Warning: Illegal string offset 'box_blank' in /home4/maghzoas/public_html/wp-content/plugins/SmartLinks/seo-smart-links-business.php on line 618

"این مطب صرفاً جنبه اطلاع رسانی داشته و خدماتی در این زمینه ارائه نمیگردد"

post_image

رینوپلاستی ثانویه، که به آن عمل جراحی ثانویه، دوم، مجدد، ریویژن، روتوش و ترمیمی بینی نیز گفته می شود، معمولا زمانی انجام می شود که فرد از نتیجه ی عمل اول خود رضایت کامل را ندارد و یا ایراداتی در هر کدام از قسمت های بینی مانند پره ها و نوک بینی باقی می ماند که نیاز به عمل جراحی دوباره بینی می باشد. معمولا زمان انجام عمل و هزینه عمل ترمیمی بینی آن توسط جراح تعیین می شود و مهارت جراح در رسیدن به بهترین نتیجه ممکن، نقش مهمی را ایفا می کند.
رینوپلاستی (عمل جراحی زیبایی بینی) یکی‌ از پیچیده ترین جراحیهای زیبایی‌ در بدن می‌باشد. بینی‌ به دلیل برجستگی و قرار گرفتن در مرکز صورت کاملا مورد توجه در نگاه اول است و کوچکترین ایراد ممکن است چشمگیر باشد. همچنین با داشتن بافتهای متنوعی مثل پوست، چربی‌، ماهیچه، استخوان و غضروف کار بر روی آن چالش برانگیز است. بعلاوه بینی‌ فقط عضوی برای زیبایی‌ نیست و وظائف مهمی‌ همچون تنفس، و بویأیی دارد که در زمان جراحی باید مورد توجه قرار گیرد.

بیماران به موضوع تنفس بعد از عمل جراحی بینی نیز بایستی بسیار اهمیت بدهند. اگر بینی بیمار خیلی باریک شود تنفس از بین میرود. بعضی اوقات بیماران محترم از جراح بینی عروسکی میخواهند. در حالی که به این نکته توجه ندارند که با انجام جراحی بینی عروسکی منطقه دریچه یا همان محل عبور هوا از بین میرود وبیمار دچار گرفتگی شدید بینی میشود.
چنانچه جراح دانش، تجربه و هنر کافی‌ داشته باشد، با بررسی‌ دقیق طرحی مناسب و متناسب با صورت آماده کرده و به بینی‌ شکلی‌ جدید میدهد. بدین ترتیب در غالب موارد در همان جراحی اول نتیجه دلخواه به دست میاید ولی‌ گاهی (۵ تا ۱۰%موارد) علیرغم تمامی‌ تمهیدات ایراداتی باقی‌ میماند که نیاز به جراحی مجدد (ثانویه، روتوش) است. خوشبختانه امروزه با افزایش دانش و تجربه جراحان بندرت اشکالات جدی و شدید را شاهد هستیم.
جراحی مجدد (ثانویه) بینی همیشه با محدودیتهایی همراه است. مهمترین مساله وجود چسبندگی در بافتها و تغییر در آناتومی بینی است. چنانچه در جراحی اول اصول رعایت شده و جراحی توسط جراح اول صورت پذیرد اشکالات کمتری دارد، ولی‌ اگر جراحی توسط فرد کم تجربه و نا اشنا انجام شده باشد کار را برای جراح دوم مشکل می‌کند.
دلائل گوناگونی برای جراحی ثانویه (مجدد) بینی وجود دارد که ایرادات خفیف تا عمده را شامل میشود. هر چه ایرادات بزرگتر باشد احتمال رسیدن به نتیجه دلخواه کمتر میشود. ایراداتی که سبب میشوند بیمار به جراحی مجدد نیاز پیدا کند را می‌توان به ۵ دسته تقسیم نمود:
۱-    کم برداشته شدن؛ مثل برنداشتن کامل قوز بینی‌ یا اشکال در پره های بینی. این دست از ایرادات را می‌توان به سادگی‌ در جراحی بعدی (عمل ریویژن بینی) برطرف کرد.
۲-    محکم نکردن اسکلت بینی‌؛ مثل نوک بینی‌ که باعث افتادگی آن میشود. اینها نیز توسط جراح مجرب به سادگی‌ قابل اصلاح است.
۳-    عدم رفع ایرادات قبل از عمل اول؛ مثل انحراف و کجی بینی‌. این ایرادات هم اصلاح پذیرند.
مشکلات ناشی‌ از برداشتن بیش از حد بافتهای بینی‌. فرورفتگی در پشت بینی‌ (بینی‌ زینی شکل) و یا در دیواره های بینی‌ یا سر بالا شدن زیاد از این قبیل مشکلات هستند. اصلاح این موارد چالش برانگیز بوده و نیاز به مهارت فراوان جراح دارد. در این مورد لازم است اسکلت بینی‌ با استفاده از غضروف یا استخوان خود بیمار تقویت شود که به آن عمل جراحی ترمیمی بینی گفته می شود. این بافتها را می‌توان از غضروف داخل بینی‌، لاله گوش یا دنده یا برخی‌ استخوانها به دست آورد. با تقبل هزینه جراحی ترمیمی بینی نتیجه این جراحی‌ها همیشه قابل پیش بینی‌ نیستند.
۴-    سخت‌ترین شرایط زمانیست که به پوست بینی‌ آسیب رسیده باشد. ترمیم این حالت بسیار مشکل و گاهی غیر ممکن است. خوشبختانه این موارد بسیار نادر دیده میشود.

تجربه جراح در جراحی مجدد (ثانویه) بینی بسیار حائز اهمیت است، چون همانگونه که گفته شد وضعیت بینی‌ با بینی‌ دست نخورده کاملا متفاوت است و جراح باید آماده اصلاح هر گونه ایراد و  عوارض عمل ترمیمی بینی باشد. ارزیابی دقیق بیمار و ایرادات بینی‌ برای انجام روتوش بینی بسیار مهم است. سطح انتظارات بیمار باید معقول باشد و محدودیت های عمل را درک کند، در غیر این صورت جراح از دست زدن به چنین عملی‌ باید اجتناب نماید.
چنانچه در این شرایط انتظارات واقع گرایانه داشته و بینی‌ خود را به جراح حاذقی سپرده اید، بسیار امیدوار باشید.

به صورت خلاصه، چنانچه بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، از فرم بینی خود ناراضی باشید مثلا ایراداتی در پره ها و نوک بینی وجود دارد و یا اینکه مشکلات قبل از عمل مانند انحراف و کجی بینی به صورت کامل برطرف نشده باشند،  می توانید برای عمل مجدد بینی که به عنوان رینوپلاستی ثانویه، ترمیمی، روتوش یا عمل ریویژن نیز شناخته می شود اقدام کنید. انتخاب جراح خوب در این مورد اهمیت زیادی دارد و در دستیابی به بهترین نتیجه ممکن بسیار کمک کننده می باشد.

مشاهده سوالات رایج جراحی مجدد بینی

در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید