، هویج، کدو، عدس، آویشن شیرازی، به، بولاغ لوتی، بامیه، کرفس، ماست، لیمو، انار، آلو، گل کلم، سیر، گردو، فندق، سیب، سیاهدانه، سنجد، گشنیز، ریواس، شلغم، رطب و یونجه.
زیادی مصرف ویتامین A ایجاد مسمومیت می کند بدن به مقدار مشخصی از این ویتامین نیاز دارد، هیچگاه با مصرف خودسرانه این دارو باعث افزایش آن در بدن نشویم، زیرا مقدار اضافی آن به راحتی از بدن خارج نمی شود. کمبود ویتامین A مشکلات بینایی مانند شب کوری، یا کاهش دید و خستگی قرنیه را ایجاد می کند، افزایش مقدار آن در اثر مصرف خودسرانه قرص های ویتامین A اتفاق می افتد و با تجمع در کبد مشکلات پوستی و استخوانی ایجاد می کند. استفاده بیش از حد ویتامین A چه به صورت خوراکی، و چه به صورت موضعی خطرناک بوده و عوارضی را به همراه دارد.

ویتامین D

ویتامین D بواسطه ی اشعه ماوراء بنفش و تابش اشعه آفتاب پوست بدن تولید می شود. ویتامین D در اغذیه مختلف وجود دارد و چنین به نظر می رسد که بر اثر پختن غذا از بین برود. ویتامین D تأمین تعادل و جذب کلسیم و فسفر را در خون و استخوانها به عهده دارد و باعث کلسیفیکاسیون استخوان می شود مصرف زیاد چربی بی رویه ویتامین D ایجاد هیپرویتامینوز کرده که با عوارض هضمی، کلیوی و عصبی همراه می باشد. ویتامین D در پنیرهای چرب، زرده تخم مرغ، روغن کبد ماهی، روغن های مایع نباتی، و بعضی از ماهی ها نوجود دارد.

ویتامین E

ویتامین های گروه E جهت سلامتی دستگاه تناسلی لازم است. فقط ویتامین E اختلال سیستم تناسلی، نازایی، سقط های مکرر و اختلالات بینایی می گردد؛ ویتامین E در روغن جوانه گندم، زرده تخم مرغ، شیر، حبوبات، روغن بادام زمینی، زیتون، گردو، کلم، گوجه فرنگی، کاهو، شاهی، هویج، فندق، جگر، روغن کنجد، خشخاش، پسته و برخی دیگر از سبزیجات یافت می شود.

نقش ویتامین E در بدن

الف) باعث رشد اندام جنسی شده، از اختلالات آن جلوگیری می کند. ب)مانع زیاد شدن کلسترول می شود. پ) از بوجود آمدن پروستات جلوگیری می کند. ت) موجب تولید شیر مادر می شود.

نقش ویتامین E1 در بدن

الف) قوای جنسی زنان را تقویت می کند. ب) از نازایی و عقیم شدن جلوگیری می کند. پ) باعث تنظیم عادات ماهانه می شود. ت) قوه بنیه را تقویت می کند. ث) اعصاب را تقویت می کند. ج) از سقط جنین جلوگیری می نماید. چ) موجب تقویت قلب می شود. ج) نطفه های ضعیف را تقویت می کند.

میوه ها و گیاهای که ویتامین E1 دارند

جعفری، کنجد، کاهو، پسته، بولاغ لوتی، روغن زیتون و خشخاش.

ویتامین F

این ویتامین در روغن های گیاهی و حیوانی یافت می شود و در تأمین تعادل مواد چرب در رژیم غذایی مفید نقش عمده ای بعهده دارد. فقر ویتامین F باعث پیدایش بیماری های پوستی مختلف مانند اگزما، جوش، کورک و غیره می گردد.

نقش ویتامین F در بدن

الف) موجب رشد می گردد. ب) باعث رشد طفل می باشد. پ) موجب تقویت رشد ناخن ها می گردد. ت) پوست را سالم  و شفاف می کند. ث) در التیام بخشیدن به زخم ها مؤثر است. ج) از سقط جنین جلوگیری می کند. در غذاهای زیر ویتامین F می باشد: تخم مرغ، گردو، روغن کوهان شتر، ذرت.

نقش ویتامین K در بدن

الف) باعث جذب شدن چربی ها در بدن می شود. ب) از خونریزی بعد از ادرار جلوگیری می نماید. پ) مانع خونریزی رحم و مقعد می شود. ت) از ورم روده ها جلوگیری می کند. ث) از استفراغ جلوگیری می کند.

گیاهان و میوه هایی که ویتامین K دارند

برگ بلوط، گل کلم، شبدر، گوجه فرنگی، توت فرنگی، سنجد، گزنه، اسفناج، یونجه، لبنیات، سیب زمینی و سرکه.

املاح

در بدن انسان املاح گوناگونی وجود دارند که غالباً از راه تغذیه مختلف به بدن می رسند. املاح مهم و مورد نیاز شامل کلسیم، منیزیم، گوگرد، آهن، سدیم، پتاسیم، فسفر و ید می باشند و از طریق مصرف موادی چون شیر، تخم مرغ، گوشت، ماهی و انواع غذاهای دریایی و بسیاری از سبزیجات و میوه ها وارد بدن می شوند. مقادیر مناسب املاح غیر آلی برای نگهداری روابط اسمزی و تحریک پذیری و قابلیت هدایت و قابلیت انقباض و تعادل اسیدی- بازی و انعقاد خون مورد لزومند. نمک ها به طور روزانه از ادرار و مدفوع دفع می شوند و بایستی مجدداً تأمین شوند هرگونه تغییر قابل ملاحظه ای در مقدار نمک های مختلف نسبت به مقادیر طبیعی منجر به حالات مرض در بدن می شود. این املاح در بدن انسان قابل هضم و جذب می باشد و قسمت اعظم رشد و نمو بدن و فعل و انفعال های شیمیایی و فیزیولوژیک اندام های بدن به وجود آنها بستگی دارد. لذا وجود این مواد برای سلامت بدن انسان از هر نظر ضروری است. چون اندام های بدن قادر به ساختن این مواد نیستند و احتیاج به این املاح از راه خوراکی می گردد به همین علت اگر در رژیم های غذایی این مواد به بدن نرسد، موجب اختلالاتی خواهد شد. برای انجام اعمال فیزیولوژیک و طبیعی بدن به املاح گوناگونی نیاز است که غالباً از راه تغذیه مناسب به بدن می رسند. در صورت کمبود و یا فقدان آنها سبب وقفه در رشد و اختلال در متابولیسم می شود.

کلسیم

از عناصر بسیار ضروری زندگی و از الکترولیتهای مهم بدن است. کلسیم بوسیله ی شیر، زده تخم مرغ و بسیاری از سبزیجات مخصوصاً هویج و کلم وارد بدن شده از راه خون به تمام بدن منتشر و به مصرف تمام بافتهای بدن می رسد. مصرف کلسیم در بدن وجود دارد و باعث سخت شدن استخوان ها، رشد و نمود دندان ها و سرعت انعقاد خون لازم است. تثبیت کلسیم در بدن بستگی به وجود مواد مختلف مانند فسفر، فلوئور، ویتامین های C, D و نیز غیره دارد.مصرف میوه ها و سبزی های خام، در برقراری تعادل کلسیم بدن می توانند مؤثر باشند به شرط آن که با نور خورشید نیز همراه باشند. شیر و پنیر از غذاهای غنی از کلسیم هستند آب نیز حدوداً ۱۰۰ میلی گرم کلسیم در لیتر است. کلسیم در تعداد فراوانی از گیاهان مانند گندم، جو، گردو، فندق، بادام، هویج، کلم، کرفس، اسفناج، سیب زمینی، پیاز، شلغم یافت می شود. مقدار متوسط نیاز روزانه به کلسیم ۵۰۰ میلی گرم است. البته باید توجه داشت که زنان باردار و یا شیرده و همچنین افرادی که در حال رشد و نمو هستند نیاز بیشتری به آن دارند.

گوگرد

یک عنصر مهم برای استخوان ها، مفاصل، تاندون ها، دندان ها و... می باشد. به علاوه اثر تصفیه کننده خون و جلوگیری از عفونتها را دارد. گوگرد به وسیله مواد پروتئینی تصفیه و ضدعفونی می کند و برای عفونت های داخلی و بیماری های پوستی مفید است. گوگرد در سیر، علف چشمه (بولاغ اوش)، پیاز، ترب سیاه و خرما یافت می شود.

منیزیوم

عنصر مهمی است که در مایع درون سلولی یافت می شود و الکترولیت اساسی بدن است. منیزیوم یکی از فاکتورهای مهم در سیستم آنزیمی است در نقل و انتقال فسفات ها، انقباض ماهیچه ای و جریان عصبی مداخله دارد. عمل آن غالباً در جهت همکاری با کلسیم است. منیزیوم در ذرت، گندم، جو، خرما، اسفناج، چغندر، سبزی های تازه و میوه ها یافت می شود.

آهن

آهن یکی از فلزات لازم و ضروری بدن انسان است. در گوشت و سبزیجات سبز وجود دارد و برای ساختن هموگلوبین لازم و ضروری است. دو سوم آهن در بدن به شکل هموگلوبین است مقدارکمتری از آن به شکل های دیگر در کبد و مغز استخوان وجود دارد. توت فرنگی، اسفناج، سیب، گلابی، انگور، شاهی، انگور سیاه و یاقوتی، گندم، برگ چغندر، لوبیا، عدس، کلم قمری، هویج، انجیر، بادام، موز، بلوط و انار مقدار زیادی آهن دارند و خوردن آنها برای سلامتی بدن مضر می باشد. مهمترین راه رسیدن آهن به بدن مصرف گیاهان، میوه ها، و سبزیجات آهن دار است. نیاز روزانه انسان به آهن ۱۸-۱۰ میلی گرم می باشد.

سدیم

سدیم از مهمترین کاتیون ها در مایع بین سلولی و یک ترکیب اسمزی در کنترل حجم خون است. سدیم در بسیاری از غذاها یافت می شود و بیشتر به صورت نمک طعام وارد بدن می گردد. در تمام مایعات بدن به مقداری زیاد وجود دارد وبرای  اعمال فیزیولوژیک بدن بسیار لازم و ضروری است. در تابستان که انسان عرق می کند مقدار بیشتری نمک از بدن خارج می شود. سدیم به صورت ترکیبات مختلف مانند کلرور، سیترات، یدور، فسفات و بی کربنات سدیم وجود دارد. در جانوران و اعضاء مختلف گیاهان مانند غلات، سبزی ها، انواع میوه ها و غیره یافت می شود.

پتاسیم

یکی دیگر از فلزات و عناصر مفیدی که در ساختمان بدن انسان به کاررفته است پتاسیم می باشد. در اکثر غذاها بویژه در مواد سفیده ای و پروتئین وجود دارد. پتاسیم مهمترین عنصر در مایع داخل سلولی است. پتاسیم در برنج، گل گاوزبان، ازگیل، انگور، توت فرنگی، سیب زمینی، لیمو، موز، نارنج، اسفناج، کاسنی، سیب و زرسک یافت می شود. در لبنیات نیز پتاسیم فراوانی یافت می شود لذا از این جهت خوردن ماست و دوغ مفید است.

فسفر

فسفات آنیون اصلی مایعات داخلی سلولی را تشکیل می دهد. فسفات مهمترین ماده معدنی مورد نیاز برای فعالیت های سلولی هستند. استخوان نیز حاوی مقدار زیادی فسفات کلسیم است فسفر در شیر، زرده ی تخم مرغ، ماهی و سبزیجات فراوان است. در کارهای فکری مقداری فسفر مصرف می شود و عمل آن نظیر کلسیم بوده و تنظیم آن به عهده کبد می باشد که آن را با کمک ویتامین D انجام می دهد.

ید

معروفترین عنصر کمیاب بدن ید است برای تشکیل هورمون های تیروئید وجود ید بسیار ضروی است. ید در تمام غذاهای دریایی وجود دارد. مقدار آن در بدن انسان بواسطه ی ترشحات غده تیروئید تنظیم می گردد. ید در سیر، پیاز، علف چشمه، اسفناج، کلم، هویج، تره، شلغم، گوجه فرنگی، گلابی و انگور به مقدار متفاوت وجود دارد.

روی

روی در اغذیه حیوانی مانند گوشت، زرده تخم مرغ، شیر، گوشت پرندگان به  مقدار متوسط و در اغذیه گیاهی مانند گندم، جو، چغندر و اسفناج وجود دارد. مقدار آن در ماهی، میوه ها و سبزیها کم است.

فلوئور

وجود فلوئور در بدن در دوره ای از زندگی که دندان ها تشکیل می شوند، ضروری است و بعدها دندان ها را در برابر پوسیدگی محافظت می کند. فلوئور همراه با فسفر، نقش عمده ای در متابولیسم کلسیم دارد، از این جهت برای استخوان سازی، عنصری ضروری است. فلوئور در تعداد زیادی از گیاهان مخصوصاً در غلات مانند برنج، گندم، جو و همچنین در ترب، زرد آلو، انگور، گوجه فرنگی و سیب زمینی یافت می شود. در ماهی دریا، گوشت قرمز، تخم مرغ و پرندگان دیگر نیز وجود دارد.

دلایل چاقی

معمولاً ذخیره ی چربی در بدنی صورت می گیرد که بی تحرک و ساکن است. چربی در بدن باقی می ماند تا بدین وسیله انرژی ذخیره شده، بدن را در مقابل سرما و شوک حفظ کند. در حقیقت ذخیره چربی نقش حیاتی در بدن دارد و نقش محافظتی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ذخایر چربی باعث جمع آوری مواد سمی می شود و از آسیب دیدن بدن جلوگیری می کند. اما چربی زیاد باعث ذخیره سازی سموم می شود که ذخیره ی چربی چیزی کمتر از یک انبار شکم، در یک بدن اسیدی سم، در یک بدن اسیدی نیست. این کلمات پنجاه سال قبل از زبان شوکریستین نولفی پزشک دانمارکی متخصص «درمان با غذا» بیان شد و به حقیقتی درباره ی چربی و کنترل وزن و لاغری اشاره می کند که همزمان و به طور کامل پزشکان و متخصصان تناسب اندام، آن را به بوته ی فراموشی سپرده اند. نولفی مانند پزشکان دیگر اروپایی و آمریکایی می دانست ذخیره ی چربی راهی برای جمع آوری مواد سمی و زائد بدن است که در خون رها می شود و جریان وارد این امر می تواند باعث آسیب بدن سلامتی بافت ها شود. انبار شدن این مواد سمی درون بافت های چربی، راهی است که بدن خود را در مقابل شدید بالقوه ای این مواد حفظ کند این یکی از دلایل است که توضیح می دهد چگونه خوردن تنقلات به چاقی دامن می زند. خوردن غذای خرد و ریز بین غذاهای اصلی در حقیقت از نظر بهداشتی برای سلامتی انسان مضر است این غذاها از شکر، آرد بدون سبوس، رنگ های شیمیایی، مواد محافظ و طعم های مصنوعی تشکیل می شوند میزان مواد تولید شده ی سمی خیلی بیشتر از مقداری است که بدن توان دفع آن را دارد و نگاهی که مردم این نوع غذاها را بیش از اندازه مصرف می کنند، و عمل صورت می گیرد مقدار مواد لازم و ضروری بدن، از قبیل ویتامینها و نمک های معدنی کاهش و میزان مواد زائد سمی در بافت ها افزایش می یابد. چربی هم به عنوان یک عامل محافظ عمل می کند و مواد زائد را جمع آوری می کند.

