Warning: Illegal string offset 'box_blank' in /home4/maghzoas/public_html/wp-content/plugins/SmartLinks/seo-smart-links-business.php on line 618

لایه برداری پوست

لایه برداری و پاکسازی پوست (پوست ریزی)، از بین بردن و یا  خارج کردن لایه بیرونی پوست ( اپیدرمیس) می باشد. انجام این درمان ممکن است ناشی از آسیب مستقیم به پوست و یا طیف وسیعی از بیماری های متوسط تا حاد، اختلالات و شرایط مختلف باشد. لایه برداری پوست صورت می تواند بر سطح کوچکی از  پوست و یا کل بدن تاثیر بگذارد و در همه گروه های سنی و جمعیت ها اتفاق می افتد. که برای جوانسازی پوست بسته به عامل ایجاد اختلال، می توان از کرم ها و لوسین ها استفاده کرد، یا این که نیاز به درمان بیماری یا اختلال وجود دارد.

به  دلیل دامنه وسیع عوامل محتمل در لایه برداری پوست،  تشخیص صحیح  بیماری، اختلال یا وضعیت بسیار مهم است. هدف ارزیابی بالینی شناسایی عوامل اصلی و ریشه ای به منظور لایه برداری است.

لایه برداری شیمایی پوست، روش درمانی است که در آن یک محلول اسیدی برای حذف لایه خارجی آسیب دیده پوست و جوانسازی پوست دست و صورت استفاده می شود. در حین انجام پیلینگ پوست شیمیایی، پزشکان از اسید های آلفا هیدروکسی(Aha)، تری کلرواستیک اسید TCA یا فنول بر روی پوست استفاده می کنند.

لایه مواد شیمیایی که به صورت لایه صورت  تجویز می شود موجب بهبود و صاف شدن بافت صورت و رفع تیرگی پوست می شود. لایه‌برداری پوست خود درمانی موثر برای لکه های صورت، چین و چروک، و رنگ پوست ناهموار می باشد. آنها لایه های بیرونی پوست مرده را متورق و پوسته پوسته کرده و  یک لایه جدید پوست با تون، بافت و رنگ مناسب آشکار می کنند.علاوه بر جوان سازی کامل صورت، انواع خاصی از لایه برداری پوست صورت نیز می تواند برای درمان جای زخم خال و کک و مک و به عنوان یک راه برای حذف علائم کشش و یا جوانی  مجدد  پوست در جای دیگر  بدن استفاده شوند.

پیلینگ پوست صورت یکی از قدیمی ترین روش های آرایش بهداشتی در جهان بوده و در مصر، یونان و روم باستان برای صاف و زیبایی پوست استفاده می شده است. امروزه پیلینگ شیمیایی پوست صورت محبوبیت زیادی دارد زیرا نتایج نسبتا خوبی برای رفع جای جوش داشته و می تواند به عنوان یک روش درمانی سرپایی استفاده شود. در این روش. پزشکان از  مواد شیمیایی استفاده می کنند که به طور جانبی لایه های پوست را بر می دارد. این ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر برسد، با این حال اگر شما همه حقیقت ها را در مورد آن بدانید،مسئله کمی ساده تر می شود.  لایه برداری پوست به صورت شیمیایی توانایی  جوان تر کردن شما را با حذف ظاهر ناخالصی های پوست نظیر لکه های سوختگی و زخم کنه دارد. بهترین بخش این است که لایه برداری شیمیایی پوست با فرایند های بیولوژیکی طبیعی همراه است که در بدن شما همیشه انجام می شود. بیشتر افراد غالبا از این فرایند ها هیچ اطلاعاتی ندارند.

لایه برداری شیمیایی به بهبود ظاهر پوست کمک می کند. در این درمان، یک محلول شیمیایی بر روی پوست اعمال شده و موجب تاول زدن پوست و در نهایت لایه برداری آن می شود. پوست جدید معمولا صاف تر و  دارای چین و چروک کم تری نسبت به  پوست قدیمی است.

کاربردهای لایه برداری

این درمان را می توان روی صورت، گردن و دست ها انجام داد. لایه برداری شیمیایی پوست  کاربردهای زیر را دارد:

 • کاهش خطوط ریززیر چشم و اطراف دهان
 • درمان چین و چروک ناشی از آسیب نور خورشید و پیری
 • بهبودظاهرزخمهای خفیف
 • درمانانواع خاصی ازآکنه
 • کاهش لکه های سنی، لک پوست ،کک و مک،و تکه هایتیره (ملاسما) به علتبارداری یاقرص های ضد بارداری
  • بهبودظاهر واحساسپوست

نواحی ناشی از آسیب نور خورشید نیز بعد از لایه برداری شیمیایی بهبود می یابند. بعد از لایه برداری شیمیایی، پوست موقتا به نور خورشید حساس می شود، پس هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید. باید از لوسیونی استفاده کرد که معمولا بر روی برچسب آن  طیف گسترده (broad-spectrum) نوشته شده باشد که به معنی  حفاظت آن در برابر اشعه های UVA و  UVB نور خورشید می باشد. کم تر زیر نور خورشید بمانید به خصوص بین ساعات ۱۰ صبح تا ۲ بعد ظهر و از کلاه های لبه گرد استفاده کنید.

