Warning: Illegal string offset 'box_blank' in /home4/maghzoas/public_html/wp-content/plugins/SmartLinks/seo-smart-links-business.php on line 618

"این مطب صرفاً جنبه اطلاع رسانی داشته و خدماتی در این زمینه ارائه نمیگردد"

post_image

آناتومی پیچیده و سه بعدی و متفاوت ساختار بینی و عملکرد حساس آن در تنفس باعث شده که جراحی زیبایی بینی جزء مشکل ترین جراحی های پلاستیک باشد. به همین دلیل ممکن است نتایج این عمل گاهی در حد انتظار نباشد . طبق آمار احتمال نیاز به جراحی مجدد (ترمیمی، ثاویه، دوم، روتوش، ریویژن) بینی در ۵-۱۵ درصد جراحی های زیبایی بینی وجود دارد و حتی ماهر ترین جراحان نیز از این قضیه مصون نیستند. در این مطلب به متداول ترین پرسش ها و رایجترین سوالات موجود در ذهن اکثر افرادی که تمایل به انجام جراحی بینی ثانویه و یا ترمیم بینی عمل شده دارند، مانند نحوه انتخاب جراح خوب، افراد و زمان مناسب جراحی، روش انجام عمل، هزینه و مراقبت بعد از عمل بینی و قبل از آن پاسخ داده شده است.
جراحی ترمیمی بینی(ثانویه) یا به منظور اصلاح مشکلاتی که پس از جراحی اول رخ داده انجام می شود یا جهت رفع اشکالاتی که قبل از عمل اول نیز وجود داشته، ولی بدنبال عمل برطرف نشده اند.با توجه به اینکه بیمار علیرغم انجام دادن جراحی همچنان خود را با مشکلات ظاهری یا تنفسی بینی درگیر می بیند ‎از نظر روحی بسیار آسیب پذیر می گردد‫.‬‬
‎بر خلاف تصور عده ای، جراحی مجدد به سادگی پاک کردن ناصافیهای خطوط یک نقاشی و کشیدن دوباره آن نیست‫.‬ جراحی مجدد خود با چالش های متعدد مراقبت های بعد از جراحی بینی همراه است‫:‬‬‬
‎به علت دستکاری های قبلی، بافت طبیعی بینی توسط بافتهای ترمیمی جایگزین شده و این بافت جدید بسیار غیر قابل انعطاف تر وسفت تر از بافت اولیه است و در نتیجه قدرت چسبیدن آن به اسکلت زیرین خود کمتر است‫. ‬این مس‫‬له خود باعث میشود که اولا ورم بینی بعد از عمل مجدد بیشتر بوده و دیرتر بر طرف شود و دوم اینکه قدرت خوابیدن پوست روی اسکلت زیر خود کمتر می شود ،در نتیجه امکان کم کردن سایز کلی بینی وجود ندارد‫.‬‬‬
‬‎اگر در جراحی قبلی با توجه به آناتومی بینی از حجم اسکلت استخوانی یا غضروفی بیمار بیش از حد مجاز کم شده باشد نیاز به برگرداندن آنها به محل ضعیف شده است که با جراحی ترمیمی بینی این کار انجام می شود‫.‬اگر رزرو غضروفی تیغه بینی بیمار کافی نباشد ،استفاده از پیوند غضروف ‫(‬از  گوش، دنده ‫) ‬یا حتی فاشیا‫ (‬لایه نازک بافت همبند که سطح ماهیچه را می پوشاند‫)‬ الزامیست در غیر این صورت‫ بعد از فروکش کردن تورم ‬، ‫نشستها و فرورفتگیها و غیر قرینگی هایی به مراتب شدیدتر از عمل اول پدیدار خواهد شد. ‬‬‬‬‬‬‬‬