در مورد اینکه چرا انسان ها چاق می شوند، روانشناسان معتقدند پرخوری یک شیوه جبران کننده است و عامل اصلی چاقی انسان، غذا است و انسان به دلیل پرخوری چاق می شود. فرض کنید فرد احساس محرومیت یا هیجان و عصبانیت می کند، در این حال ناخودآگاه به سمت یخچال می رود تا به خیال خودش اندکی آرامش به دست آورد. بنابراین درهنگام ناراحتی، ناامیدی، خستگی و هیجان میوه مصرف کنید. پژوهشگران معتقدند که پس از ۴۰ سالگی اشتهای افراد (چندان تغییری نمی کند اما نیاز بدن در صورتی که کار و ورزش نکنید) کاهش می یابد در این حال، بالعکس ذخیره و شدت کالری، چاقی آغاز می شود. امروزه جهان ما با یک فاجعه روبروست و آن تبلیغات و آگهای های تجارتی است که عمدتاً مردم جهان را به خوردن و مصرف بیش از حد تشویق می کنند. زمانی بود که نان غذای اصلی مردم از آرد سبوس دار تهیه می شد، اما امروزه در فروشگاهها با انواع نان فانتزی روبرو می شویم که از مواد مغذی تهیه شده است. این یک حقیقت تلخ است که سازندگان اغذیه به وسیله ی آگهی های تجارتی، سلامتی مردم را بازیچه ی سودجویی خود قرار داده اند. آنها با تبلیغات سحرآمیز خود وانمود می کنند که خوردن فلان شیرینی، سلامت کودک شما را تضمین می کند. از سوی دیگر انواع غذاهای چرب، سس ها و مواد غذایی پر چرب همه جا تبلیغ می شوند. شرکت ها و سازندگان مواد غذایی با شستشو دادن مغز مردم بویژه جوانان روح و اراده آنها را تسخیر می کنند و چنین است که امروزه بیماری های قلبی، همراه با چاقی، بزرگترین بیماری قرن محسوب می شود. طبق آمارهای موجود، میلیونها نفر از مردم آمریکا اضافه وزن دارند. و بیشتر آنها در جستجوی راهی هستند که در کاهش وزن و لاغری به آنان کمک کند .در حالیکه شرکت های مواد غذایی بی وقفه مردم را به پرخوری دعوت می کنند.

در طی تحقیقات انجام شده مشخص گردیده که افرادی هستند که به طور ارثی چاق تر از دیگران هستند و همچنین افراد زیادی بر اثر کم کاری و یا درست کار نکردن بعضی از غدد داخلی شان چاق شده اند و برخی دیگر به دلایل روانی چاق شده اند، مانند افرادی که برای کاستن اضطرابها و نگرانی های خود به غذا خوردن پناه می برند. همچنین اشخاصی که برای وقت گذراندن، غذا می خورند. در هر حال نتیجه تمامی این مسائل منجر به پرخوری و چاقی می شود. تنها راه موفق، برای جلوگیری از چاق شدن، کم کردن غذای وارده به بدن و صحیح خوردن می باشد. پروتئینی که وارد بدن می شود برای ترمیم بافت ها و ساخت بافت های جدید ضروری است. ویتامین ها و املاح معدنی به عنوان عامل ضروری سوخت و ساز بدن می باشند. کالری لازم برای تنظیم و نگهداری وزن و انرژی بدن را می توان را می توان از قندها بدست آورد، چربی که وارد بدن می شود برای ساخت اسیدهای چرب ضروری است. افرادی که دارای وزن متعادلی می باشند، مشکلات کمتری نسبت به افراد چاق و سنگین وزن دارند. آمارها نشان می دهند که افرادی با وزن متعادل بیشتر زندگی کرده و از سلامت بیشتری برخوردار هستند.

عوارض چاقی

اگر هنوز به این امر ایمان نیاورده اید به این نکته توجه کنید: قبل از جنگ جهانی دوم میزان حملات قلبی در اروپا یعنی جائیکه رژیم غذایی، اغلب شامل مواد پرکالری چون کره، خامه، روغن و سس های چرب است، بسیار بالا بود در طول جنگ جهانی دوم بدست آوردن این مواد خوراکی بسیار سخت و حتی غیرممکن شد و در نتیجه از نگهداری افراد چاق و بدنبال آن میزان حملات  قلبی بسیار کاسته شد. اما پس از اتمام جنگ دوباره تعداد حملات قلبی افزایش یافت. می توان از خطرات ناشی از چاقی کتابی نوشت. اخیراً رئیس انجمن پزشکی آمریکا اعلام کرده است که چاقی دشمن یک سلامت انسان است. در میان مردان میانه سالی که دچار حمله قلبی می شوند، حدود ۲۰ درصد یا بیشتر دارای اضافه وزن هستند. یکی دیگر از گزارشات پزشکی اعلام کرده است که افراد چاق ۵/۲ برابر بیشتر از افرادی که دارای وزن مناسب هستند شانس ابتلا به انسداد شریان قلبی را دارند. فشار خون بالا عارضه ای است که در اغلب افراد چاق دیده می شود. خوردن مواد چرب موجب غلیظ شدن خون شده و حرکت اندام ها را کند می کند. افراد چاق بیش از سایر افراد در معرض بروز ناراحتی هایی مانند دیابت، آرتریت، امراض معدی و بیماری هایی از قبیل دردهای استخوان و مفاصل قرار دارند. هنگامیکه مشغول تهیه غذاهایی هستید که نیاز به مواد پرکالری و چرب دارند، این نکات را به خاطر می آورید یک غذای خوب و رژیم غذایی خوب و لذیذ لزوماً دارای چربی زیاد نیست. بریلات ساوارین نویسنده ی فرانسوی کتابهای آشپزی سخن طعنه آمیزی در مورد افراد پرخور دارد: پیش بسوی چربی ها، بخوریم تا چاق تر و سنگین تر شویم، آنقدر که چربی های اضافه بتواند ما را به گور ببرند.

تعریف رژیم

رژیم در معنی لغوی به معنی تحول است و عادات جدیدی را در تغذیه ایجاد می کند. رژیم یک موضوع شخصی است که هر کس مثل ورزش و استراحت باید به میل و رغبت خود آن را انتخاب کند و درباره خویش عملی سازد. رژیم این است که هر کسی بر اساس نظم و ضوابطی غذا بخورد و از این خوردن خود هدف و مقصودی داشته باشد ولی وقتی بهترین عادات خوردن به طور عادی وجود دارند، در این وقت کلمه ی رژیم هیچگونه مورد استعمالی ندارد وبه خودی خود اجرا می شود.

رژیم غذایی لاغری

مقدار غذای مصرفی روزانه بایستی به اندازه ای باشد که نیازهای متابولیک بدن را تأمین کند. اما آنقدر زیاد نباشد که موجب چاقی گردد. چون غذاهای مختلف محتوی نسبتهای متفاوتی از پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها هستند، لذا بایستی تعادل مناسبی بین این انواع مختلف غذا حفظ گردد تا کلیه سیستم های متابولیک بدن بتوانند مواد مورد نیاز خود را دریافت کنند. بنابراین مقدار خوردن غذا باید بر طبق نیازهای متابولیک بدن تنظیم شود. چاقی، غالباً ناشی از اختلالی در مکانیزم تنظیم کننده ی تغذیه است. این اختلال می تواند در نتیجه عوامل روانی که بر روی تنظیم تغذیه تأثیر می کنند یا در نتیجه ضایعات خود هیپوتالاموس بوجود آید. لذا با رعایت رژیم های غذایی مناسب، در درجه اول باید با تنظیم تغذیه ای مانع از ذخیره شده چربی غیر طبیعی در بافت های بدنتان بشوند. در مرحله ی بعدی با ادامه رژیم غذایی و انجام حرکات ورزشی مناسب سعی در ذوب کردن چربی های اضافی ذخیره شده در بدن را بنمایید. گاهی برای بدست آوردن نتیجه ی خوب و چشمگیر باید چند ماه تلاش کنید تا بتوانید، نتیجه بگیرید. زیرا بدنی که در طول سالهای طولانی دچار افراط و زیاده روی شده، حداقل باید چند ماه بگذرد تا آثار مسمومیت و زیاده روی ها برطرف گردد. البته باید به این امر دقت کرد که ذخایر بعضی از ویتامین ها بویژه ویتامین های محلول در آب یعنی ویتامین های گروه Bو گروه C به سرعت در بی غذایی و رژیم های سخت و نادرست کاهش می یابند. در نتیجه بعد از حدود یک هفته تا ده روز بی غذایی و رژیم، کمبودهای ویتامین خفیف معمولاً شروع به ظاهر شدن می کند و پس از گذشت چندین هفته، کمبودهای شدید ویتامینی می تواند بوجود آید. در افرادی که کمتر چاق هستند و بویژه آنهایی که در سنین میانسالی یا پیری دچار چاقی می شوند، قسمت اعظم چاقی آنها ناشی از هیپرتروفی و بزرگ شدن سلول های چربی بدنشان می باشد. البته در مورد افرادی که دچار چاقی شدید می باشند، با مداومت و پشتکار در رژیم های غذایی و ورزش های خاص حتماً جواب مثبت خواهند گرفت. موارد زیر می توانند در کاهش چربی های اضافی بدن و لاغری نقش زیادی داشته باشند:

تأثیر صبحانه بر لاغری

صبحانه ی رژیم بیوژنیک لذت بخش است و تهیه آن آسانترین قسمت این رژیم غذایی به شما می آید. در این وعده نباید چیزی جز میوه بخورید. دلیل خوردن آن نیز خیلی واضح و آشکار است.

Very Vanilla Fruit Salad_787x426 (2)

هضم میوه واقعاً خیلی ساده است و تجزیه ی آن کمتر از سایر غذاها نیازمند انرژی است .تمام میوه ها به استثنای موز، خرما و میوه های خشک که در معده ی شما ۴۵ دقیقه توقف می کنند، حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در معده باقی می مانند. آنها تجزیه می شوند ویتامین و مواد معدنی را آزاد می کنند و برای جذب سریع در جریان خون آماده می شوند و چون برای هضم به انرژی اندکی نیاز دارند، انرژی شما دچار اختلال نمی شود آنها همچنین می توانند بر جریان دفع اثر بگذارند. هدف اصلی تسهیل جریان دفع است و می تواند کاهش چربی و کاهش وزن و لاغری را تسریع کند.

خوردن آب و سایر مایعات

راه دیگر برای سم زدایی بدن پیشنهاد می شود نوشیدن مقدار زیاد آب و سایر مایعات می باشد. آب بهترین حلال موجود در جهان است . از نظر شیمیایی هنوز ماده ای شناخته نشده است که به اندازه آب بتواند انواع مواد جامد را در خود حل نماید لذا اگر به مقدار کافی آب نوشیده شود مواد زائد و سمی در آن حل شده و از طریق روده و کلیه ها دفع می شود. بعد از اکسیژن آب ضروری ترین ماده مورد نیاز بدن می باشد اما تنها عده ی کمی از ما به اندازه ی کافی آب می نوشیم به خصوص بالا رفتن سن احساس تشنگی دقت عمل خود را از دست می دهد و بنابراین اندازه کافی آب نوشیدن نمی شود. مصرف ده لیوان آب و سایر مایعات در روز توصیه می شود که نیمی از آن می تواند چایی یا آب میوه باشد. حتی المقدور سعی کنید از سالم بودن آبی که می نوشید مطمئن شوید آب لوله کشی در بیشتر شهرها آلوده به مواد سمی یا جاری مقدار زیادی املاح می باشد برای این منظور می توانید دستگاه تصفیه آب کوچکی تهیه نموده و آن را به شیر آب منزل وصل نمایید یا می توانید از آب جوشیده سر شده استفاده نمایید. بهتر است شبها قبل خواب و صبح هنگام بیدار شدن قبل از هر چیز دیگر یک لیوان آب بنوشید، نوشیدن آب همراه با غذا به هیچ وجه توصیه نمی شود. این کار باعث کم اثر شدن شیره های گوارشی و اسید معده می شود. اگر دقایقی قبل از غذا یک لیوان آب بنوشید یا مقداری سالاد میل نمایید، در حین غذا خوردن نیازی به آب نخواهید داشت. اغلب افراد هنگامی که شروع به غذا خوردن می کنند تا حدودی تشنه هستند و این تشنگی با خوردن غذا تشدید می شود تا جایی که ناگزیر از نوشیدن آب خواهند شد. اگر تمایل دارید هنگام صبحانه چای بنوشید آن را قبل یا بعد از صرف صبحانه اصلی میل نمایید. کسانی که می خواهند کاهش وزن داشته باشند و لاغر شوند چند توصیه را فراموش نکنند: ۱) برای کاهش وزن از روش کاهش تدریجی وزن استفاده کنید. ۲) غذای خود را همیشه به آرامی میل کنید. ۳) هرگاه هوس پرخوری دارید کمی میوه، سالاد یا هویج آب پز میل کنید. ۴) ورزش اگر همراه با یک رژیم غذایی مناسب نباشد می تواند باعث افزایش وزن شما گردد. ۵) از رژیم های غذایی غیر علمی پرهیز کنید زیرا به دلیل نرسیدن مواد حیاتی به بدن خون باعث بروز افسردگی، ریزش مو، خشکی پوست و سوءتغذیه خواهید شد. ۶) افراد در حالت عصبانیت، هیجان یا حتی بیکاری عمدتاً برای رفع حالت خود ناخودآگاه به سمت یخچال می روند و چیزی می خورند بنابراین توصیه می کنیم همیشه انواع میوه، هویج آب پز، سالاد محتوی خیار و گوجه فرنگی، شلغم و ماست بدون چربی در یخچال داشته باشید تا در زمان بروز این حالت از این مواد استفاده کنید. ۷) اگر تصمیم گرفتید لاغر شوید در این امر جدی باشید تعارفات را در مهمانی و جشن ها کنار بگذارید. ۸) هرگاه گرسنه به خانه می آیید با خوردن یک لیوان آب گرسنگی خود را برطرف کنید.

خوردن و دویدن

JennyHadfield2

ملاحظه کنید که برای از دست دادن دائمی چربی و لاغری، عمل سوخت و ساز باید با حداکثر ظرفیت و دقت صورت گیرد اصلاح پتانسیل میکروالکتریک سلول باید همراه رژیم غذایی غنی از غذاهای زنده باشد که سوخت و ساز باید همراه رژیم غذایی لازم برای سوخت و ساز را فراهم کند و میزان اکسیژن را افزایش را افزایش دهد و مواد زائد را از بدن پاک کند. رژیم غذایی بیوژنیک در تمامی این زمینه ها مؤثر است. همچنین می تواند نیاز بیوشیمیایی و نیاز به انرژی را برای تجدید حیات سلول برآورده کند. اما این کار به خودی خود کافی نیست و برای سوختن چربی باید مطمئن بود که اکسیژن به اندازه ی کافی به سلول می رسد برای به دست آوردن اکسیژن کافی باید به ورزش بیوژنیک متوسل شد. منظور این نیست که شما لباس ورزشی بپوشید و ورزش های سنگین از قبیل ژیمناستیک انجام دهید و خود را خسته و فرسوده کنید، آنچه ما می گوییم فراتر از این است. اما در اینجا حقیقتی وجود دارد و آن، این است که شما نباید رژیم غذایی خود را تغییر دهید مگر اینکه به نحوی زندگی تان را تغییر دهید و شروع به قدم زدن های طولانی و تند و یا شنا دست کم چهار بار در هفته کنید لازم نیست ورزشکاری حرفه ای شوید بلکه به این نیاز دارید که به طور منظم در ساعات معین، حدود چهل و پنج دقیقه در روز ورزش کنید تا ضربان قلب شما شدت یابد و تنفس شما عمیق شود. ورزش بیوژنیک، ورزش آرام همراه با تنفس عمیق و جذب کامل اکسیژن است به کمک این ورزش اکسیژن به طور دائم فراهم و وارد بدن می شود. وقتی چربی ناخواسته را دور بریزید، این ورزش توان شما را برای استفاده از اکسیژن زیاد می کند به همین دلیل است که روش لاغری بیوژنیک به تعهدی جدی برای بیرون رفتن از خانه و حرکت نیازمند است اما به خاطر بیاورید این ورزش باید خیلی آرام و با استفاده ی کامل از اکسیژن صورت گیرد و در سوزاندن چربی خوب عمل کند.