هر چه مسن تر می شویم، پیر تر به نظر می رسیم. این مسئله طبیعی است. متاسفانه، هیچ گونه اکسیر جوانی وجود ندارد، با این حال این باعث نشده افراد برای کاهش سرعت پیری دست روی دست بگذارند. اگرچه نمی توان به طور دقیق این کار را انجام داد. امروزه، افراد میلیون ها دلار را هر ساله خرج می کنند تا جوان تر به نظر برسند. کرم های ضد چروک، قرص های آنتی اکسیدان، لایه بردار های پوست ، جراحی ها و دیگر داروهای انسان ساخت وجود دارند که افراد از آن ها استفاده کرده اگرچه بسیاری از آن ها تنها اتلاف وقت و هزینه هستند، برخی از آنها واقعا کارآمد هستند.

همه افراد دارای نوع پوست یکسانی ندارد. با گذشت سال، افراد در معرض عوامل مختلف بر اساس محل زندگی و نوع فعالیت قرار می گیرند. خوشبختانه، چندین نوع  مواد شیمیایی  لایه برداری پوست بر حسب افراد مختلف وجود دارد اما ارزان نیستند. در صورتی که تصمیم به لایه برداری شیمیایی پوست دارید، آماده خرج دسته چک خود باشید. هزینه ها بر حسب نوع روش و میزان آسیب پوستی شما متغیر است. چندین اثر جانبی نیز وجود دارند که قبل از هر گونه تصمیم گیری باید از آن آگاه شوید.

قبل از لایه برداری شیمیایی پوست

اگر سابقه  زخم، زخم های سرد عود کننده، و یا X-اشعه صورت دارید  به دکتر اطلاع دهید.

قبل از لایه برداری، پزشک ممکن است از شما خواسته شود که داروهای خاصی را مصرف نکنید و این که پوست خود را با استفاده از داروهای دیگر نظیر رتین-A، Renova، و یا اسید گلیکولیک آماده کنید. هم چنین ممکن است دکتر داروهای  آنتی بیوتیک یا ضد ویروسی تجویز کند.

برای تعیین  عمق لایه برداری با پزشک همکاری کنید. این تصمیم بستگی به شرایط پوست شما و هدف درمان دارد . از دکتر خود پیشاپیش بپرسید که آیا نیاز به داشتن  همراه وجود دارد یا نه؟

مراحل لایه برداری شیمیایی

قبل از لایه برداری، برخی بیماران باید مراحل درمانی قبلی ۲ تا ۴ هفته ای طی کنند. این طرح می تواند موجب بهبود نتایج و کاهش اثرات جانبی بالقوه شود. پزشک متخصص پوست به شما خواهد گفت که آیا این کار لازم است یا نه؟

در روزی که لایه برداری پوست صورت می گیرد، ابتدا باید برای درمان آماده شوید. این خود شامل پاک سازی کامل پوست است. در صورتی که می خواهید لایه برداری عمیق انجام دهید، می توانید از بی حس کننده استفاده کنید که موجب بی هوشی شما می شود. این کار باید در شرایط جراحی صورت گیرد.

بعد از آمادگی، متخصص سریع و به طور یکنواخت لایه برداری را انجام می دهد. متخصص به طور دقیق صورت شما را برای لایه برداری کامل در یک زمان وارسی می کند، در لایه برداری عمیق، پوست در یک زمان تحت درمان قرار می گیرد. این موجب محدود شدن اثرات بر روی قلب و شش می شود.

از آنجایی‌که دستان ما بیشتر در معرض دید قرار دارند، جزء اولین نقاط نمایان کننده آثار پیری هستند. افزایش سن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باعث ایجاد این ظاهر می‌شود.افرادی که به دنبال بهبود ظاهر دست خود هستند، یک داوطلب ایدئال برای درمان جوان سازی پوست دست هستند. انواع مختلفی از روش‌های جوان‌سازی وجود دارد. همه این روش‌ها مجموعه خطرات، مزایا، هزینه‌ها و روش‌های خود رادارند. یکی از متداول‌ترین روش های جوان سازی دست لایه‌برداری شیمیایی می باشد ، هنگامی‌که این مواد شیمیایی به پوست زده می‌شوند، باعث می‌شود که لکه‌های ناشی از سن ناپدید شوند درحالی‌که شفافیت بافت پوست کمتر می‌شود.

افراد مناسب برای لایه برداری پوست

به طور کلی، بیماران با پوست نسبتا خوب و موهای روشن نامزدهای بهتری برای لایه برداری های شیمیایی می باشند. اگر شما دارای پوست تیره تر هستید روی شما نیز ممکن است نتایج خوبی داشته باشد،که بسته به نوع مشکلی دارد که قرار است درمان شود.اما شما ممکن است پس از عمل رنگ پوست غیر یکنواختی داشته باشید.