کدام جراح برای انجام عمل مجدد مناسب است؟

البته در این رابطه قانون خاصی وجود ندارد‫.بسته به میزان اعتماد بیمار به جراح اول ‫(‬از نظر علم و مهارت‫)‬ و در صورت توافق  با وی، اولویت در عمل ریویژن بینی با جراح اول می باشد‫.‬ کمااینکه در اغلب موارد  رفع اشکالات خفیف این اتفاق می افتد‫.‬ چون جراح اول در جریان آنچه درعمل گذشته می باشد  و به عبارت دیگر نقشه عمل اول را در دست دارد‫.
‬‎در غیر این صورت ، جهت ترمیم بهتر است بیمار به متخصص جراحی بینی با لیزر مراجعه نماید که در زمینه عملهای مجدد و ترمیمی بینی اطلاعات و تجربه کافی را داشته باشد و در این رابطه حتما با چند جراح مشورت نماید‫.‬ در نتیجه جهت انتخاب جراح برای ترمیم با توجه به حساس بودن آن و حتی المقدور جهت پیشگیری از احتمال نیاز به عمل های سوم و چهارم باید وسواس و دقت کافی به خرج داد‫.‬ نکته دیگر اینکه گرچه دسترسی به اینترنت سطح توقع و آگاهی بیماران را تا حد زیادی  بالا برده است ولی نباید تنها به  آنچه در تبادل نظرهای فضای مجازی به صورت غیر مستقیم به معرفی جراحان ترمیمی می پردازد اکتفا نمود‫. ‬اطلاعات فضای مجازی قطعا نیازمند تحقیق و بررسی شخصی است‫.
‎هدف اصلی جراحی مجدد، ترمیم بینی به سمت بینی طبیعی است که تنفس آن به خوبی بر قرار باشد ،از نظر ظاهری با سایر اجزا‫ء صورت در تعادل باشد وتا آنجا که مقدور است فرم آن با تمایلات منطقی بیمار مطابق  ‬باشد. هرچند عمل ترمیمی بینی (روتوش بینی)، پس از عمل اول بنوعی مشکلترین جراحی زیبایی بوده و بسیار حساس است اما در صورت انتخاب جراح مناسب نتایج قابل ملاحظه ای خواهد داشت و تلفیق علم و هنر در بازگشت آرامش و اعتماد به نفس از دست رفته ، به بیمار کمک خواهد نمود ‫.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

چه زمانی برای انجام عمل جراحی ترمیم مناسب است؟

با توجه به اینکه روند ترمیم بعد از جراحی بینی تا یکسال بعد از عمل به یک ثبات نسبی می رسد بهتر است اگر نیاز به اقدام مجدد باشد این عمل حداقل یکسال بعد از جراحی اولیه انجام شود. هر چند که این دوره انتظار ممکن است برای بیماری که بابت نرسیدن به نتیجه دلخواه نگران است بسیار طولانی باشد باید از اقدام عجولانه پرهیز نمود زیرا با گذشت زمان و فروکش نمودن ورم بینی بعد از عمل زیبایی ممکن است اشکالات دیگری بروز نماید که قطعا در صورت ترمیم زود هنگام هنوز خود را نشان نداده است. جراحی زود هنگام از آنجاییکه در حالی انجام میگیرد که روند ترمیم همچنان فعال است و دستکاری مجدد ناحیه سبب اشکال خونرسانی پوست و اختلال در ترمیم می شود ، میتواند منجر به عوارض غیر قابل برگشت گردد .
البته در برخی موارد انجام اقدام جراحی قبل از یکسال نیز امکان پذیر است مانند مواردی که پره های بینی در حین عمل جراحی جمع نشده و نیاز به جمع کردن آن باشد این اقدامات را می توان بعد از گذشت ۶ ماه از عمل اول انجام داد. یا در شرایطی که اشکال تنها در محل استوتومی یا محل شکستن استخوان های بینی است. بنابر این بهتر است جهت کسب بهترین نتیجه جراحی بینی گوشتی، استخوانی و ... قبل از یکسال جراح خود را تحت فشار قرار ندهید.