کاهش مصرف افزودنیهای غذا

افزودنیها شامل انواع مواد شیمیایی می باشند که غالباً مضر بوده و همراه با غذا به آن اضافه می شود از جمله آنها می توان به رنگها، حفظ کننده ها و طعم دهنده ها اشاره نمود. این افزودنیها اغلب باعث حساسیت به غذا و واکنش های آلرژیک می شوند، همچنین باعث سردرد، دل پیچه، ورم، احساس خستگی، تنگی نفس و... می گردند. کالباس، سوسیس، همبرگر، پیتزا و سایر غذاهای آماده که در اغذیه فروشی ها سرو می شوند اغلب حاوی مقداری زیادی مواد افزودنی شیمیایی می باشند به همین دلیل اکیداً توصیه می شود تا حد امکان از مصرف آنها خودداری نمائید. نمک سفره یکی از رایج ترین افزودنیهای غذا می باشد که در مصرف آن بایستی دقت شود استفاده زیاد حد نمک باعث مختل نمودن سیستم چشایی و درک بدن می شود همچنین چاقی و فشار خون بالا از عوارض مصرف زیاده از حد نمک طعام می باشد. سیگار و الکل، مواد مخدر و سموم محیطی از دیگر مواد سمی می باشند که از مصرف اینها اکیداً باید اجتناب کرد.

مصرف غذاهای آبدار

سعی کنید غذاهای آب دار بیشتر میل نمایید: هر چقدر غذایی که می خورید بیشتر حاوی مایعات باشد هضم و جذب آن برای بدن ساده تر خواهد بود. میوه ها و سبزیجات تازه حاوی مقدار زیادی آب می باشند طبیعت بهتر از هر آشپزی می داند که چگونه غذایی برای جسم انسان و سایر حیوانات مفید می باشد. اگر جیره غذایی انسان از غذاهای جامد خشک تهیه شده باشد در فعالیت اندام های بدن اختلال ایجاد می شود. بسیاری از افراد حدود ۲۰ درصد مایعات مصرف می کنند و این در حالی است که ۱۵ درصد مایعات برای بدن کشنده است. مصرف حبوبات به صورت آب پز و همچنین انواع خورش ها و سوپ های گیاهی از مفیدترین غذاهایی می باشد که می توانید در منزل تهیه نمایید. همچنین اگر همراه با غذای خود مقداری سالاد مثل کاهو، کلم، گوجه فرنگی، خیار، و... مصرف کنید مقداری آب به صورت طبیعی به جسم خود رسانده اید.

خوردن ماست

Obstjoghurt01

ماست نوعی از شیر بسته است و غذای کاملی است که نشاط می بخشد. عمر را طولانی می کند، آدمی را در مقابل بیماری های گوناگون حفظ می کند و به انسان آرامش می بخشد. ماست خوراکی سبک، مطبوع و خوشمزه و سهل الهضم است و دارای خواص غذایی فراوانی می باشد و در اکثر رژیم های غذایی جای می گیرد. ماست کم چرب بهترین غذا برای رژیم های لاغری است  بهترین وسیله اسان که کوچکترین زحمتی ایجاد نکند پیروی از رژیم لاغری بوسیله ی ماست است تا معده را راحت و سیر نگاهدارد و در عین حال، ماست غذایی است که مواد چربی زیادی ندارد ماست کم چرب است و اشخاص بزرگسال که اغلب نمی توانند قند شیر را هضم کنند به خوبی می توانند شیر را به صورت ماست مصرف کرده و هضم نمایند. یک لیتر ماست دارای حدود ۳۴ گرم مواد پروتئینی و یا ۱۴۰ کالری حرارت می باشد. این ترکیب در رژیم های غذایی می تواند انرژی لازم را تأمین نماید. در رژیم های لاغری باید غذاهایی را مصرف کرد که ۶۷ گرم مواد سفیده اید داشته باشد تا این غذا قوت و جواتی عضلانی بدن و عضلانی صورت را حفظ و نگهداری نماید. با مصرف ماست در رژیم لاغری هر قدر وزن خود را سبک کنید و لاغر شوید، پوست شما آسیب ندیده و چروکیده نمی شود. موها و پوست شما سلامتی و تندرستی درونی شما را نشان می دهد. با مصرف ماست، انواع ویتامین ها خصوصاً ویتامین های Bرا مصرف کرده و به این وسیله به پوست و موهای خود غذای مقوی رسانده اید. ماست بی چربی را مصرف کنید تا طعم طبیعی آن را چشیده و همیشه چابک و چالاک باشید. اگر از ماست بی چربی خوشتان نمی آید، و می خواهید مطبوع و لذیذ باشد مقدار کمی دارچین جوز هندی و یا ملاس سیاه به آن بیفزایید ولی مواظب باشید که در موارد مصرف ادویه هیچوقت زیاده روی نکنید و همیشه مقدار کمی از آن را مصرف نمایید.همچنین برای این که از مصرف مداوم ماست در رژیم غذایی خود خسته نشوید، می توانید سبزیهای معطر، یا خرد شده و رنده شده بعضی میوه ها را به ماست اضافه کرده، میل نمایید.

خوردن عسل

honey

عسل؛ یکی از بهترین نعمات الهی و فرآورده های طبیعی و مفید است. بشر از حدود دهها هزار سال پیش، خواص عسل را می شناخته و به صورت های گوناگون از آن استفاده می نموده است. عسل دارای ویتامین های C, B6 , B2 ,B1 , B , A و املاح منیزیم، کلسیم، آهن، مس، گوگرد، کلر، ید، پتاسیم، منگنز، سیلیس، آلومینیوم، لیتیم، نیکل، سرب، قلع و املاح معدنی دیگر می باشد. علاوه بر ویتامین ها وجود ازت و مواد قندی در عسل آن را در ردیف غذاهای کامل و لازم برای بدن انسان قرار می دهد. عسل طبیعی کمک به هضم غذا می کند. عسل طبیعی دارای بسیاری از آنزیم هاست. یکی از مهمترین این آنزیم ها، لیپاز می باشد که متابولیسم چربی ها را آسان می کند. زنبورهای عسل شیره ی گل ها و مواد طبیعی را گرفته و تبدیل به عسل می کنند. عسل طبیعی شیره ی گلهاست و حاوی قند طبیعی است و سرشار از گلوسیدها می باشد، لذا یک منبع غذایی بسیار مهم و انرژی زا برای بدن می باشد. لذا در رژیم های رفع چای به جای مصرف قند و شکر می توان به مقدار کم از عسل برای شیرین کردن چای و نوشیدنی های گرم استفاده کرد. عسل یکی از غذاهایی است که تمام قوای دستگاه بدن را تجدید می کند و بدن را سرزنده و با نشاط می سازد. عسل را اگر در آب یا در جوشانده و دم کرده گلها و گیاهان شفابخش بریزید و بخورید بسیار عالی و مؤثر خواهد بود. در مورد دم کرده گیاهان، نصف و یا یک قاشق چایخوری عسل در یک فنجان دمکرده کافی است. در بیماری های مربوط به چربی زیاد توصیه شده است دو قاشق چایخوری عسل را با دو قاشق چایخوری سرکه سیب درختی با یک لیوان آب مخلوط کنید و هر روز سه بار آن را قبل و بعد از غذا بنوشید. عسل با مزایا و خواص شفابخشی که دارد می تواند به جای قند و شکر و مرباها مصرف گردد.

خوردن میوه

702e58c903f7eea98e5a5a75cb0888af1358388257_full

دستگاه گوارش بدن انسان مانند میمون ها و سایر حیوانات میوه خوار حدود ۱۲ تا ۱۴ برابر طول بدنش است، در صورتی که طول روده ی یک حیوان علف خواب بیش از بیست برابر طول بدنش است. دستگاه گوارش گوشت خواران پنج برابر طول بدنشان است. انسان شناسان معتقدند که نیاکان ما غالباً گوشت خوار نبوده اند و آنان که بدنبال دانه، جوانه، برگ، و علف می گشتند، هرگز به نظر نمی رسد که همه چیز می خوردند. در عوض، زندگی آنان بر اساس رژیم میوه خواری بوده است. پژوهشگران این مطالب را اصولاً از مطالعه در مورد خطوط و علائم دندانهای سنگواره ها و آزمایش محتویات روده ی سنگواره های دریا یافته اند، اگر چنین نبود اکنون کسی نمی توانست پیشنهاد کند که فردی به رژیم میوه خوری روی آورد. میوه ابزار مناسبی برای کاهش وزن و لاغری تقدیم روش بیوژنیک می کند و به بوته ی فراموشی سپردن آن مثل این است که نیروهای عظیمی برای دفع سم و در نتیجه سوزاندن چربی صرف نظر کرده باشیم.

بهترین دستور برای از بین بردن چربی های اضافی و لاغر شدن این است که در هنگام صبحانه ار میوه ها خصوصاً میوه های کم قند و کم چربی استفاده نمایید و به همین علت هر روز صبح، صبحانه ی خود را با میوه شروع کنید. اگر می خواهید دارای اندام زیبا و متناسبی باشید، باید مدتی صبحانه خود را فقط اختصاص به میوه بدهید و تا ظهر غذای دیگر نخورید. بهترین میوه برای این رژیم مرکبات، انواع آلو، گوجه و گلابی و میوه های تازه فصلی می باشند. وقتی شما برای مدتی صبح ها فقط میوه همراه با لیموترش خوردید، متوجه خواهید شد که چربی های اضافی ذخیره شده در شکم، باسن، غبغب و... آب شده و کمتر شده اند و حالا با شادابی که به دست آورده اید، توانایی انجام ورزش را هم خواهید داشت. وقتی شما در هنگام صبح میوه مخصوصاً میوه های ترش می خورید، غذایی خورده اید که دارای بهترین ویتامین ها و املاح و فلزاتی هستند که در عمل ساختن و ترمیم بافت ها و سلول های مختلف بدن دخالت دارند. تنها قند و چربی ها هستند که در بدن به صورت بافت ذخیره چربی در می آیند. چون این میوه ها قند کم دارند و فاقد چربی هستند در طول روز برای سوخت و ساز بدن از ذخیره های بدن استفاده خواهد شد. تمام میوه های شیرین و کم چرب برای رژیم های لاغری توصیه شده اند، زیرا مصرف چنین قندی برای افرادی که رژیم می گیرند مفید است. میوه ها علاوه بر املاح معدنی که دارند و در سوخت و ساز بدن نقش مهمی ایفا می کنند، اعمال دیگری را بر روی دستگاهها مختلف بدن دارند و بعضاً به عنوان دارویی، در معالجه بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند.

میوه باید شکل اصلی خود را داشته باشد یک یا دو سیب، توت تازه، زردآلو، خربزه یا طالبی را می توانید به عنوان صبحانه میل کنید و همچنین می توانید از میوه ها غذاهای خوشمزه و ابتکاری تهیه کنید. تهیه ی صبحانه وقت زیادی نمی گیرد و تشریفاتی نمی خواهد . یک مشت زرد آلو، چند عدد زنجیر، یک یا دو سیب کافی است، برای بیشتر افراد این مقدار کفایت می کند. وقتی که شما اختلاف مزه ی غذا را ملاحظه کردید و دیدید که می توان آن ها را با میوه تهیه کرد، خیلی سخت است که در مقابل آن مقاومت کنید. بویژه برای صبحانه یک روز تعطیل در رختخواب، دقت کنید که بیست تا سی درصد سهم روزانه ی شما، میوه ی تازه باشد. سعی کنید در طول هفته از انواع مختلف میوه استفاده کنید و تا جایی که ممکن است، میوه را خود انتخاب کنید. هر میوه را در فصل خود مصرف کنید، زیرا قسمت های اساسی ویتامین و مواد معدنی را در بر دارد و بدن نیز به آنها نیاز دارد تا در وضعیت مطلوب قرار گیرد.

گوشت میوه یا آب میوه

متخصصین امور تغذیه، آب میوه را یک نوشیدنی معمولی نمی دانند. میوه محتوی عالی ترین جوهر غذایی است که برای سلامتی انسان و لاغری حائز کمال اهمیت است. معمولاً میوه از ویتامین ها و نمک های معدنی آن صحبت می شود با خوردن یک لیوان آب میوه خیلی غلیظ هرگز یک کمیت قابل توجهی از ویتامین ها جذب بدن نخواهد شد، زیرا اکثر ویتامین ها در مرحله تهیه شدن آب میوه از بین خواهد رفت. زیرا حیات ویتامین های میوه، در خارج از محیط طبیعی آنها (خارج از میوه) بغایت کم دوام و موقتی است. از طرف دیگر، مقدار زیادی از مواد حیاتی میوه که به اصطلاح در گوشت میوه باقی می ماند، پس از گرفتن آب میوه دور انداخته می شود. بالاخره موقع گرفتن آب میوه، مقدار ترشی میوه افزایش می یابد، به حدی که برای شیرین کردن آب میوه مقداری قند داخل آن می کنند. البته کسانی که ناراحتی معده دارند به توصیه پزشک می توانند از آب میوه استفاده کنند.

زمان خوردن میوه

دانستیم که میوه در معده توقف طولانی ندارد، و بهترین غذای مصرفی است و نباید با غذاهایی از قبیل پروتئین و بیشتر غذاهای چربی دار خورده شود اگرچه مصرف آن با تعدادی از مغز دانه ها و حالت مناسب به نظر می رسد بعضی از میوه ها نباید بالافاصله بعد از غذای پروتئینی یا نشاسته دار خورده شوند پس باید وقتی میوه می خورید، شکم خالی باشد. این بهترین راه میوه خوردن است و تدثیرات آن بسیار مثبت است. خوردن میوه عمل دفع سم را تحریک و از دست دادن وزن اضافی را تشویق می کند. ۷۵ تا ۹۰ درصد میوه ها بیش از هر غذای دیگر دارای آب هستند. بیش از ۷۵ تا ۹۰ درصد میوه ها را آب معدنی طبیعی تشکیل می دهد. میوه ها همچنین دارای منافع ترکیبی از یون ها (ذرات با بار الکتریکی و مغناطیسی) هستند که به نظر می رسد در عملکرد سوخت و ساز در سطح سلول بسیار مفید است. این ویژگی به میوه توان می دهد که موادی را که مدتها در بدن بوده و برای بافت ها مضر بوده اند تصفیه کند.

