Warning: Illegal string offset 'box_blank' in /home4/maghzoas/public_html/wp-content/plugins/SmartLinks/seo-smart-links-business.php on line 618

555_orig

زانوی پرانتزی (geno varum یا bow leg) اختلالی است که در آن زانو ها به سمت خارج خم می شوند و زانوها از هم فاصله زیادی می­گیرند. این اختلال در نوزادان و بچه هایی که تازه راه افتاده اند شایع است.

بچه ها معمولا با وضعیت زانوی پرانتزی متولد می شوند که اغلب به علت وضعیتشان در رحم مادر است. در حالت نرمال زانوی آنها بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی صاف می شود اما ممکن است در اثر عوامل دیگری این وضعیت به صورت یک اختلال باقی بماند. افراد مبتلا در هنگاه راه رفتن پاهای خود را به طرف خارج کشیده و با لبه خارجی پا راه می­روند.

علائم و نشانه ها

می توان به تغییراتی که در ریتم راه رفتن، به خصوص در تند راه رفتن و دویدن ایجاد می کند و به نظر می رسد که این افراد با پای باز حرکت می کنند و اگر به اثر پای آن ها روی زمین توجه شود پنجه ها به سمت داخل انحراف دارند اشاره کرد.

همچنین زانوها به سمت داخل چرخش می کنند و استخوان کشکک به طرف داخل متمایل می شود.

در موارد شدید تر زانوی پرانتزی  فرد روی لبه خارجی پا راه می رود یا حداقل لبه خارجی پا بیشتر وزن بدن را تحمل می کند که می توان با بررسی کفش این افراد متوجه شد که سمت خارجی کف آن بیشتر سائیده شده است.

علل

اختلال ژنتیکی ( می تواند زمینه ارثی نیز داشته باشد)

وضعیت نوزاد در رحم مادر

بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان(Ricket ) که در اثر کمبود ویتامین D و کلسیم ایجاد می شود

بیماری Blount( اختلال رشد استخوان ساق)

پیشگیری

برای پیشگیری و اصلاح زانوی پرانتزی از نشستن به صورت چهار زانو خودداری کنید و بیشتر به صورت دو زانو بنشینید، در صورت امکان ساق پا را از زیر ران خارج شود(نشستن قورباغه ای).

جهت پیشگیری از این عارضه هنگام راه رفتن و ایستادن سعی شود وزن خود را بیشتر روی لبه داخلی پا بیندازید و پنجه ها را به جلو و کمی به سمت بیرون قرار دهید و حرکت کنید.

"از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)"