چه افرادی کاندید جراحی مجدد هستند؟

از نظر سلامت عمومی ، بیماران جوان فاقد مشکلات پزشکی به خصوص دیابت برای جراحی مناسب هستند.استعمال دخانیات مانند سیگار بر روند ترمیم اثر منفی دارد لذا بهتر است قبل از انجام جراحی مجدد با توجه به حساسیت و اهمیت ترمیم در عمل دوم مصرف سیگار و قلیان قطع شود. بیماری که اشراف کامل بر مشکلات بینی خود دارد و محدودیت و شرایط ترمیم را درک می کند و توقع منطقی از نتیجه جراحی مجدد خود داشته باشد اغلب از نتیجه جراحی ترمیمی راضی است.

چه اقداماتی قبل از جراحی دوم لازم است؟

* گرفتن  عکس جهت آنالیز قبل از عمل لازم است. منتهی ممکن است بر حسب صلاحدید جراح این اقدام در مطب یا در عکاسی (مشابه آنچه در عمل اول انجام داده اید) انجام شود. در مواردیکه اختلالات تنفسی نیز وجود دارد ممکن است انجام سی تی اسکن از بینی و سینوس ها و یا آندوسکوپی بینی و سینوس ها جهت تکمیل اطلاعات تشخیصی انجام شود.
* در صورتیکه جراحی دوم خود را به پزشکی غیر از جراح اول سپردید، هر چه جراح دوم اطلاعات بیشتری از عمل اول شما داشته باشد قدرت مانور بیشتری در تصمیم گیری برای جراحی مجدد شما خواهد داشت. لذا داشتن عکسهای قبل و بعد از عمل ودر صورت امکان دسترسی به جزییات شرح عمل هم کمک کننده است.
* در صورتیکه جهت جراحی مجدد (ثانویه) بینی نیاز به بیهوشی عمومی باشد ، انجام آزمایشات روتین قبل از عمل لازم است ولی در اقدامات کوچک که با بیحسی موضعی در مطب یا کلینیک انجام میگیرد نیازی به آزمایش خون نیست.

جراحی مجدد کجا باید انجام شود؟

اشکالات جز‍یی مانند رفع غیر قرینگی های محدود، اصلاح برجستگیهای کوچک استخوانی یا غضروفی (سوهان کشیدن) ویا جمع کردن پره های بینی با رعایت شرایط استریل و در صورت تمایل و همکاری بیمار در مطب قابل انجام است ولی در شرایطی که ایرادات بینی به یک نقطه محدود نیست و نیاز به بازسازی و تهیه پیوند از غضروف  گوش و دنده وجود دارد یا نیاز به اصلاح انحراف تیغه بینی وجود دارد و… این اقدامات باید در اتاق عمل انجام گیرد تا علاوه بر استریل بودن محیط ، در صورت نیاز از بیهوشی کامل یا بیدردی (خواب عمیق) حین جراحی بتوان بهره برد.

آیا برای جراحی نیاز به بی هوشی عمومی هست؟

همانطور که در قسمت قبل تا حدودی اشاره شد، بیهوشی در عمل مجدد (ثانویه) بینی بستگی به شدت مشکلات و تمایل و همکاری بیمار دارد. جهت رفع موارد خفیف و اقدامات کوتاه ،بی حسی موضعی کافیست ولی در موارد شدیدتر بخصوص در مواردی که نیاز به اقدامی نظیر تهیه غضروف از دنده ها باشد بی هوشی عمومی لازم است. در موارد بین این دو طیف بسته به تمایل بیمار با ترکیب بی حسی موضعی و داروهای آرام بخش تزریقی که حالتی مشابه خواب عمیق ایجاد می کند بدون اینکه دردی از جانب بیمار احساس شود و یا با بی هوشی کامل قابل انجام است. عمل جراحی بینی بیماری که مضطرب است و حتی اقدام کوچکی مانند رگ گرفتن وی را شدیدا نگران می سازد بهتر است در اتاق عمل و با بی هوشی عمومی انجام شود.