تأثیر میوه خوردن صبح در لاغری

Eats_HealthyFoodForHeart_Featured

قبلاً باید بدانیم همانطوریکه نباتات در روز نشو و نما کرده و شب می خوابند سلول های بدن ما هم همین عمل را دارند. حیوانات هم مانند روز با کمک نور آفتاب و مواد غذایی پرورش می نمایند روز قد میکشند، روز بزرگ می گردند، روز عضلات خود را فربه می سازند. پس غذایی که روز جذب بدن شما می شود به بدن شما می چسبد و آن چه شب جذب شود می سوزد و بقیه آن دفع می گردد. از طرف دیگر تنها قندها و چربی ها هستند که می توانند در بدن ایجاد پیه و ذخیره نمایند. وقتی شما صبح میوه مثلاً ترش بخورید غذایی خورده اید که دارای بهترین ویتامین ها و فلزاتی که در عمل ساختمان و ترمیم سلول ها نظیر ندارد و چون در این میوه قند و چربی نیست، برای سوخت و ساختمان از ذخیره های بدن استفاده خواهید نمود و در نتیجه لاغر می شوید.

نحوه ی خوردن میوه

بهترین طرز استفاده از میوه ها: میوه ها در سلامتی بدن انسان نقش مهمی به عهده دارند. میوه ها قسمتی از آب بدن ما را تأمین می کنند. ویتامین های مختلفی از آن جمله ویتامین C,B, A و املاح مفید و مورد نیاز را به بدن می رسانند. میوه ها مدر هستند و سموم بدن را خارج می کنند. بعضی ملین و عده ای از آنها قابض هستند و برای رفع لینت و یبوست مورد مصرف دارند و عده ای از آنها در بیماری های عفونی شفابخش هستند. در حدود ۷۰-۵۰ درصد کالری مورد نیاز بدن ما توسط مواد قندی تأمین می شود و این قندها در میوه ها به قدر کافی وجود دارند. هر نوع قندی که وارد بدن ما می شود، در آخر به صورت گلوکز در می آید و میوه ها حاوی گلوکز و قند دیگری بنام لولز می باشند. عده ای از قندها مثل فروکتوز، شیرینی زیادی دارند که روزانه مورد مصرف ما قرار دارد. بعضی میوه ها هم مثل زردآلو، هلو، گلابی و خرما دارای ساکاروز هستند. در هر صورت میوه ها در سلامتی انسان نقش مهمی دارند. باید توجه کرد که میوه ها خیلی زود فاسد می شوند و انواع قارچها در آنها به وجود می آیند. دقت نمایید که فقط از میوه های سالم تغذیه نمایید. ویتامین های A, C برخی میوه ها با انبار کردن به تدریج از بین می رود و کمپوت کردن و پختن میوه ها نیز از ارزش غذایی آنها می کاهد. بهترین طرز استفاده از میوه، استفاده از نوع تازه آن است خصوصاً اگر در رژیم های غذایی خود از میوه استفاده می کنید، حتماً از میوه های شاداب و تازه استفاده نمایید. اگر میوه را می خواهید برای چند روز نگه دارید، حتماً آن را در یخچال بگذارید. سیب و گریپ فروت و پرتقال که دیرتر فاسد می شوند، پس از چند روز شادابی و مزه خود را از دست می دهند. اگر قصد دارید چند روز میوه ای را نگهداری کنید، آن را نشویید، زیرا در سطح اکثر میوه ها لایه محافظی است که اگر در اثر شستن یا مالیدن پارچه مرطوب از بین برود، میوه زودتر فاسد می شود. مثلاً سیب بروی پوست خود لایه مومی نازکی دارد که با شستن از بین می رود. بهترین روش آن است که میوه را درست قبل از مصرف آن بشویید.

هر روز صبح از میوه های موجود چندتایی را انتخاب کنید وبه مقداری که باعث ناراحتی شما نشود، میل کنید، نیازی نیست که درباره ی کالری آنها فکر کنید و خود را آزار دهید. اگر به اندازه خورده اید، خوردن را متوقف کنید و در این مورد کاری بکنید که فلچر انجام داد: هر تکه میوه را کاملاً بجوید. جویدن کامل باعث می شود از آنچه می خورید استفاده ی کامل ببرید. مهمتر از همه، اجازه ی پرخوری به خود ندهید و همچنین کمتر از مقدار مورد نیاز نخورید آن قدر میوه بخورید که احساس سیری کنید. از آنچه می خورید لذت ببرید و به خاطر بسپارید میوه هایی که می خورید نقش عمده ای در رفع سموم بدن شما دارند و این امکان را فراهم می سازند که چربی اضافی را برای همیشه از دست بدهید. اگر قبل از ناهار احساس گرسنگی کردید می توانید یک یا دو عدد میوه بخورید، ولی این کار باید دست بالا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از ناهار صورت گیرد. میوه های خشک شده از قبیل هلو، نارگیل، گلابی، آناناس، آلو،زرد آلو، کشمش و سیب کنسانتره هستند وبرای افرادی که می خواهند لاغر شوند مناسب نیستند و تا زمانی که وزن بدن به حد مورد نظر نرسیده نباید از آنها خورد. پس از آن می توانیم آنها را داخل رژیم غذایی خود قرار دهید. اگر مایل باشید به جای خوردن میوه می توانید از اب آن استفاده کنید ولی بهتر است میوه به طور کامل مصرف شود. زیرا فیبرو الیاف میوه خود نقش عمده ای در رفع سموم دارد. بهترین و لذت بخش ترین راه استفاده این است که دو میوه را مخلوط کنید مثلاً میوه ی انبه را در مخلوط کن بریزید و مقداری آب پرتقال یا سیب به آن اضافه کنید. این ترکیب بسیار خوشمزه است و می توانید با لذت آن را بنوشید یا اینکه آن را آنقدر غلیظ کنید که بتوانید آن را با قاشق میل کنید. چنین نوشیدنی ای به خودی خود غذاست. همانطوریکه بعضی از غذاهای میوه ای وعده ای مناسب برای یک شام سبک و لذت بخش هستند. در ادامه نکات مهمی در مورد صبحانه میوه می آید. میوه هم سریع هضم می شود هم یک عنصر پاک ننده است. هضم میوه سریثع است وقت کمی می خواهد بنابراین انرژی بدن بیشتر صرف دفع سم می شود به علت تقویت پتانسیل مایکروالکتریال سلول های بافت هاست که میوه تا این اندازه در تصفیه و کارکرد دقیق دستگاه ها مؤثر است. همچنین میوه ها ضد سم هستند زیرا درصد زیادی کربن دارند. کربن فراوان میوه باعث فعل و انفعالاتی بر مواد زائد ناشی از گوارش، در جریان خون، اعضای داخلی، پوست سطح سلول و هر جای دیگر در سراسر بدن می شود. میوه ی تازه بدن را آنگالینی می کند حتی اگر میوه ی مورد مصرف اسید دار باشد این امر برای بدن خیلی مهم است و می تواند به ترمیم سلول و همچنین به خنثی کردن مواد اسیدی دفع شده از سلول ها کمک کند زمانی که فشارهای عصبی افزایش می یابد نه تنها میوه ی خام بلکه غذاهای بیوژنیک و سایر غذاهای بیواکتیو از قبیل سبزی خام تازه به افزایش مقاومت شما در مقابل فشارهای روحی و خستگی کمک می کند مهمتر این که این توان باعث قلیایی شدن خون می شود. افراد کمی مدعی هستند که هضم میوه ی تازه برای شان دشوار است. شما نباید میوه را همراه با غذا بخورید یا اینکه بلافاصله بعد از میوه چیزی بخورید. گاهی مشاهده شده است که بعضی از افرادی که صبح میوه می خورند دچار نفخ و تورم شکم می شوند علت این است که نیروی سترون کننده ی میوه عمل دفع سم را سرعت می بخشد و طی انجام این اعمال، به طور موقت تورم شکم و نفخ ایجاد می شود. همچنین احتمال دارد این عارضه به علت عفونت باشد، اما عمومیت ندارد و ظرف یک یا دو روز برطرف می شود. بهترین دستور برای از بین بردن چربی های اضافی و لاغر شدن در هنگام صبحانه از میوه ها، خصوصاً میوه های کم قند و کم چربی استفاده نمایید. اگر می خواهید دارای اندام زیبا و متناسبی باشید، باید مدتی صبحانه خود را فقط اختصاص به میوه بدهید و تا ظهر غذای دیگر نخورید. بهترین میوه برای این رژیم مرکبات، انواع آلو، گوجه و گلابی و میوه های تازه فصلی می باشد وقتی شما برای مدتی صبح ها فقط میوه همراه با لیموترش خوردید، متوجه خواهید شد که چربی های اضافی ذخیره شده در شکم، باسن، غبغب و... آب شده و کمتر شده اند و حالا با شادابی که به دست آورده اید توانایی انجام ورزش را هم خواهید داشت. وقتی شما در هنگام صبح میوه مخصوصاً میوه های ترش (البته ترشی میوه باید در حد اعتدال باشد) می خورید، غذایی خورده اید که دارای بهترین ویتامین ها و املاح و فلزاتی هستند که در عمل ساختن و ترمیم بافتها و سلول های مختلف بدن دخالت دارند. تنها قند ها و چربی ها هستند که در بدن به صورت بافت ذخیره چربی در می آیند. چون این میوه ها قند کم دارند و فاقد چربی هستند در طول روز برای سوخت و ساز بدن از ذخیره های بدن استفاده خواهد شد. تمام میوه های شیرین و کم چرب برای رژیم های لاغری توصیه شده اند زیرا مصرف چنین قندی برای افرادی که رژیم می گیرند مضر است. میوه ها علاوه بر املاح معدنی که دارند و در سوخت و ساز بدن نقش مهمی ایفا می کنند، اعمال دیگری را بر روی دستگاهها مختلف بدن دارند و بعضاً بعنوان دارویی، در معالجه ی بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند، خواص خوراکی، ارزش و اهمیت انواع سم میوه و سبزیهایی که در رژیم غذایی مصرف دارند.

نحوه ی استفاده میوه در مواقع ناشتا

همانطوری که اشاره شد چون مخلوط شدن میوه با سایر مواد غذایی مناسب نیست لازم است از میوه به تنهایی استفاده نمود، مخصوصاً در ناشتا. به جای خوردن میوه بعد از غذا باید قبل از غذا از آن استفاده کرد ولی به شرطی که از خوردن غذای قبلی تقریباً سه ساعت گذشته باشد (مثلاً سه ساعت بعد از صرف ناهار یا شام). ۱) صبح به محض از خواب برخاستن اقلاً نیم ساعت قبل از مصرف صبحانه. ۲) ساعت ۵ یا ۶ بعد از ظهر یعنی اقلاً سه ساعت بعد از صرف ناهار. ۳) شب، قبل از خوابیدن به شرطی که سه ساعت بعد از صرف شام رعایت شده باشد توصیه می شود از خوردن پرتقال، نارنگی و گریپ فروت قبل از خوابیدن خودداری گردد، زیرا وجود ویتامین C در میوه های یاد شده، سبب بی خوابی می شوند بنابراین بهتر است از میوه های فوق الذکر در صبح یا بعد از ظهر استفاده شود.

راهنمای صرف صبحانه با میوه

۱) هر قدر که میل دارید میوه بخورید، اما مطمئن باشید که آن را کاملاً جویده باشید. ۲) اگر ساعت ده صبح احساس گرسنگی کردید یک یا دو عدد میوه بخورید. ۳) کاملاً از مصرف میوه های خشک خودداری کنید البته تا زمانی که هنوز چربی های اضافی را از بین نبرده اید. ۴) هنگامی که احساس می کنید به شدت گرسنه هستید فقط موز بخورید و بدانید که غذای خیلی سنگینی خورده اید. ۴۵ دقیقه باید بگذرد تا بتوانید غذای دیگری بخورید. ۵) هرگز پرخوری نکنید و هرگز کم خوری نکنید آن قدر بخورید که احساس سیری کنید.

رژیم غذایی مخصوص صاف کردن و لاغری شکم

Woman Measuring Waist

برآمدگی بد منظر شکم، کم و بیش به علت اختلالات معدی ناشی از عادات بد غذایی است.کسانی که شکم باد کرده دارند و همیشه از نفخ شکم می نالند باید به توصیه های زیر توجه نمود و آن را با دقت بکار ببندند. بهترین دستور برای کوچک شدن و لاغر شدن اعضاء صبحانه خوردن میوه ها مخصوصاً میوه های کم قند و کم چربی بود. خوردن میوه منحصراً در ناشتا، مخلوط نکردن پروتئین، چربی ها با مواد قندی. احتراز از مصرف مشروبات گازدار نظیر ماءالشعیر، آب معدنی، سودا و نظایر آن. ورزش شکم به مدت یک ربع ساعت صبح ها. مبارزه با یبوست مزاج با مصرف نان سبوس دار و نان سبوس و خوردن فیبرهای غذایی به مقدار زیاد به لاغری شکم کمک زیادی می کنند. اگر بخواهید لاغر شوید و شکم شما کوچک شود باید مدتی صبحانه خود را به میوه اختصاص دهید و تا ظهر غذای دیگر نخورید. بهترین میوه برای این کار مرکبات و انواع آلو و گوجه و گلابی است بقیه میوه ها نیز در این مورد مفیدند. وقتی شما چند روز صبح میوه مثلاً لیمو یا پرتقال خوردید و تا ظهر غذای دیگری نخورید مشاهده خواهید کرد که پیه های شکم شما آب شده و می توانید ورزش نمایید و شکم بند ببندید. دیگر ورزش برای شما الیم نیست و نفس تنگی هم به شما دست نمی دهد.

بعضی از برجستگی های غیر عادی شکم (بادکردگی)، علت و منشأ عصبی دارند (ولی تنها دلیل برای این امر نمی باشد). رها کردن بدن، کمک به صاف شدن شکم و لاغری شکم می کند ولی البته این به تنهایی کافی نیست، بلکه باید اصول تغذیه رعایت شده و از مخلوط کردن مواد غذایی ، نظیر آنچه تا کنون گفته شده است پرهیز نمود.

حتی اگر چربی ذخیره هم، بنابر شیوه ای منظم در بدن تولید نشود، اختلاط به غذاها سبب اختلاط درامر گوارش می شود، در نتیجه می توان گفت، برجستگی غیر عادی شکم، تظاهر محرز یک آشفتگی معدی است. البته نباید چنین پنداشت که آمیختگی های بدغذایی سبب ایجاد همه دردها، تأثرات و بیماری ها است، نه بلکه باید گفته شود که ظهور یکی از بیماری های ذکر شده به احتمال قوی، ارتباط زیادی با اختلاط بد غذایی دارد. به آنهایی که وزن بدنشان زیاد است و می خواهند اضافه وزن بدن را از بین ببرند و لاغرر شوند، و به کسانی که اضافه وزن ندارند ولی مایلند همیشه در حال تعادل وزنی باقی باشند، هم چنین به خانم هایی که استعداد چاقی شدت مخصوصاً در ناحیه شکم دارند، توصیه می شود اصول و قواعدی را که در این قسمت ذکر شده را به دقت مطالعه کنید. مخصوصاً به آنهایی که تنها دلواپسی و مشغله فکریشان برجستگی غیر عادی شکم است.جداً سفارش می شود، این مطلب را حتماً مطالعه کرد و توصیه ها را به کار ببندند. طبقه بندی خوراکی ها، کم شدن میزان قند خون. قند مانند زهر است. گوارش. خورده میوه ناشتا. میوه ها برای سلامتی انسان از جمله مواد غذایی عالی محسوب می شوند، ولی به شرطی که میوه به تنهایی خورده شوند نه قاطی با خوراکی های دیگر. چنانچه میوه که معمولاً دارای ترشی است همراه با مواد نشاسته ای مانند برنج، نان، سیب زمینی و ... و یاحتی با گوشت خورده شود. سبب اختلالات شدید معدی خواهد شد. طرز ظاهر شدن اختلالات معدی، نزد همه یکسان نیست. بعضی از افراد که دارای حساسیت زیاد هستند به محض عدم رعایت اصول گفته شده دچار ناراحتی هایی نظیر اسهال، کولیت، و ناراحتی های کبدی می شوند ولی بعضی دیگر از افراد، این علامات و نشانه های بیماری بلافاصله ظاهر نمی شوند، زیرا بدن انسان که از قدرت مقاومت زیاد برخوردار است، از وسیله های جبران کننده بر مقابله با اینگونه ناراحتی ها استفاده می کند ولی در هر حال نمی توان ادعا نمود که عدم رعایت اصول مورد نظر، هیچگونه اثرات منفی در بدن انسان به جا نخواهد گذاشت، بلکه ناراحتی عمیقتر شده و بعدها به شکل خاصی ظاهر می شود. بعضی از افراد در صورت خوردن میوه بعد از صرف غذا، دچار نفخ شدید و ناراحت کننده می شوند، طبیعتاً این گونه از افراد باید در خوردن میوه بعد از صرف غذا خودداری نمایند و به عبارتی دیگر، این عادت بد غذایی را از بین ببرند، یکی از دلایل برجستگی غیر طبیعی شکم، استفاده از میوه بلافاصله بعد از صرف غذاست.