خال هایپوست،  خطوط، و چین و چروک شدید به خوبی به لایه برداری های شیمیایی واکنش نمی دهند. آنها ممکن است به  انواع دیگری از جراحی زیبایی و جراحی، مانند لیزر صورت، جراحی کشیدن صورت، کشیدن ابرو، پلک ، و یا پرکننده بافت نرم )کلاژن یا چربی(  نیاز داشته باشند. یک جراح پوست می تواند به تعیین نوع مناسب ترین درمان برای شما کمک کند.

مزیت های لایه برداری

یکی از مزیت های اصلی لایه برداری پوست این است که باعث می شود پوست بیستومیولین تولید کند که  سالم ترین سلول هایی است که بدن شما می تواند  ایجاد کند  . لایه برداری باعث می شود تا این سلول ها از عمق به سطح بیایند. با سطحی شدن این سلول ها، فیبر های کلاژن تقویت شد، چربی های اضافی نرمال شده و فولیکول  های بلوک شده توسط  چروک صورت بدون پوشش باقی می مانند و پوست با بافت ضخیم صاف تر شده و خطوط نرم تر می شوند.پوست شما به طور قابل توجه روشن تر، نرم تر و جوان تر به نظر می رسد.

بسیاری از ناخالصی ها و چروک صورت ناشی از آسیب خورشید، آکنه، پیری و یا تجمع سلول های مرده در  پوست می باشند که موجب مسدود شدن خلل و فرج در پوست و تیره شدن، چروکیدگی، کک و مک می شوند.

لایه برداری شیمیایی می تواند به طور قابل توجه موجب بهبود ظاهر پوست صورت، دست، گردن و دکولته شود. همچنین موجب  صاف، سالم تر، گوشتی تر و کشیده تر شدن پوست می شود.

لایه برداری به طور موثر بسیاری از موارد زیر را از بین برده یا کاهش می دهد.

 • آکنه
 • زخم  پس از آکنه
 • لکه  های خشن و خشک و پوسته دهنده
 • خطوط و چین و چروک های زیبا
 • لکه های سوخته ناشی از  خورشید
 • رنگ نامنظم
 • کک و مک
 • منافذ بزرگ شده
 • دایره های  تیره

عوارض لایه برداری پوست

شما ۲۴ ساعت پس از لایه برداری پوست، می توانید به خانه برگردید. از عوارض لایه برداری پوست می توان به قرمزی و خشکی پوست اشاره کرد ؛ اما عوارض و ناراحتی قابل توجه دیگری وجود نخواهد داشت.لایه‌برداری شیمیایی به خصوص با آلفا‌هیدروکسی اسید و تری‌کلرواستیک اسید کاملاً مطمئن و بدون خطر است.

کرم های مفید برای لایه برداری

کرم های لایه برداری صورت برای  تورق پوست و آشکار سازی چهره سالم تر و روشن شدن پوست طراحی می شوند. مشابه با  لایه برداری های پوستی در سالن ها و کلینیک های زیبایی پزشکی، آن ها برای جوان تر کردن پوست ، کاهش آکنه و حتی تغییر تون پوسته مناسب هستند. تعدادی از محصولات بازاری  روز به روز در حال افزایش بوده و انتخاب کرم صورت را سخت تر  می کنند. قبل از خرید کرم لایه برداری، هزینه، اثرات جانبی، اثرات بر روی سبک زندگی و نتایج آن و نیز ترکیبات فعال برای کشیدگی پوست را در نظر بگیرید.

برخی از کرم های لایه برداری گران قیمت هستند با این حال سایر آن ها می توانند با بودجه شما هم خوانی داشته باشند. به طور کلی، هزینه کرم های لایه برداری نشان دهنده میزان کارایی آن ها نیست. اگرچه ارزان ترین کرم ها ممکن است دارای ترکیبات  ناکارامدی  باشند، گران ترین آن ها نیز لزوما، کارامد ترین ترکیبات را ندارند. در صورتی که قصد خرید کرم دارید، محصولات با قیمت متوسط  بهتر هستند. شما ممکن است با این حال هزینه زیادی برای  تجویز پرداخت کنید.

ترکیبات برخی کرم های لایه برداری پوست بر سبک زندگی شما تاثیر می گذارند. برخی از کرم ها  حاوی ترکیباتی نظیر آلفا هیدروکسی اسید می باشند که حساسیت پوست را به آفتاب افزایش  می دهند در حالی که سایر آن ها ممکن است آنقدر قوی باشند که موجب قرمزی پوست شوند. در صورتی که در منطقه آفتابی کار و یا زندگی می کنید، شما باید اثرات کرم بر زندگی روزمره و یا این که قادر به تغییر  در سبک زندگی خود برای لحاظ کردن اثرات می باشید، در نظر بگیرید.

هنگام استفاده از کرم های لایه برداری پوست، اگر فکر می کنید به نتایج مطلوب برای روشن شدن پوست نرسیده اید با متخصص پوست و یا پرستار صحبت کنید. این متخصصان قادر به  تجویز کرم هایی مناسب بر اساس نوع پوست شما می باشند. هم چنین آن ها می توانند کرم های قوی تری را تجویز کرده و یا قادر به فرمولاسیون کرمی برای پوست شما باشند.