118659c8-d4c8-4c10-9d4b-69008826bf7f

گودی کمر در اصطلاح پزشکی به خم طبیعی در ناحیه پایینی کمر اطلاق می شود. با اینکه این گودی کمر کاملا طبیعی است ولی وجود بیش از حد گودی کمر  یکی از شایعترین علل کمردرد و جلو افتادگی شکم در میان افرادی است که زمان زیادی را در روز بر روی صندلی می نشینند.

در گودی کمر ، لگن به سمت جلوتر رفته و باعث بیرون زدگی ناحیه شکم شده است.این شکل ستون مهره ها و فشاری که بر آن ها وارد می شود می تواند در دراز مدت باعث ایجاد دردهای شدید در ناحیه کمر ، شانه ، لگن و حتی باعث ایجاد فتق دیسک کمر شود.

هنگامی که گودی کمر باعث ایجاد تغییر در وضعیت ستون فقرات می شود ، ماهیچه های مرتبط نیز دچار تغییر وضعیت می شوند و کشیده شدن آن ها و خروج از حالت استراحت برای مدت طولانی باعث احساس درد در ناحیه کمر می شود. بنابراین انجام تمرینات ورزشی مرتبط با عضلات کمری و لگن به صورت مستمر و ایجاد تعادل این

تمرینات با تمرینات تقویتی عضلات ران و شکم می تواند تا حدود زیادی دردها را کم کند و وضعیت ستون مهره ها و گودی کمر را بهبود بخشد.

علت و عوامل

به دلیل عدم مراقبت بعد از زایمان، وزن زیاد، کم تحرکی و بی‌تحرکی، میزان گودی کمر در زنان افزایش یافته است. در بزرگسالی اسپاسم و دیسک کمر از علل گودی کمر شناخته می‌شوند. گودی کمر به حرکات شدید که موجب تغییر حالت کمر به بالای ۱۴۰ درجه است، گفته می‌شود.

در سنین رشد جوانان باید ستون فقرات را در حالت نرمال و معمولی نگه دارند و درصورتی که بیش از حد به عقب خم بشوند گودی کمر در آنها ایجاد می‌شود همچنین خانواده‌ها نیز باید توجه بیشتری به حالت نشستن و ایستادن فرزندان خود داشته باشند.

اضافه وزن یکی از دلایل مهم و عمده‌ی ایجاد گودی کمر است افرادی که گودی کمر دارند باید وزن اضافه خود را کاهش دهند و به تقویت استخوان‌های شانه و لگن بپردازند که انجام حرکات ورزشی، نشستن و ایستادن‌های مناسب می تواند از راه های کاهش گودی کمر به شمار بیاید. گودی کمر معمولا در سنین پایین رخ می دهد.
انجام کارهای کمری، کشیدگی، ضربه به ستون فقرات و بد ایستادن می‌تواند گودی کمر را ایجاد و به آن شدت ببخشد.

پوکی استخوان در مراحل اولیه از عوامل ایجاد کننده گودی کمر به شمار می آید و اغلب افرادی که دارای پوکی استخوان هستند به گودی کمر نیز گرفتار می شوند. در سالمندان نیز گودی کمر وجود دارد که می تواند به دلیل اضافه وزن باشد و یا اینکه این بیماری از سنین پایین همراه آن ها بوده است

حرکات ورزشی

 به حالت چهار دست و پا روی زمین بنشینید و سعی کنید گودی کمر را به طرف بالا داده تا یک حالت انحنا در پشت ایجاد شود.

 روی زمین و به پشت خوابیده و زانو ها را خم کنید و پشت ران را با دستان بگیرید سپس سر و سینه را به طرف بالا بیاورید.

برای رفع گودی کمر روی زمین بشینید وپا های  خود را  به جلو و صاف دراز کنید (شصت پاها به هم نزدیک باشد) سپس از کمر خم شوید و سعی کنید با دستان پاهای خود را بگیرید.

 باستید و پاها را به عرض شانه و کمی بیشتر که تعادل دا شته باشید ( شصت پا ها با هم موازی باشد ) و به صورتی که می خواهید روی یک صندلی فرضی بنشینید،  نشسته و دو باره به حالت اول برگردید.

پاها را در بدن جمع کنید و زیر ران خود را با دست  خود بگیرید.و حر کت گهواره را انجام بدهید.

برای رفع گودی کمر به پشت خوابیده وعضلات شکم و باسن را منقبض کنید و کمر را به زمین فشار دهید و این حالت را برای چند ثانیه ثابت نگه دارید و بعد از چند ثانیه استراحت دو باره تکرار کنید.

به پشت خوابیده و دست ها به صورت ضربدر روی سینه قرار گیرد و سر و گردن به سمت سقف باشد و کتف خود را از زمین بلند کنید.

برای رفع گودی کمر به پشت  روی زمین خوابیده و پاها به صورت صاف در زمین با شد و یک پا  را از زمین بلند کرده و با کمک دستان به صورت خم و به سمت شکم کشیده نگه دارید  و سپس پای بعدی.

"از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)"