یازده دستور لاغری از روش های بیوژنیک

اکنون دوازده دستور برای استفاده از روش بیوژنیک عرضه می کنیم. اینها اصولی هستند که در آغاز آنها را ملاحظه خواهید کرد ولی طولی نخواهد کشید که به صورت طبیعت ثانوی شما در خواهند آمد.
۱) برای لاغری، روش های قدیمی مصرف گوشت و سیب زمینی یا ماهی و چیپس را باید به فراموشی سپرد. غذاهای کنسانتروای پروتئینی از قبیل مغز دانه ی تخمه ها و محصولات لبنی، تخم مرغ و غذای گوشتی نیاز به یک واسطه ی آلکالینی یا قلیایی دارند. هنگامی که این دو با هم آمیخته شوند، هضم به تأخیر می افتد و گرایش بدن به افزایش سم، زیاد می شود و این امر باعث افزایش وزن و دل پیچه می شود. هرگز نباید غذاهای گوشتی با میوه را با خوراکی هایی از قبیل کنجد، کشمش، و ذرت تزیین کنید.
۲) میوه را به صورت طبیعی مصرف کنید: میوه به سرعت از دستگاه گوارش شما عبور می کند و به آنزیم کمی برای خرد شدن و مصرف بدن نیاز دارد. اگر میوه با سایر غذاها مصرف شود هضم و جذب آن به میزان چشمگیر کند می شود و در روده تخمیر شده باعث سوءهضم، نفخ و ناراحتی می شود. میوه ای که به این طریق خورده می شود، در معده تبدیل به الکل می شود و بر ذهن و رفتار اثر می گذارد اگر می خواهید میوه را با غذا بخورید آنرا به عنوان پیش غذا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از غذا میل کنید تا کاملاً هضم شود به هرحال می توانید بادام، پسته، فندق و غیره را به عنوان ناهار و شام و همچنین میوه های اسیدی را نمی توانید با پنیر محلی مصرف کنید. میوه های شیرین از قبیل موز، کشمش، خرما، انجیر، آلو را نباید با سالاد که دارای پروتئین کنسانتره است، بخورید تنها میوه ای که در این مورد بی نظیر است و با سبزیهای خام در سالاد هماهنگی دارد سیب است.
۳) صبحانه باید فقط شامل میوه باشد: برای لاغری،صبح ها فقط میوه بخورید و هر قدر که می خواهید بخورید (به اشتهای خود کاملاً توجه کنید) و حتی نرم ترین میوه را کاملاً بجوید (تا آخرین ذره ی شیرینی و طعم از آن گرفته شود) کبد شما مهمترین عضو بدن شما برای دفع سموم است، بیشترین فعالیت را هنگام نیمه شب و ظهر دارد، خوردن میوه که واقعاً خود هضم کننده است، بر عکس غذاهای پروتئینی و نشاسته ای اجازه می دهد که عمل دفع سم بدن مانع ادامه یابد، سایر غذاها در روند دفع سم اختلال ایجاد می کنند. اگر احساس گرسنگی کردید، ساعت ده صبح نیز می توانید مقداری میوه بخورید این عمل به کل عمل هضم کمک می کند. مصرف میوه ها تا هنگام مصرف ناهار باید دست کم ۲۰ تا ۳۰ دقیقه فاصله داشته باشد (موز ۴۵ دقیقه) بعد از صرف یک وعده غذای نشاسته ای و یا پروتئینی باید حدود ۴ تا ۵ ساعت صبر کنید و بعد شروع به مصرف میوه کنید. خوردن آب میوه همراه غذا مناسب نیست به عنوان پیش غذا باید مدتی میان مصرف آن و غذا فاصله باشد. ساعت ده صبح آب بنوشید.
۴) روزانه یک سالاد بیوژنیک بخورید: سالاد بیوژنیک از جوانه ها تهیه می شود و محور اولش تغذیه بیوژنیک است (به خاطر داشته باشید غذای بیوژنیک باید ۲۰ تا ۴۰ درصد غذای روزانه شما را تشکیل دهد) و ضروری است هر روز یک وعده سالاد میل کنید. این بهترین طریق ساخت مجدد سلول های و برقراری تعادل واکنش های شیمیایی و تقویت سوخت و ساز است، بعضی اوقات به علت این که مجبورید در رستوران غذا بخورید، این امر امکان ندارد. اما شما می توانید وعده ی سالاد بیوژنیک را با یک وعده غذای بیواکتیو جابجا کنید (غذای بیواکتیو باید بین ۳۵ تا ۵۰ درصد آنچه را می خورید شامل شود که باید شامل سبزیهای تازه به اضافه ی غذای کمکی، حبوبات، سوپ، یا غذای پروتئینی یا دو تکه نان که از گندم سبوس دار تهیه شده باشد) اما شما می توانید اغلب اوقات، از غذاهای پخته به عنوان غذای فرعی استفاده کنید تا به غذای اصلی یعنی غذای بیواکتیو کمک کند این نوع غذاها باید ۴۵ درصد آنچه را می خورید تشکیل دهند.
۵) غذای خود را از بهترین مواد تهیه کنید: منظور این نیست که مقدار زیادی پول بابت غذا و تهیه ی آن خرج کنید بلکه وقتی که به مغازه می روید تازه ترین مواد غذایی را خریداری کنید و تا جایی که ممکن است، این مواد را به صورت کامل تهیه کنید (مانند گندم سبوس دار و حتی المقدور آنها را تازه مصرف کنید).
۶) از غذاهای خطرناک پرهیز کنید: غذاهای خطرناک آنهایی هستند که بیش از اندازه تغلیظ شده اند. به طوری که وضعیت طبیعی خود از دست داده اند و از ارزش های غذایی تهی شده اند و با مواد اضافی مانند رنگها و طعم های مصنوعی قدرت تخریبی یافته اند. این مواد غذایی عبارت اند از: نان های سفید، قند، بیشتر گوشتها، شیرینی، قهوه و تمام غذاهای آماده ای که در قفسه ی فروشگاهها انباشته شده اند این نوع غذاها بیشترین آزار را می رسانند و در سفره ی بیوژنیک جایی ندارند.
۷) غذاهای فرعی شما باید شامل غذاهای بیواستاتیک باشد: غذاهای بیواستاتیک، غذاهای انرژی زا هستند و شامل دانه های کامل، سبزیهای پخته، محصولات لبنی، ماهی تازه، گوشت پرندگان و گوشت پرندگان و گوشت شکار می شوند، این غذاها هم خوشمزه هستند و هم ارضا کننده و منبعی مناسب برای تهیه ی انرژی نیز به شمار می آیند.
۸) بین غذا هرگز چیزی نخورید: البته در این مورد استثناء وجود دارد و آن بین صبحانه و ناهار است (البته اگر واقعاً گرسنه شدید) دستگاه شما باید فرصت داشته باشد عمل هضم غذا را قبل از اینکه چیز دیگری وارد آن شود کامل کند. برای رسیدن به این نتیجه به چهارتا پنج ساعت فاصله بین ناهار و شام نیاز دارید. در غیر این صورت عمل هضم تکمیل نمی شود و این امر افزایش سم را در بدن به دنبال دارد. اگر دوست دارید، بین غذا آب معدنی و انواع سبزی بخورید و اگر فاصله ی بین دو غذا بیش از چهار تا پنج ساعت شده می توانید مقداری میوه بخورید، در غیر این صورت فاصله ی بین دو وعده غذا را کاملاً مراعات کنید.
۹) ادویه و چاشنی را خود انتخاب کنید: حتماً برچسب آن چه را می خرید بخوانید تا مطمئن شوید که سس سالاد و چاشنی و ادویه ای که می خرید، دارای مواد اضافه با قند یا مواد نگهدارنده نیست. تنها کاری که این مواد می کنند این است که میزان سم بدن شما را افزایش دهند برای شیرین کردن غذا، عسل خام به کار برید و آن را نیز به ندرت و به مقدار کم مصرف کنید.
۱۰) زمان معینی را به ورزش اختصاص دهید: استوار باشید، مهم نیست چه نوع مانعی سر راه شما وجود دارد آن را بر طرف کنید و یک قدم مثبت برای زندگی خود بردارید. در روز دست کم ۳۰ دقیقه (چهار بار در هفته) به ورزش بیوژنیک بپردازید این یک کار مطلقاً ضروری است و بزودی یک لذت مطلق نیز خواهد شد و باید بکوشید که آن را برای خودتان ممکن سازید.

بهترین رژیم غذایی لاغری

5-meilleurs-fruits-bruleurs-graisse-L-SJv3KE

رژیم کم نمک، کم شیرینی، کم چربی، همراه با کربوهیدرات مواد تفاله دار به مقدار بسیار می باشد. همچنین در این رژیم بر انجام فعالیت های جسمانی بسیار تأکید شده است، مطمئن باشید که با فعالیت بدنی فواید رژیم به حداکثر خواهد رسید. ورزش کمک مؤثری به سوزاندن کالری ها می کند و سبب کاهش اشتهای شما می شود و به لاغری شما کمک می کند. اگر به هیچ صورتی نمی توانید تمرینات ورزشی انجام دهید، حداقل روزانه ۶ کیلومتر اطراف خانه یا محل کار خود پیاده روی کنید. اگر هم دوچرخه مخصوصی خریداری کنید که در اطاق خودبگذارید می توانید با پا زدن روزانه معادل چندین کیلومتر فعالیت داشته باشید این دوچرخه ها فاقد چرخ می باشند و روی سکویی ثابت می باشند و به نام پرامتر معروف هستند.

مواد تفاله دار یا باقیمانده دار

مواد تفاله دار موادی هستند که اصطلاحاً به آنها خمیر می گویند. این مواد حجیم، زبر و غیر قابل هضم در دستگاه گوارش می باشند مانند سبوس گندم، سبوس برنج، دانه انار و... این مواد را می توان غذاهای واقعی طبیعی نیز توصیه نمود این مواد به علت عدم قابلیت جذب هضم در دستگاه گوارش عیناً و به طور کامل پس از مصرف دفع می گردند. بدین خاطر بایستی برای لاغری و تناسب اندام، مواد تفاله دار به مقدار زیاد مصرف گردد. این مواد فقط در گیاهان وجود دارد و نه در گوشتهای قرمز و یا ماهی. سبوس که زیاد پودر نشده باشد بهترین ماده تفاله دار است، حبوبات، سبزیجات برگ دار و میوه های پوست دار کمپوت نشده منبع خوبی از مواد تفاله دار می باشند.
حالا با نگاهی به فواید پیشنهادات بپردازیم که عبارتند از:

رژیم کم نمک

۱) خطر افزایش فشار خون را کم می کند. ۲) تورم (آدم) را کم می کند، که بعلت ابقای مایعات در بافتهای بدن ایجاد می شود. ۳) سبب از بین رفتن پف آلودگی، درمان ورم معده و نفخ شکم و هیجان پیش از دوران عادت ماهیانه در زنان می شود. ۴) سبب می شود که مزه و بوی طبیعی مواد غذایی پدیدار و احساس شود. ۵) وزن را کم می کند و باعث لاغری می شود.

مصرف کم مواد قندی ساده

۱) افزایش مقدار اسیدهایس چرب را در خون جلوگیری می نماید. ۲) خطر کم شدن قند را کاهش می دهد. ۳) میزان انسولین خود به آرامی افزایش یافته و نتیجه از افزایش چربی خود و اشتهای کاذب جلوگیری می نماید. ۴) خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. ۵) وزن را کم می کند و باعث لاغری می شود.

رژیم کم چربی

۱) خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. ۲) خطر تصلب شرایین (چربی دار شدن دیواره های سرخرگی) و حمله های قلبی و تپش بیش از اندازه طبیعی قلب و سکته مغزی را کاهش می دهد.۳) ابقای مایعات در بافتها را کاهش می دهد. ۴) از خوردن بیش از اندازه (اشتهای کاذب) جلوگیری می کند. ۵) باعث کاهش وزن و لاغری می شود.

رژیم سرشار از کربوهیدرات

۱) خطر ابتلاء به بیماری قلبی را کاهش می دهد. ۲) در مجموع تهیه آن ساده و کم خرج می باشد. ۳) جلوی اشتهای کاذب را گرفته و شما را خیلی زود سیر می کند. ۴) میل خوردن چربی ها و قندهای ساده را از بین می برد. ۵) به بیماران مبتلا به دیابت (مرض قند) کمک می کند تا انسولین مورد نیاز آنان کارایی بیشتری داشته باشد. ۶) وزن را کم کنید.

منفعت چربی در بدن

البته همه ی چربی های ذخیره شده و مضر نیستند. در حقیقت بعضی از چربی ها به شدت مورد نیاز هستند، هرگاه چربی به حد متعادل و به صورت لایه لایه ذخیره شود، در سراسر بدن شما نقشی اساسی در ایجاد سلامتی بازی می کند وظیفه ی پوشش در مقابل فشار و جراحات بیرونی را به عهده می گیرد. به عنوان مثال چربی در سینه ها به حفظ غدد شیری ظریف کمک می کند و در ضمن محافظی در مقابل سرما به شمار می آید. افزایش میزان چربی در بسیاری ازمردم به هنگام زمستان به این علت است که ایشان با وزش باد سرد به چربی خود اضافه می کنند. البته در بهار، به علت تابش نور آفتاب، به طور طبیعی و بدون اندک کوششی مقدار زیادی از وزن بدن از دست می رود و فرد لاغر می شود. چربی نقشی اساسی در فعالیت جنسی نیز بازی می کند (به خصوص در بانوان) چرا که بدن بانوان حالت انعطاف پذیری و نرمش می دهد که از نظر بیولوژیکی و تکاملی بسیار با اهمیت است. (به خصوص از نظر جنسی مخالف به منظور تولید مثل) ذخیره ی چربی نیروی بالقوه ای برای دریافت انرژی در مواقع نیاز به شمار می آید.

