ساخت دست و پای مصنوعی هوشمند

اتریک کین نوجوان ۱۶ ساله بریتانیایی اکنون مجهز به یک دست مصنوعی فوق پیشرفته است که می توان آن را همراه یک اپلیکیشن iOS کنترل کرده و حتی یک توپ را در دست گرفت.

پاتریک همچنین از چند ویژگی خاص چون چرخاندن انگشت شصت خود سود می برد.

شرکت اسکاتلندن تاچ بیونیکس اظهار داشته است که این دست مصنوعی پیشرفته ترین عضوی است که تاکنون طراحی شده است.

311781_651

پاتریک کین نخستین فردی است که در بریتانیا از کار کردن با یک دست بسیار پیشرفته بیونیک سود می برد

این نوجوان از لندن تمام انگشتان دست چپ خود را پس از ابتلا به meningococcal septicaemia یا شکل زهرآگین مننژیت در ۹ ماهگی از دست داد.

پزشکان همچنین مجبور شدند که پای راست وی را از زانو به پایین قطع کنند و بخشی از انگشتان دست راستش هم قربانی این بیماری شد.

این دست از قابلیت چرخاندن مچ و قالب آلومینیومی برخوردار است و این شرکت ادعا کرده است که نوآوری آنها چالاک ترین عضو مصنوعی که تاکنون در دنیا ساخته شده را ارائه کرده است.

اپلیکیشن منحصر به فرد این دست مصنوعی این امکان را برای کاربر فراهم کرده است تا وی ۲۴ نوع کارکرد را با استفاده از یک دکمه انتخاب کند. این اپلیکیشن همچنین ارائه کننده آموزش بهترین استفاده هنگام ایجاد مشکل است.

پاتریک ۱۶ ساله که یک تلفن هوشمند را با دست مصنوعی پیشرفته خود گرفته است

پیش از این پاتریک تنها از چهار حرکت گرفتن که از پیش تعیین شده بود استفاده و برای تغییر تنظیمات باید به رایانه خود مراجعه می کرد.

این دست مصنوعی به قدری حساس است که می توان از آن برای گرفتن یک ورق کاغذ، بازی ، بستن بند کفش استفاده کرد اما از سوی دیگر به قدری قدرتمند است که توانایی کشش وزنه های۹۰ کیلویی در باشگاه را نیز دارد.

311783_764

کاربر می تواند ۲۴ حرکت متفاوت را با استفاه از یک اپلیکیشن تلفن هوشمند انتخاب کند

311784_351

حساسیت این دست به قدری است که پاتریک می تواند با استفاده از آن بند کفش خود را نیز ببندد

پوشش این دست هم می تواند از نوعی انتخاب شود که رنگ آن مطابق پوست کاربر باشد که هزینه های آن از ۲۵ تا ۸۰ هزار پوند برحسب بلند یا کوتاه بودن متغیر است.

این دست مصنوعی پیشرفته از سیگنالهای ماهیچه ای برای تغییر بین الگوهای از پیش تعیین شده استفاده می کند. این دست با استفاده از الکترودها مچ ضربات الکتریکی ایجاد شده توسط ماهیچه ها را انتخاب می کند؛ این ضربات توسط یک رایانه در قسمت پشت دست تفسیر می شوند.

هرکدام از انگشتان از مفاصل تا می شوند و می توان آن را برای گرفتن هر شی با هر شکل مورد نظر کاربر تغییر داد.

پروتز اندام تحتانی (پای مصنوعی)

در قطع از مفصل ران ممکن است کل مفصل یا بخشی از آن برداشته شود که در این صورت مفصل ران حرکت چندانی نخواهد داشت و درست مانند پروتز لگن لازم است تا از مفصل ران مصنوعی برای تقلید حرکت مفصل ران استفاده کرد.
در قطع از لگن ممکن است بخشی از لگن به علل مختلف مانند تصادف، تومور، انفجار و غیره از بین رفته باشد و یا خارج شده باشد. در ساخت این نوع پای مصنوعی لازم است تا بخشی بسکت مانند برای در بر گرفتن ناحیه لگن طراحی شود تا مفصل ران به آن متصل و سپس بقیه قسمت های پا از طریق مفصل ران پای مصنوعی به بسکت متصل شود. در این نوع پروتز معمولا از مفاصل خاصی برای تقلید حرکات مفاصل طبیعی به همراه حفظ ثبات و تعادل در حالت های ایستاده، نشسته و راه رفتن استفاده می شود.
با ساخت این نوع پای مصنوعی فردی که مجبور است با ویلیچر و یا دو عصای زیر بغل بایستد و راه رود تواند به صورت مستقل راه رود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)