جراحی مجدد معمولا بسته انجام می شود یا باز؟

در موارد خفیف و جزیی معمولا به روش بسته (مانند سوهان کشیدن و بر طرف کردن بر جستگی های استخوان و رفع غیر قرینگی های محدود در سطح استخوان یا غضروف بینی) اما در اشکالات شدید ، با جراحی باز ، جراح اشراف بیشتری نسبت به اسکلت بینی وآنچه در عمل اول رخ داده است خواهد داشت و راحت تر می تواند  با استفاده از پیوند های غضروفی و… به رفع آنها بپردازد. اگر عمل اول به صورت باز انجام شده باشد در عمل دوم روی اسکار قبلی برش داده می شود. تهیه پیوندهای غضروفی از گوش و دنده یا تهیه فاشیا مستلزم برش در سطح پوست گوش (جلو یا پشت) قفسه سینه و ناحیه گیجگاه است.

در جراحی های مجدد از چه تکنیک هایی استفاده می شود؟

اصول جراحی و آنالیز در جراحی اولیه و ثانویه تفاوتی ندارد ولی در جراحی مجدد تمرکز بیشتر بر بازسازی است. برای مطالعه شرح کامل انواع بدشکلی ها و دفرمیتی ها و نحوه اصلاح آنها کلیک کنید.

مراقبت های بعد از عمل و دوره نقاهت بعد از جراحی دوم چگونه است؟

مراقبت های بعد از عمل ثانویه (ترمیمی) بینی مشابه جراحی اول است. اگر اقدام مجدد روی استخوان بینی صورت نگرفته باشد( مانند شکستن استخوان بینی یا استو تومی) نیازی به گذاشتن قالب (اسپلینت) روی بینی نیست. در موارد محدود شاید نیاز به گذاشتن تامپون یا زدن چسب نیز نباشد و یا تنها مدت کوتاهی چسب زدن لازم باشد.

اما در موارد شدیدتر و بخصوص افرادی که پوست ضخیم تری دارند شاید لازم باشد چسب زدن را حتی تا دو ماه بعد از عمل زیبایی بینی ادامه دهند.از نظر میزان تورم و کبودی اگر اقدامی روی استخوان صورت نگرفته باشد احتمال کبودی خیلی کم است.هرچند که حساس بودن پوست بیمار نیز در این امر دخیل است.میزان تورم بستگی به میزان اقدامات انجام شده دارد.هر چه نیاز به بازسازی بیشتر باشد تورم نیز بیشتر خواهد بود.ولی در ترمیم های محدود شدت تورم نسبت به عمل اول ناچیز است.دوره نقاهت در موارد خفیف دو -سه روز و در مواردی که نیاز به پیوند غضروف از دنده باشد ممکن است بیشتراز یک هفته  باشد.ولی به صورت معمول ۵-۷ روز استراحت کافیست.

هزینه جراحی مجدد چقدر است؟

اگر با جراح اول خود جهت انجام عمل مجدد برای هزینه جراحی بینی توافق کرده باشید با یکی از گزینه ها ی زیر مواجه خواهید شد:
•    کلا بدون پرداخت هزینه
•    پرداخت هزینه عمل بینی کلینیک توسط بیمار/هزینه جراحی رایگان
•    پرداخت هزینه کلینیک و جراحی توسط خود بیمار
ولی در صورت انتخاب جراح دیگر معمول این است که هزینه جراحی زیبایی بینی مجدد از پایه جراحی اولیه توسط همان جراح بالاتر است که بسته به شدت مشکلات بینی می تواند ۲-۳ برابر هزینه جراحی اولیه آن جراح باشد.

به صورت کلی، اگر نیاز به عمل جراحی مجدد (ثانویه، عمل جراحی ترمیمی بینی ، ریویژن یا روتوش) بینی دارید، می توانید با مطالعه پرسش و پاسخ هایی که در بالا آورده شده است اطلاعات بیشتری در مورد روش عمل، زمان مناسب انجام، نحوه انتخاب جراح، مراقبت های قبل و بعد از عمل و هزینه کسب کنید.