روش های کم کردن وزن و لاغری

diet_2383344b

برای لاغری و تناسب اندام، هرگز قندهای مضر مانند نان، آرد، سبزیجات نشاسته دار و میوه را نباید هم زمان با غذاهای چربی دار مانند گوشت، انواع چربی ها و روغن مصرف نمود. از مصرف کلیه مواد قندی و چربی دار، مانند شیر، شکلات، جگر سیاه و فندق باید اجتناب کرد و قند را به طور کلی از لیست غذاها حذف نمود فقط باید از آرد های تصفیه نشده استفاده کرد: فقط از نان سبوس دار و یا نان هایی که با آرد تصفیه نشده تهیه شده اند منحصراً برای صبحانه استفاده نمود. از خوردن برنج سفید (برنج ماشینی) باید خودداری نمود وبه مقدار کم از برنج سبوس دار مصرف کرد. از خوردن پاته هایی که با آرد تصفیه شده تهیه شده اند باید خودداری نمود. از مصرف الکل، تحت هر شکلی مانند الکل های اشتها آور، شراب، آب و الکل های محرک معده باید صرفنظر کرد. روزانه باید سه بار و حتی الامکان در ساعت معین غذا خورد. هیچگاه نباید از خوردن یک وعده غذا صرفنظر کرد. مصرف مواد چربی دار مضر را باید محدود نمود و به جای آن از چربی های مفید استفاده کرد. رعایت این مورد، برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی مفید است. در مواقع غذا خوردن باید کوشش کرد از آب به مقدار کم استفاده نمود، زیرا نوشیدن آب به مقدار زیاد اثر شیره ی معدی را کم می کند به محض قرار گرفتن پیشت میز غذاخوری نباید آب نوشید. غذا را باید با فرصت خورد. غذا به مقدار لازم باید به بزاق آغشته شود و در طول صرف غذا باید از هر نوع اشتغال فکری اجتناب شود. بهتر است آب میوه، شخصاً تهیه شود. از مصرف آب میوه های صنعتی و خوردن یک غذای قنددار (مثلاً در صبحانه۹ باید سه ساعت تا خوردن یک غذای دیگر که محتوی مواد چربی دار است فاصله باشد. بعد از خوردن یک غذای چربی دار باید پنج ساعت برای صرف یک غذای قنددار تأمل کرد. از خوراکی های فیبردار، سالاد، تره، مارچوبه، آرتیشو، بادمجان و غیره باید به مقدار استفاده کرد. همچنین موارد زیر به لاغری و تناسب اندام شما کمک می کنند:

سم زدایی بدن

همانطوریکه قبلاً توضیح داده شد برای رهایی از چاقی و رسیدن به وزن متعادل و لاغری، سم زدایی از جسم بسیار مهم و ضروری می باشد. سموم غذایی و محیطی که در طی سالیان دراز در جسم تجمع یافته است باعث ایجاد خستگی های مزمن، چاقی، احساس کسالت و... می شوند. اولین گام برای سم زدایی از جسم همانطور که توضیح داده شد مصرف هرچه کمتر این مواد در رژیم غذایی روزانه و جایگزین نمودن آنها با مواد غذایی سالمتر می باشد. سالمترین مواد غذایی سبزیجات تازه، میوه ها و سایر مواد گیاهی می باشند هرند در رژیم غذایی خود بیشتر از مواد گیاهی استفاده نمایید رژیم غذایی سالمتری خواهید داشت، مصرف گوشت، لبنیات و چربی ها را در رژیم غذایی خود تا می توانید کاهش دهید و جایگزین های طبیعی آنها را استفاده کنید. به تدریج که از جسم خود سم زدایی نمایید احساس شادابی، سبکی و سر زندگی آنقدر در شما تقویت می شود که به هیچ وجه حاضر نیستید به زندگی گذشته خود بروید. به نظر می رسد اکثر افرادی که از چاقی رنج می برند مبتلا به گوارش می باشند، مهمترین مشخصه گوارش به مصرف غذای زیاد و تولید انرژی کم می باشد. این افراد با وجود خوردن مقدار زیادی غذا غالباً احساس خستگی و کمبود انرژی دارند در حالی که هر چقدر دستگاه گوارش شما تقویت شود با مقدار غذای کمتر انرژی بیشتری تولید می کند. در ادامه پیشنهادهایی برای تقویت سیستم گوارش ارائه می شود: ۱) به آنچه می خورید توجه کنید. ۲) در ساعات منظم غذا بخورید. ۳) از خوردن غذای زیاد امساک کنید. ۴) تا غذای قبلی به طور کامل هضم نشده از خوردن غذای جدید خودداری کنید. ۵) از خوردن غذاهای بسیار سرد و یخ دار اجتناب کنید.

هنگام ناراحتی غذا نخورید

در هنگام خشم و ناراحتی غذا نخورید. در این موقع تمرکز و هماهنگی جسم شما کاملاً به هم خورده و قدرت گوارش کاهش می یابد. ضعیف شدن گوارش موجب تولید مقدار زیادی آما در بدن می شود که به گرسنگی بیشتر منجر می شود. همچنین هنگام صرف غذا از هرگونه مشاجره لفظی خودداری کنید بحث و مشاجره موجب ایجاد تنش و تحریک نادرست اشتها می شود به طوری که جسم در تعیین مقداری غذای مورد نیاز خود به انحراف کشیده می شود. بهترین چیزی که در هنگام ناراحتی میل کنید آب و سایر مایعات می باشد. در هنگام خشم و ناراحتی مقدار زیادی اسید در معده ترشح شده که موجب ایجاد سوزش سر دل می شود. بسیاری از افراد برای تسکین این سوزش ناخوداگاه به سمت خوردن غذا پیش می روند. نوشیدن چند لیوان آب موجب شستشوی معده از اسید و بر طرف نمودن خطر ابتلا به زخم معده می شود.

تأثیر جویدن غذا در لاغری

فلچر در ۵۸ سالگی هم قوی و هم لاغر شد. او خود را تحت آزمون های سخت قدرت بدنی قرار داد او این آزمایشها را زیر نظر پروفسور فیشر از سر گذراند. فیشر یک دستگاه قدرت سنج را طوری طراحی و تهیه کرده بود که معادل ۷۵ درصد قدرت وزنه زنی فرد مورد آزمایش را نشان می داد، فرد تمام وزن اش را روی یک پا می انداخت و می نشست. دستگاه طوری ساخته شده بود که فرد می توانست پای خود را هر دو ثانیه یک بار بکشد هنگامی که دکتر این آزمایش را انجام می داد به فلچر گفت: «دقت کنید برای فردی مثل شما، انجام این عمل بدون داشتن تمرین خیلی مشکل است. به شما توصیه می کنم که بیش از ۵۰ بار این کار را انجام ندهید». فلچر بعد از اینکه ۷۵ بار این تمرین را انجام داد هنوز احساس قدرت می کرد و می خواست ادامه دهد این دستگاه برای کشتی گیران و سایر ورزشکاران مورد استفاده قرار گرفت. متوسط بالاکشیدن با رقمی معادل ۸۵ بار بود بالاترین رقمی که به دست آمد ۱۷۵ بار بود. فلچر رکورد خود را به ۱۵۰ بار رسانید او گفت رها کردن آزمایش به دلیل خستگی نبود بلکه به این سبب بود که آهن وزنه روی ماهیچه های پای او فشار وارد کرده و آن را آزرده بود. دانشمندان همچنین قلب، اعصاب و عضلات او را نیز بررسی کردند سلامتی او بعد از لاغری واقعاً فوق العده بود تمرینات فلچر به طور گسترده ای شناخته شد. و او پایه گذار مکتبی به نام فلچریسم شد. یک حرکت متعادل از طریق جویدن غذا، برای به دست آوردن فوائد آن، مزه و نیروی بالقوه ای که در آن برای سلامتی و قدرت وجود دارد. متأسفانه این آموزش ها و تمرینات به تدریج به علت مواجهه با انتقادات سخت گلاوستون و بی توجهی معلمان مدرسه ی ویکتوریا، به بوته ی فراموشی سپرده شد. اما فلچریسم در شکل اولیه آن، دارای قدرتی عظیم برای کم کردن وزن بدن و لاغری و حفظ سلامتی می باشد و امکانی به دست می دهد که مردم از آن بهره مند شوند و اغلب برای اولین بار لذت واقعی خوردن میوه و غذای تازه را بچشند. خوردن مواد تازه غذایی، هضم کامل و کافی را تشویق و ترغیب می کند. هر غذایی که خورده می شود به بدن شما امکان می دهد تا مواد لازم برای سلامتی را به دست آورد. همانطور که ویرتانن کشف کرده بود، هنگام که غذاها خوب جویده شوند، این مواد به دست می آیند، حتی ممکن است این میوه از بدن شما در مقابل اسیدها و مواد شیمیایی حافظ مواد غذایی محافظت کند. دکتر گاردان لاتو، پزشک معروف انگلیسی پیش از پنجاه سال اصول بیوژنیک و مصرف غذاهای زنده را در مورد سایر بیماری ها (حاد و مزمن) به کار گرفته است. او اغلب داستانی را در مورد شش زندانی جنگ بازگو می کند که ثابت جویدن کامل غذا، علاوه بر لاغری شما، حتی ممکن است شما را از شر سم درون غذا و یا به صورت پراکنده در فضا و محیط محافظت کند. این شش نفر که به علت ابتلا به بیماری بری بری ضعیف و ناتوان شده بودند چندین ماه در یک کمپ ژاپنی زندانی بودند و ناچار بودند کمبود مواد غذایی یعنی محرومیت بزرگی را تحمل کنند. آنان روزی تصمیم گرفتن با خوردن توت فرنگی سمی که در آن نزدیکی روییده بود به زندگی تأسف بار خود خاتمه دهند. دو نفر از آنان به علت اینکه چیزی جز مرگ در انتظارشان نبود تصمیم گرفتند مسابقه ای ترتیب بدهند و ببینند کدام یک قبل از بلعیدن تمشک ها آنها را بیشتر می جود. چهار نفر دیگر تمشک را زیر دندان تکه تکه کردند و بلعیدند. فردای آن روز این چهار نفر مُردند. اما دو نفر دیگر که تمشک ها را کاملاً جویده بودند نه تنها نمردند بلکه احساس می کردند حالشان بهتر از قبل شده است. این دو نفر تجربیات خود را شب بعد از آن تکرار کردند، بالاخره بیماری آنان نیز برطرف شد. لاتو معتقد است بزاقی که در دهان آن دو نفر زندانی با سم تماس پیدا کرد آن را خنثی و نابود کرد و مواد معدنی و ویتامینی که از تمشک ها بدست آمد باعث سلامتی جسم آنان شد. جویدن کامل غذا ممکن است ما را در مقابل مواد شیمیایی موجود در غذا و پراکندگی سموم در فضا محافظت کند در این گونه مواقع است که بیشترین استفاده از مبدأ دستگاه هاضمه (دهان) نصیب می شود و می توانیم از غذایی که انتخاب می کنیم لذت فراوانی ببریم. چنین تمرین ساده ای همچنین می تواند برای لاغری ظاهر زیبا و سلامتی به ارمغان آورد و باعث بی اعتباری روش های پیچیده و گران قیمت و همچنین مصرف آب های معدنی شود.
جویدن نیرویی مؤثر برای لاغری و زیبایی است. فلچر هم با شاهزادگان و هم با فقرا غذا خورده بود او دوست مردمان متمکن و قدرتمند و افراد فرودست و فقیر بود یک بار تحقیق بسیار چشمگیر و موفقی در مورد گروهی از مردم عادی آمریکا انجام داده بود. او به سبب جویدن غذا تا آخرین ذره برای بیرون کشیدن طعم دریافته بود و با کار گرفتن این روش بر بیماری و وزن اضافی غلبه کرد و لاغر شد. او در چهل سالگی دارای موی سفید و وزنی بیش از ۲۱۷ پوند بود (وزن او ۵۰ پوند بیش از وزنی بود که باید باشد) و اغلب از سرماخوردگی، آنفلوآنزای و اختلالات گوارشی رنج می برد. شرکت های بیمه حاضر نبودند او را بیمه کنند. فلچر دریافت که ضعف جسمی و چاقی احتمالاً بر اثر مشکلات تغذیه ای است بنابراین او روشی جدید برای تغذیه در پییش گرفت و با این تصور که دو عمل آگاهانه ی جریان های گوارش از قبیل تجربه ی پروتئین، چربی ها، کربوهیدرات ها و غیره که در درون بدن انسان انجام می شوند مؤثر است. ۱) اینکه چه غذایی  را انتخاب کنیم و در دهان بگذاریم .۲) اینکه چگونه آن را بجویم کل جریان هضم به این دو ارتباط دارد شاید او به خودش گفت آن دسته از اختلالات غذایی که باعث چاقی و غذاهایی است که از دهان فرو می دهد. شاید او به وظیفه ای که طبیعت بر دوش اش گذاشته بود عمل نمی کند.

نکات مهم رژیم غذایی لاغری

ما همه دارای حس ذائقه و اشتها هستیم، ذائقه ما به ما می گوید که چه چیزی را باید بخوریم و اشتها درباره ی مقدار غذایی که باید خورده شود قضاوت می کند. اگر ما زیاد می خوریم و یا غذاهایی که برای بدن ما مضر است می خوریم، باید ذائقه و اشتها ما اصلاح شود. مرکز و غددی در بدن ما وجود دارند که اشتها و گرسنگی و سیری را کنترل می کنند. به طور کلی کار این غدد و مراکز میل واقعی به غذای لازم را بوجود می آورد و دراین مورد این میل را نه زیاد و نه کم، بلکه به حد اعتدال ایجاد می کند. رژیم های غذایی هدف بزرگی را که دنبال می کنند این است که کار این غدد و مراکز را اصلاح کنند. دکتر مولر یکی از پزشکان معروف و سرشناس سوئدی، بیماران خود را در کلینیک تغذیه و رژیم درمانی شخصی خود در دامنه های آلپ با گرفتن روزه و رژیم های غذایی خاص درمان می کند و نتایج بسیار چشمگیر و موفقی در این زمینه داشته است. وقتی رژیم های مختلف غذایی معمولاً مطرح می شود هدف مشترک و واحد این است که این رژیم ها برای آن تجویز می شوند که داخل انسان را پاک کنند، به اندام ها و دستگاه گوارش که خسته شده اند مرخصی بدهند و در غذاهای مصرفی روزانه مانند غذاهای خیلی پخته، خیلی شور، پرچرب و سرخ شده و ... وقفه ای ایجاد نمایند. زیرا افرادی که زیاد هم چاق نیستند وقتی از روش های روزه درمانی و رژیم های غذایی خاص پیروی می کنند، پس از چندی احساس می کنند حالشان بهتر است و احساس سبکی و راحتی می کنند. در اکثر رژیم های غذایی استفاده شده، غذهای خام و تازه وجود دارد. برای مثال، سالاد و سبزیجات تازه همراه با غذاهایی که سرشار و غنی از مواد پروتئینی و عناصر لازم است و یک رژیم غذایی لاغری معتدل را بوجود می آورد. زیرا غذاهای تازه و طبیعی دارای قویترین ذخایر طبیعت برای حفظ و نگهداری سلامت و تندرستی است و موجب تناسب اندام می گردد. البته این بدین معنی نیست که گیاهخوار مطلق باشیم و فقط از غذاهای خام و نپخته صرفاً تغذیه بکنیم. رژیم های غذایی که فقط از یک غذا ترکیب شده است، مثل رژیم شیر، رژیم گندم، رژیم موز، رژیم گوشت، رژیم آب، رژیم نان، رژیم کره یا رژیم نه روزه ی تخم مرغ، رژیم های مفیدی نیستند و گاها می تواند بسیار مضر برای بافت های مختلف بدن باشند. پس همواره به دنبال روش هایی باشید که باوجود حفظ سلامتی شما، به لاغری و تناسب اندام نیز کمک می کنند و سعی کنید نکات زیر را به کار ببندید. رعایت این نکات می توانند تاثیر زیادی در تناسب اندام و سلامتی شما داشته باشند:

