noskheh_1-300x210

پیچ خوردگی مچ پا بسیار شایع است و نتیجه‌ آن دردهای مزمن و مستمر در ناحیه مچ پاست. ۸۰ درصد پیچ خوردگی های مچ پا به دلیل انحراف آن به سمت بیرون است.

در زمان بروز پیچ خوردگی مچ پا، فرد احساس درد یکباره و تورم مفاصل و عضلات می کند. این حالت ها در مورد کشیدگی های بیش از حد، تغییر یکباره جهت حرکت یا کاهش یکباره حرکت یا در طی ضربات در حین انجام فعالیت های ورزشی رخ می دهند.

به محض این که به این آسیب دیدگی‌ دچار شدید باید از روش نگه داری ، استراحت، یخ گذاشتن، فشرده کردن و بالا بردن پا استفاده کنید. این روش باعث می‌شود از پیشرفت آسیب دیدگی‌ جلوگیری شود.

آسیب دیدگی‌ ناحیه مچ پا سه درجه دارد:

درجه اول

کشیدگی یا پارگی خفیف رباط پا: در این نوع آسیب دیدگی‌ عملکرد به میزان بسیار کمی کاهش می یابد. مفصل کار می‌کند و می‌تواند وزن بدن را تحمل کند (اما درد دارد)، درد کمی در این ناحیه احساس می شود، مچ کمی ورم می‌کند و مفصل کمی سفت می‌شود.

درجه دوم

پارگی وخیم‌تر رباط پا : به نسبتا مفصل نیز نامتعادل می‌شود. دردی متوسط تا شدید احساس می‌شود. تحمل وزن بسیار دردناک است. در این حالت ورم و سفتی در مفصل مچ ایجاد می‌شود.

درجه سوم

در این مرحله رباط پا کاملا پاره می‌شود، حرکات بدن محدود شده و مفصل کاملا تعادل و ثبات خود را از دست می‌دهد، عملکرد از بین می‌رود. از ابتدا زیاد است و پا بسیار ورم می‌کند. برای نگه داری از پا از آتل یا باند استفاده کنید. استراحت کنید و از هر گونه حرکتی که باعث درد می‌شود خودداری کنید.

برای راه رفتن از چوپ زیر بغل استفاده کنید. به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ بسته‌ای یخ روی پا قرار دهید و این کار را سه تا پنج بار در سه روز اول انجام دهید.

در توصیه‌های ورزشی گفته شده است که در ۴۸ ساعت اول بر روی پا یخ بگذارید. تا زمانی که ورم کمتر شود باید باند پا را فشرده کنیم. اگر پا به رنگ آبی در آمد یا سرد و بی‌حس شد آن را رها کنید، پا نباید زیاد سفت و یا زیاد شل بسته شود.

علائم و نشانه ها

علائم  و نشانه های پیچ خوردگی مچ پا شامل درد و تورم در قسمت خارجی مچ پا است. پیچ خوردگی  ممکن است کبودی و خونمردگی هم در این ناحیه دیده شود.

حرکت دادن مچ پا به خصوص حرکات چرخشی مچ، چه توسط خود بیمار و چه توسط پزشک دردناک است.

چون علائم  پیچ خوردگی مچ پا ممکن است به علت شکستگی مچ پا هم به وجود اید، پزشک معالج از مچ پای بیمار رادیوگرافی ساده به عمل آورده و از اینکه شکستگی در ناحیه وجود ندارد مطمئن می شود.

پیچ خوردگی مچ پا با مکانیسم کشش رباط ها در بچه ها نادر است.

بروز علایم  شبیه به رگ به رگ شدن مچ در بچه ها اغلب به علت آسیب صفحات رشد پایین درشت نی و نازک نی است. آسیب این صفحات رشد ممکن است در رادیوگرافی ساده مچ پا به صورت شکستگی صفحه رشد دیده می شود.

توصیه ها

- می‌توانید در داروخانه‌ها کیسه‌های یخ پلاستیکی پیدا کنید.

- می‌توانید ازمچ بند به جای باند استفاده کنید.

- استفاده از مچ بند بسیار به شما کمک می‌کند و احساس راحتی خواهید کرد، اما این راحتی باعث نشود که درباره فعالیت عادی خود را از سر بگیرند. این مچ بندها قابل تنظیم هستند و می‌توانند محکم و یا آزاد شوند.

هشدار

- قبل از تمرین دادن دوباره مچ پا، سعی کنید به پزشک متخصص مراجعه کنید ، زیرا ممکن است نیاز به عمل وجود داشته باشد.

- اگر پیچ خوردگی مچ پا از نوع دوم یا سوم باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

- با عکسبرداری از پا می‌توانید مطمئن شوید که شکستگی وجود نداشته باشد. معمولا همراه پیچ خوردگی مچ پا  شکستگی نیز ایجاد می‌شود.

"از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)"