Warning: Illegal string offset 'box_blank' in /home4/maghzoas/public_html/wp-content/plugins/SmartLinks/seo-smart-links-business.php on line 618

پروتز دست مصنوعی که با ذهن کنترل میشود

 2022222

محققان در سوئد توانسته اند یک بازو و دست مصنوعی بسارند که مستقیما به استخوان فرد متصل شده و به توسط او کنترل میشود. در یک دهه اخیر پیشرفت های زیادی در زمینه تحقیق و توسعه اندام های مصنوعی ایجاد شده است. دست مصنوعی اخیر در سوئد برای یک فرد که دچار قطع بازو شده است بکار گرفته شده. این فرد راننده کامیون است و میتواند با این دست به راحتی از ابزار استفاده کند.

از مهمترین خصوصیات این دست مصنوعی اتصال مستقیم آن به استخوان است. طی یک عمل جراحی پزشکان یک قطعه فلزی از جنس تیتانیوم را مستقیما به باقیمانده استخوان بازوی بیمار متصل میکنند. پس از چند ماه اتصال بسیار محکم و قدرتمندی بین استخوان و این قطعه بوجود میاید درست مانند اتصالی که بین پروتز مفصل مصنوعی و استخوان ایجاد میشود.

سپس دست مصنوعی به این قطعه تیتانیومی متصل میشود. به این ترتیب اتصال دست مصنوعی به اسکلت بیمار اجازه میدهد تا وی بتواند قویتر و دقیقتر آنرا حرکت داده و مشکلات فیت شدن دست مصنوعی به باقیمانده اندام وجود نداشته باشد. همچنین نیروها و لرزش های وارد شده به دست مصنوعی از طرف محیط مستقیما به استخوان فرد منتقل شده و وی میتواند یک بازخود مناسب در حین کار با اندام مصنوعی داشته باشد.

کنترل این دست مصنوعی به توسط انتقال پیام های الکتریکی از عضلات محل قطع است. با اراده شخص به حرکت اندام، پیام های الکتریکی در عضلات محل قطع بوجود میاید که این پیام ها به توسط کامپیوتر دست مصنوعی دریافت و تحلیل شده و از آن برای حرکت دست استفاده میشود. بدین ترتیب فرد میتواند با اراده و کنترل خود، دست مصنوعی را حرکت دهد.

ساخت دست مصنوعی جدید با قابلیت استفاده از نیروی هیدرولیکی

محققان دست مصنوعی سبکی ساخته اند که با استفاده از نیروی هیدرولیک حرکات بسیار طبیعی انجام می دهد.

این دست مصنوعی Fluidhand نام دارد و به گفته مخترعان آلمانی آن، زندگی معلولان نقص عضو را متحول خواهد کرد.

این دست مصنوعی در مقایسه با سایر دستهای مصنوعی موجود در بازار سبکتر و انطاف پذیرتر بوده و در عین حال حرکات انگشتان آن نیز طبیعی تر است.

این دست که در یک مرکز تحقیقاتی آلمان طراحی و ساخته شده است، در هر یک از مفاصل انگشتان خود مجهز به گرداننده های انعطاف پذیری است که کاربر را قادر می سازد تا هر یک از آنها را مستقل از دیگر انگشتان حرکت دهد.

بر اساس گزارش تکنولوژی ریویو، انگشتان و کف دست این سازه مصنوعی مجهز به حسگرهایی است که پس از قرار گرفتن در اطراف شیء موردنظر پیام های عصبی به مغز کاربر ارسال می کنند و در نتیجه کاربر می تواند با ظرافتی که در استفاده از دست طبیعی به کار می برد آن را برداشته و حمل کند.

محققان آلمانی این دست را طوری ساخته اند که کاربر می تواند در ۵ سطح مختلف با وارد کردن نیروهای مورد نیاز بدون آنکه آسیبی به شیء مورد نظر برساند آن را حمل کند.