علی رغم متعادل بودن قند خونتان و برنامه روزانه غذا اگر باز هم وسوسه شدید که غذای اضافی بیشتری بخورید، تدابیر زیر را به کار ببندید: ۱) لحظه ای درنگ کنید. ۲) احساس واقعیتان را از خود بپرسید. ۳) با آن احساس مواجه شوید، هر چه که می خواهد باشد. ۴) تعلل کنید. مخصوصاً تعلیل کردن روش مفیدی مناسبی دارید، به خود «نه» نگویید، بگویید بیست دقیقه ای... صبر کن. «هنوز وقتش نشده» بهتر از گفتن «به هیچ وجه نباید بخوری» است. این تعلل، الگو را در هم می شکند به شما این شانس را می دهد که احساس واقعی خود را کشف کنید. به شما زمان می دهد تا احساسات خود را تجزیه و تحلیل کنید و آنچه را که واقعاً می خواهید دریابید. در این نقطه شما احتمالاً متوجه می شوید که ارضاء شدن این نیاز با غذای احساسی، نظیر تلفن کردن به یک دوست، تحقیق می پذیرد نه با خوردن بستنی. شما گرسنگی روحی خود را با غذای مناسب رفع خواهید نمود. گاهی اوقات این تأخیر بیست دقیقه ای، تنها راه حل ممکن است. تنها راه از بین بردن اشتهای مفرط  و شناسایی آنچه که مورد نیاز شماست. با این حال، اگر هنوز نیاز شدید احساس می کنید با خوردن معامله ای بکنید، یک هویج یا جویدنی سفت دیگری بخورید. اگر مؤثر واقع نشده یکی از غذاهای تنظیم سریع را میل کنید. اگر باز هم کارگر نیفتاد، مقدار بسیار اندکی از آنچه که هوس کرده اید بخورید تا میلتان ارضاء شود.
و از همه مهمتر اینکه سخت نگیرید. به زندگی خود ادامه دهید به هر حال هر چیزی یک تجربه آموزنده است، ازجمله تشخیص و شناسایی عوامل وسوسه کننده به پرخوری. این عوامل نیز قدرت را از دست می دهد و دیگر نمی توانند بر شما غلبه کنند و شما می توانید برای لاغری، رزیم غذایی خود را کنترل کنید.

برنامه رژیم درمانی مناسب

درمان چاقی به طور ساده عبارت است از کمتر کردن میزان ورودی انرژی به بدن از میزان مصرف انرژی یا به عبارتی ساده تر ایجاد بی غذایی نسبی. برای این منظور، بیشتر رژیم های غذایی چنان طرح می شوند که محتوی مقدار زیادی مواد کم انرژی اما پرحجم باشند که به طور عموم از مواد سلولزی فاقد ارزش غذایی تشکیل شده اند. این مواد کم انرژی و پرحجم، معده را متسع کرده و به این وسیله تا حدودی گرسنگی را برطرف می سازند. قابل ذکر است که در دوران رژیم گرفتن می بایستی از بروز کمبود ویتامین ها جلوگیری شود. روش علمی کاهش وزن یعنی رژیم غذایی با کالری محاسبه شده و توجه به مواد مورد نیاز بدن که می توان برای از دست دادن وزن اضافی غذایی به صورت چربی متمرکز از آن استفاده کرد. درمان هرگونه چاقی موضعی با یک رژیم غذایی علمی و کالری محاسبه شده و حرکات ورزشی مرتب، امکان پذیر است. کم کردن وزن به روش های غیر علمی باعث شکسته شدن چهره و پیری زودرس می شود. اگر فرد با رژیم غیر اصولی اقدام به لاغر شدن کند، پس از آنکه ذخیره چربی شکم و ران و لگن را از دست بدهد، چربی طبیعی و ذخیره استراتژیک گونه ها و چهره و بخش های مهم دیگر بدن را از دست می دهد. کم کردن وزن بر اساس اصول علمی رژیم درمانی، باعث می شود که بدن فرد برای تأمین انرژی از ذخیره چربی شکم، ران و لگن استفاده نماید.

بهترین رژیم غذایی، رژیم معتدل است. سبزیها و میوه های تازه و خام، مخصوصاً سبزیهای سبز، اهمیت اصلی و اساسی در رژیم های غذایی دارند. زیرا هر غذای تازه و خام دارای مقدار زیادی مواد مغذی می باشد. بهترین پیشنهاد این است که، شما غذاهای خود را با یک سالا و سبزی یا میوه و یا آب میوه و یا مخلوطی از میوه و سبزی شروع کنید. تمام این ها می توانند به صورت یک اوردور یا پیش غذای متنوع مورد استفاده قرار گیرد و همیشه در سر سفره ی غذای شما حاضر باشد. زیرا نتیجه خوردن پیش غذا در مرحله اول سبب می شود گرسنگی شما برطرف شود و در هنگام غذا خوردن شما را از پرخوری برحذر دارد. پس به این طریق می توانید اشتهای خود را تعدیل کنید و آن را به حالت عادی و طبیعی در آوردید. یک توصیه مهم دیگر این است که شام خودتان را با یک ظرف سالاد شروع کنید و با خوردن یک میوه به پایان برسانید. بین این دو خوراک تازه و خام می توانید خوراکی مصرف کنید که از لحاظ پروتئینی غنی باشد. سبزی آن کم پخته باشد و از غذاهایی باشد که از غلات تهیه شده باشد و سعی کنید این حالت کم کم جزء برنامه ی عادی غذایی شما قرار گیرد و حالت رژیمی نداشته باشد. با سلیقه خود سعی نمایید این رژیم را بسیار متنوع به اجرا در آورید و از یکنواختی بپرهیزید. پس غذای خود را با سالاد شروع کنید و با میوه ختم کنید. میوه ها اهمیت خاصی را در سلامتی بدن دارند. میوه ها قسمتی از آب بدن ما را تأمین می کنند. ویتامین های مختلفی از آن جمله A,B,C و املاح سودمند مورد نیاز را به بدن می رسانند. میوه ها مدر هستند و سموم بدن را خارج می کنند. بعضی ملین و عده ای از انها قابض هستند و برای رفع لینت و یبوست مورد مصرف دارند. عده ای از آنها در رفع بیماری ها خصوصاً بیماری های عفونی شفابخش هستند. حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد از کالری مورد نیاز روزانه بدن ما توسط مواد قندی تأمین می شود که این مواد قندی در میوه ها به قدر کافی وجود دارند. هر نوع قندی که وارد بدن ما می شود، در بدن به صورت گلوکز در می آید. سعی کنید در رژیم های غذایی خود از میوه های تازه استفاده نمایید، زیرا ویتامین های A,C برخی میوه ها بر اثر انبار کردن به تدریج از بین می رود و کمپوت کردن و پختن میوه ها نیز از ارزش غذایی آنها می کاهد.

صبحانه

صبحانه یکی از وعده های مهم غذای به شما می رود. سعی کنید کسانی که صبحانه فقط یک چای می خورند، نباشید. بهتر است در صبحانه یکی از موارد زیر را انتخاب کنید، می توانید از تخم مرغ تازه استفاده کنید، سعی کنید به صورت نیمرو نباشد. یا یک ظرف کوچک ماست با قطعه کوچکی نان مصرف کنید. تعدادی بادام، گردو و یا فندق نیز مفید است. از غلاتی که دوست دارید بپزید و صبحها میل نمایید. خوردن مقداری شیر نیز مفید خواهد بود. سعی کنید مصرف چای پررنگ و قهوه شیرین را محدودتر کنید. یک چنین غذاهایی به شما انرژی می دهند و شما را تا ناهار سیر می کنند.

ناهار

Salad

خوب غذا بخوریدف ولی شکم خود را پر از غذاهای غیر مفید، چرب و سرخ شده و خیلی پخته نکنید. سعی کنید ناهار را به صورت یک سالاد کامل بخورید، برای تهیه سالاد از سبزی های تازه مانند کلم، کاهو و انواع سبزیجات سبز استفاده کنید. این سبزیها دارای انرژی زیادی هستند و برای بدن ما فوق العاده مقوی می باشند. علاوه بر سبزیها می توانید از حبوبات تازه که پخته شده باشند، به آن اضافه کنید. علاوه بر سبزیهای تازه و خام، حبوبات و غلات گوناگون می توان تخم مرغ ریز ریز شده یا پنیر یا گوشت یا گردوی کوبیده را با آب لیمو و روغن نباتی به آن بیفزایید و بعد با نمک یددار و مقداری سبزی معطر میل نمایید. این سالاد را با یک یا دو قطعه نان و گاهی با یک سیب زمینی کباب شده بخورید. اگر سالاد شما از مواد مختلف ذکر شده تهیه شود و همراه با نان تازه و مغذی خورده شود، بسیار مفید بوده و برای رفع گرسنگی ظهر شما کافی است و شما می توانید با یک آشامیدنی سبک، ناهار را تمام کنید. البته از میوه های تازه و یا تازه کنسرو شده یا مقداری ماست ویا ماسب با میوه بعنوان دسر بعد از ناهار استفاده کنید.

شام

شام خود را با چیزهای تازه و خام شروع کنید. این انتخاب بر اساس طبع و میل شما می تواند سالاد سبزیجات، سالاد میوه، آب میوه یا آب سبزیها باشد. در مرحله بعد یک خوراک کامل از مواد پروتئینی را انتخاب کنید. برای مثل، گوشت، ماهی، تخم مرغ، پنیر، گردو، غلات و یا قارچ. این مواد به مقدار محدود انتخاب شده و همراه با سبزی های کم پخته می توانند مصرف شوند. بعد از این خوراک از میوه های تازه و خم برای دسر استفاده کنید. البته گاهی می توان از میوه های کم پخته و کمپوتهای تازه تهیه شده استفاده کرد. آشامیدنی انتخابی شما می تواند شیر، ماست، قهوه، و یا چای کمرنگ کم شیرین باشد. در یک رژیم غذایی مناسب و مفید همراه با مواد و خوراک غذای تازه و خام باید یک خوراکی غذایی پروتئینی مانند گوشت، جگر، ماهی، تخم مرغ، پنیر و یا پروتئین های نباتی انتخاب شوند. شما می توانید خوراکهای عالی و مفید و متنوعی از گردو، دانه های سویا، قارچ تهیه نمایید و همراه با سبزی های خام یا کم پخته مصرف کنید. در تهیه این غذاها بهتر است سیب زمینی کباب شود و یا با پوست در بخار پخته شود. میوه های ذکر شده در رژیم غذایی فوق می توانند انواع میوه های شیرین و آبدار بعنوان دسر انتخاب شوند. زیرا این میوه ها میل ما را به قند و شیرینی برطرف می کنند، بدون اینکه بر وزن ما چیزی بیفزایند. در بین وعده های غذایی از مصرف نوشابه های گازدار، قوه و چای خیلی شیرین، شیرینی خصوصاً شیرینی های خامه ای و بیسکوئیتها خودداری کنید. اگر احتمالاً احساس گرسنگی کردید، چیزی مثل یک لیوان آب پرتقال، یک زرده تخم مرغ، شیر با عسل، انواع آب میوه ها یا آب سبزیها، ماست با میوه یا بدون میوه مصرف کنید. اگر شما چاق هستید با اعتماد به نفس خود، تصمیم بگیرید و عمل کنید تا نتیجه مثبت آن را ببینید. وقتی شما بتوانید با همت خود از یک برنامه غذایی پیروی کنید، نتیجه آن را خواهید دید و علاوه بر تناسب اندام، احساس خواهید کرد که حالتان خیلی بهتر است و جوانتر به نظر می ایید. سعی کنید از این رژیم های معتدل در برنامه غذایی به صورت همیشگی استفاده کنید. زیرا استفاده و پیروی از رژیم های سخت، بسیار خسته کننده است و نتیجه ای که افراد این رژیم ها می گیرند، این است که موقتاً مقداری از وزن خویش را می کاهند ولی این کم کردن موقتی وزن برای آنها گران تمام می شود، زیرا بعد که رژیم غذایی آنها تمام شد، دوباره همانطور که عادت داشتند می خوردند و می آشامند و در نتیجه روزها و هفته هایی را که به رعایت رژیم گذرانده بودند، به هدر می دهند و وزن آنها دوباره زیاد می شود در حالی که دچار ضعف و ناتوانی جسمی و حتی قلبی و گاهاً نیز شده اند.

انواع رژیم غذایی لاغری

رژیم های غذایی لاغری به دو دسته تقسیم می شوند: دسته اول رژیم هایی هستند که اساس علمی ندارند این گونه رژیم ها معمولاً عجیب و غریب هستند مانند رژیم های تک خوری آنچه در مورد رژیم ها باید بدانید این است که عموماً اثرات مخرب بر سلامت فرد دارند و عوارضی همچون ریزش مو، خشکی پوست، ایجاد چین و چروک در پوست و افسردگی را به دنبال می آورند. این گونه رژیم ها هیچ گونه اثری در کاهش وزن ندارند. این موضوع را کسانی که با این رژیم ها سر و کار داشته اند تأکید می کنند. البته این نکته را باید توجه داشت هر رژیم غذایی در ماه اول و دوم ممکن است باعث کاهش وزن شما شود اما این کاهش وزن ارتباطی با نوع رژیم غذایی ندارد بلکه اصولاً هر گونه تغییر  و عادات غذایی باعث تغییر در متابولیسم بدن و در نتیجه کاهش وزن می گردد. این کاهش وزن بیش از یک تا دو ماه ادامه نمی یابد و فرد بعد از دو ماه نه تنها به وزن اولیه خود باز می گردد بلکه اضافه وزن نیز می یابد. دسته دوم: رژیم های غذایی هستند که بر اساس تحقیقات علمی و آزمایشگاهی بالینی تدوین شده اند و در اینگونه رژیم ها دو چیز حائز اهمیت است: ۱) حفظ سلامت فرد. ۲) پایدار بودن کاهش وزن و لاغری.

رژیم هفت روزه

«رژیم هفت روزه» رژیمی است علیه پرخوری و افراط در غذا، این رژیم بیش از هفت روز وقت شما را نمی گیرد. البته قابل ذکر است که این رژیم صرفاً برای اشخاص چاق مفید نیست، بلکه اهمیت آن در این است که این رژیم هفت روزه برای همه اشخاص چاق و لاغر یا کسانی که وزنشان معتدل است نیز مفید می باشد و به کلیه سلول های بدن و مزاج فرصت می دهد که از ظرفیت شگفت آور خود استفاده کرده و جسم را تقویت کنند. صورت غذای این رژیم هفت روزه ی شفابخش سبک وساده بوده و باعث می شود اعضا و اندام های داخلی که از پرخوری خسته شده اند، استراحت کنند. افراد چاق نیز چربی های ذخیره بی فایده را از بین ببرند. این غذاها سرشار از املاح و ویتامین ها می باشد. میوه های تازه، آب میوه های تازه، سبزیهای تازه، سالادهای مخلوط سبزیها و یا میوهها، سالادهای مایع (مخلوط آب سبزیها)، ماست کم چرب، پنیر کم چربی، عسل. نوشابه های گرم: دم کرده نعناع، توت فرنگی، شیر کم چرب، چای کم رنگ. این رژیم هفت روزه، به سلول ها و مایعات بدن، ویتامین ها و املاح معدنی لازم را می رساند و بدن را قادر می سازد مواد و چربی های بی فایده را که در بدن تجمع پیدا کرده اند، دفع نماید. شما می توانید هر بار که احساس می کنید احتیاج به دفع سموم و چربی ها دارید، از این رژیم هفت روزه پیروی کنید.

صبحانه

بعد از برخاستن از خواب، یک لیوان بزرگ آب میوه بنوشید. اگر آب میوه تازه گرفته شود، بهتر است. میوه هایی که می توانید انتخاب کنید، عبارتند از: پرتقال، گریپ فروت، آناناس، آب لیموی تازه، سیب، گلابی، انگور، هلو، زرد آلو و تمشک، توت فرنگی، خربزه، طالبی، گرمک، هنداونه و انار (در این رژیم از موز استفاده نکنید). بعد از مصرف آب میوه می توانید یک فنجان دمکرده گیاهان مفید را انتخاب کنید، مانند دمکرده نعناع یا پاپایا و یا دم کرده برگ توت فرنگی یا چای کم رنگ که با آب یک برش لیموی ترش که با کمی عسل شیرین شده باشد. در این دوره رژیم هفت روزه تا حد امکان از نوشیدن چای شیرین وقهوه خودداری کنید. اگر این کار برای شما ممکن نیست، قهوه یا چای را بدون قند و شکر مصرف کنید. اگر اب میوه و نوشابه گرم برای صبحانه شما کافی نیست، می توانید از میوه های تازه و یا کمپوت تازه تهیه شده میوه ها استفاده نمایید.

تغذیه نیم روزی (چاشت)

اگر در نیمه روز به چیزی میل داشتید، می توانید یک لیوام ماست کم چرب و یا یک تکه میوه میل نمایید. در ضمن می توانید به جای ماست از سالاد مخلوط استفاده نمایید. برای مثال سالادی که شامل کرفس، هویج، گل کلم یا کاهو با کمی نمک تهیه شده باشد. اگر جویدن و یا هضم سالاد برای شما مشکل است، به جای آن یک لیوان آب سبزیهای تازه و مختلف را مصرف کنید. سبزیهایی را می توانید انتخاب کنید شامل: کرفس، هویج، خیار، چغندر، شاهی، مارچوبه، لوبیای چینی (سویا)، بادمجان، گل کلم، کلم قرمز، کدومسمایی، نخود سبز، سبزی های پخته (سعی کنید که سبزیها زیاد پخته نشوند) سبزیهای پخته را با کمی سس می توانید میل کنید ولی از کره و روغن ها استفاده نکنید. هیچ وقت خود را گرسنه نگه ندارید. اگر کار می کنید در محل کار خودتان میوه های تازه و یا یک شاخه کرفس و هویج را به هنگام چاشت نیم روزی مصرف کنید.

ناهار

یک فنجان بویون گرم، یک میوه ی تازه انتخابی با یک ظرف سالاد سبزیها، یک لیوان ماست شیرین تازه (بیش از ۳ لیوان در روز نباید مصرف کرد) و نوشیدنی گرم انتخابی شما که می تواند چای با آب لیمو باشد. در این رژیم هفت روزه برای ناهار خوردن برای اینکه تنوعی باشد می توانید یکی از موارد زیر را انتخاب کنید: ۱) یک لیوان بویون گرم با آب گوجه فرنگی، ماست یک لیوان، سالاد مخلوط خیار، کاهو، فلفل،؛ گوجه با چاشنی ماست. نوشیدنی گرم، دم کرده نعناع، پاپایا، برگ توت فرنگی یا چای کمرنگ با برشی از لیمو ترش. در صورتی که دوست داشتید نوشیدنی های خود را شیرین میل کنید از قند و شکر استفاده نکنید و با کمی عصل نوشابه های خود را شیرین کنید. ۲) بویون گرم یک لیوان، یک لیون ماست، سالاد مخلوط به دلخواه، یک قطعه میوه، هویج و کشمش، نوشیدنی گرم، دمکرده نعنا، پاپایا، توت فرنگی که با کمی عسل شیرین شود. ۳) بویون گرم یک فنجان، سالاد مخلوط شامل کلم قرمز، ترتیزک (شاهی)، سیب یا چاشنی آبغوره یا ماست، یک لیوان ماست ساده یا مخلوط با سبزیهای معطر، نوشیدنی گرم شامل، دمکرده نعناع، پاپایا، برگ های توت فرنگی که با کمی عسل شیرین شود. ۴) بویون گرم یک فنجان، سالاد میوه شامل سیب، کرفس، پرتقال و خیار که ریز ریز شده باشد و می توان از چاشنی ماست با کمی نمک استفاده کرد. مقدار کمی سیب زمینی کباب شده می توان در این سالاد رنده کرد. نوشیدنی گرم، چای کم رنگ بدون قند و شکر یا دم کرده نعنا که با کمی عسل شیرین شود. ۵) بویون گرم ۱ لیوان، یک لیوان ماست، سالاد مخبوط سیب – پرتقال، خیار، هویج، گل کلم با چاشنی یک نیمه لیمو ترش یا آبغوره. اگر چغندر در دسترس داشتید، مقداری بر روی این سالاد رنده کنید باعث خوش طعمی سالاد می شود. نوشیدنی گرم، یک فنجان دم کرده نعناع یا یک فنجان چاقی کمرنگ با کمی کشمش. ۶) بویون گرم یک لیوان، ماست کم چرب با خیار رنده شده و سبزیهای معطر یک لیوان، سالاد مخلوط سبزیجات شامل گل کلم، پیازچه، هویج، کرفس، و یا هر سبزی تازه فصل همراه با چاشنی ماست یا آبغوره یا آب لیمو ترش تازه و مقدار کمی نمک. اگر میل به نوشیدنی گرم داشتید، دم کرده نعناع، توت فرنگی یا چای کمرنگ میل نمایید. ۷) بویون گرم یک لیوان، ماست با چند قطعه گردو و کشمش و سبزیهای معطر، سالاد شامل کلم قرمز- خیار، کاهو – شاهی (ترتیزک)- نیمه تخم مرغ پخته که روی سالاد رنده می شود همراه باچاشنی آب لیموترش یا آبغوره. نوشیدنی گرم شامل یک فنجان دم کرده نعناع، برگ توت فرنگی که با کمی عسل شیرین شود و یا یک فنجان چای کمرنگ با آب لیمو ترش.

عصرانه

در هنگام عصر یک لیوان از آب میوه هایی را که دوست دارید (به غیر از موز) و اسامی آنها ذکر شد یا آب سبزیهای تازه میل کنید. تا حد امکان باید آب سبزیها و میوه ها تازه تهیه شده باشد. اگر در هنگام بعد از ظهر میل به نوشیدنی گرمی داشتید، یک فنجان دم کرده نعناع با یک لیمو ترش و کمی عسل مصرف کنید. آب میوه های تازه انتخاب شامل آب پرتقال، آب گریپ فروت، آب سیب، آب هویج، آب گوجه فرنگی، آب انواع سبزیهای تازه، آب کلم و خلاصه میوه و سبزیهای تازه فصل. مخلوط آب گوجه فرنگی و کلم، نوشابه معروف کم کردن وزن که به آن کوکتل لاغری هم می گویند. و برای عصرانه هر هفت روز مناسب است.

شام

یک فنجان بویون گرم، سبزیهای پخته (انواع سبزی هایی که قبلاً نام برده شد)، سالاد سبزیجات تازه خصوصاً سالاد کاهو، یک فنجان دم کردن گیاهی مفید یا در صورت لزوم یک فنجان قهوه با چای کم رنگ بدون قند و شکر. در هنگام تهیه سبزیهای پخته سعی کنید سبزیها زیاد پخته نشوند و طریق پخش آنها بیشتر به صورت بخارپز باشد. برای مثال: اسفناج را با کمی بخار پخته و به آن برش های پیاز و کمی ماست اضافه نمایید. گل کلم را با بخار پخته، یک ساقه کرفس تازه را روی آن خرد کنید، و مقدرای آب لیموترش بر روی آن بریزید. بادمجان یا کدوی تازه را خوب شسته و روی آتش کباب کنید. آنگاه با کمی چاشنی ماست و نمک و سبزیهای معطر میل نمایید. سیب زمینی کباب شده را با گوجه فرنگی بخارپز مخلوط کرده و چند قطره چاشنی آب لیمو ترش و نمک روی آن بریزید و میل کنید. مخلوط پیازچه، کرفس و جوانه ی لوبیا چینی (سویا) با سس سویا. راگوی گوجه فرنگی، پیاز و فلفل و سیب زمینی با چاشنی چند قطره آب لیمو ترش تازه. نخود سبز پخته با کمی پنیر کم چرب. بعد از شام و در هنگام خواب، حمام گرمی بگیرید، اگر گرسنه هستید میوه تازه یا آب میوه و یا یک لیوان ماست کم چرب میل نمایید.

طرز تهیه یک نوع بویون

یک فنجام هویج رنده شده، یک فنجان کرفس خرد شده (برگ، ساقه، مغز)، یک فنجان اسفناج خرد شده، یک فنجان آب گوجه فرنگی، نیم فنجان آب گوشت، ۳ فنجان آب، عسل ، نمک مقداری. تمام سبزیهای خرد شده را در آب درون ظرفی ریخته و روی آتش ملایمی قرار دهید. بگذارید ظرف محتوی آب و سبزیها به مدت بیست و پنج دقیقه بجوشد. بعد از آب گوشت، آب گوجه فرنگی و نمک و کمی عسل را به ظرف اضافه نمایید وباز هم بگذارید چند دقیقه بجوشد. بعد آن را صاف کرده و مصرف کنید. اگر خیلی پراشتها هستید و زیاد چاق نیستید، می توانید بویون را به صورت صاف نشده میل نمایید. می توانید به این بویون، اب انواع سبزیها را اضافه کنید و تنوعی در غذای خود ایجاد کنید. گاهی نیز برای ایجاد تنوع خرد شده انواع سبزی ها و گیاهان، کمی پیاز خردش شده، چغندر رنده شده، تره خرد شده و ... را می توان درون بویون ریخت. این رژیم هفت روزه برای افرادی است که بسیار سریع می خواهند نتیجه بگیرند و از دست چربی های اضافی خلاصی یابند و استفاده صحیح از آن باعث تناسب اندام می گردد. شاید تبعیت و پیروی دقیق از اینگونه رژیم برای بعضی سخت بوده و امکان پذیر نباشد و حتماً نیاز به رعایت چنین رژیم های سختی هم نداشته باشند. لذا در این قسمت ما خواص تعدادی از غذاها و میوه های مفید برای لاغر شدن را بیان می داریم. این افراد چاق و کسانی که خواهان داشتن اندامی متناسب و زیبا هستند می توانند در رژیم غذایی طبیعی روزانه خود از این غذاها و میوه های مفید بیشتر استفاده نمایند و بدون این که رژیم های غذایی سخت را در پیش بگیرند با رعایت اعتادل و مصرف چیزهای مفید خودبخود از دست چربی های اضافی خلاصی یافته و دارای اندامی منتاسب گردند.

نکاتی هنگام رژیم گرفتن

در رژیم گرفتن دقت کنید: استفاده از رژیم غذایی کم کالری بدان معناست که مقداری از کالری مورد نیاز بدن از چربی ذخیره شده تأمین می گردد و در نتیجه وزن بدن کاهش می یابد. مواد غذایی ضروری باید در جیره ی غذایی گنجانده شوند. استفاده از رژیم های شدید و خودداری از خوردن حداقل مواد غذایی لازم برای بدن عاقلانه نیست. اگر تصمیم به کم کردن وزن خود گرفته اید، هرگز از رژیم های غذایی خودسرانه پیروی نکنید و دقت کنید تمام مواد ضروری به بدن شما برسد. اگر در طی ۷ تا ۱۰ روز اول رژیم، از وزن شما کاسته نشد، نا امید نشده و رژیم را به هم نزنید زیرا در اغلب موارد، در این مدت تنظیم مایعات بدن صورت می گیرد. در صورتی که نمک زیاد می خورید، مقدار آن را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. علاوه بر این رژیم غذایی از حرکات ورزشی خصوصاً حرکات ورزشی آرامش بخش یوگا استفاده نمایید.

پیشگیری از چاقی

در رژیم های غذایی خود از این مواد دوری کنید: پس از سالهای زیاد مطالعه، متخصصین بدین نتیجه رسیده اند که یکی از مهمترین عوامل چاقی انسان، غذا است و انسان به علت پرخوری چاقی می شود. و یا در رژیم های غذایی روزانه خود از غذاهایی استفاده می کند که باعث چاقی مفرط می شوند. اگر می خواهید انسان سالمی باشدی و از تندرستی کامل برخوردار گردید و دارای اندامی متناسب باشید، باید قسمتی از الگوی تغذیه ای خود را تغییر دهید. البته لازم نیست که عادت های غذایی قبلی خود را به یکباره کنار بگذارید، بلکه کم کم و به صورت تدریجی روش های غذا خوردن خود را تغییر دهید و لیست غذاهایی را که برای خود فراهم آورید که متناسب با نیازمندی های بدن شما، سن شما و شغل شما باشد. سعی کنید به مرور، لیست غذاهای زیر را از لیست غذایی روزانه خود حذف کنید. برای مثال، غذاهای کنسرو شده، غذاهای سنگین و دیر هضم، گوش تهای چربی دار، سوسیس، کالباس، چربی های حیوانی، پیه، مارگارین، کره پخته، روغن های غیر طبیعی، سس ها، سرخ کردنیها، ادویه های تند، دسرهایی که با قند و شکر سفید تهیه شده اند، مربا، ترشی، بیسکوئیت، نان شیرینی خصوصاً شیرینی های خامه ای، نان سفید که از آرد سفید تهیه شده، ماکارونی و خلاصه از تمام غذاهای مصنوعی خالی از مواد مفید، مواد شیمیایی ، رنگ کرده، کباب شده، زیاد پخته، شیرین شده که تقریباً ارزش غذایی ندارند. بسیاری از دانه های خوراکی و تخمه های موجود در آجیل حاوی مقادیر قابل توجهی چربی هستند. میزان چربی این خوراکی ها به حدی است که می تواند جایگزین یک وعده غذایی چرب شود. پس باید توجه داشت اگر چه چربی تخمه آفتاب گردان، گردو، تخمه کدو، مغز بادام، بادام زمینی و کنجد و... انواع چربی غیر اشباع گیاهی است و باعث افزایش کلسترول و بیماری های قلبی می شود، اما همین خوراکی ها به نظر کم حجم و مختصر، انرژی زایی فوق العاده بالایی دارند که با مصرف آنها انرژی در بدن به صورت چربی ذخیره می شود باعث چاقی می گردد. این مواد و ترکیبات بدن شما را چاق می کند و باعث افزایش وزن غیر متعادل می شود. هنگامی که مواد غذایی بر اثر جوشیدن، سرخ کردن، کباب نمودن، صاف کردن، کنسرو شدن، تبخیر شده و یخ زده در آمده باشند، خود به خود از کالری کمتر یا بدون کالری برخوردار گشته و طبعاً انرژی لازم را به شما نخواهد داد. پس قبل از تغذیه به کالری آن توجه داشته باشید و اصولاً به ارزش غذایی آن پی ببرید.

منبع: کتاب لاغری و نقش آن در تناسب اندام، کتاب راز زیبایی و تناسب اندام

در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید