Warning: Illegal string offset 'box_blank' in /home4/maghzoas/public_html/wp-content/plugins/SmartLinks/seo-smart-links-business.php on line 618

"این مطب صرفاً جنبه اطلاع رسانی داشته و خدمات جراحی در این زمینه ارائه نمیگردد"

چاقی شکم چیست؟

چاقی شکم  1

چاقی شکم که همچنین شکم آبجویی، شکم گلدانی یا به صورت بالینی چاقی مرکزی نامیده می شود وقتی ایجاد می شود که میزان چربی دور شکم و معده به حدی برسد که احتمالا تاثیری منفی بر سلامتی دارد. بین چاقی مرکزی و بیماری قلبی عروقی رابطه  شدیدی وجود دارد. چاقی شکم تنها محدود به افراد مسن یا چاق نمی شود. چاقی شکم با بیماری آلزایمر و همچنین بیماری های عروقی و سوخت و سازی دیگر مرتبط است.

چربی مرکزی و احشایی و دور کمر ارتباطی قوی با دیابت نوع ۲ دارد.

چربی احشایی که همچنین چربی اندامی یا چربی داخل شکم نام دارد در  داخل حفره صفاقی قرار دارد که بین  اندام داخلی و نیم تنه جا گرفته است. در مقابل با چربی احشایی،  چربی زیرپوستی  وجود دارد که در زیر پوست یافت می شود و چربی عضلانی که در عضله اسکلتی پراکنده شده است. چربی احشایی شامل انبارهای چربی متعدد از قبیل روده بند،اپیدیدیم ها، بافت چربی سفید  ( EWAT،) و چربی صفاقی می شود.چربی احشایی بیش از حد   چربی مرکزی ، " شکم گلدانی" یا "شکم آبجویی" نام دارد و در آن شکم به شدت جلو می افتد.این نوع بدن همچنین به بدن  "سیب شکل" معروف است  ودر مقابل با  آن نوع بدن " گلابی شکل" است که درآن چربی  در کفل و مفصل ران رسوب می کند. دانشمندان تشخیص داده اند که مساله اصلی در ارزیابی چاقی، چربی بدن است نه وزن بدن.

محققان در ابتدا در دهه ی ۱۹۸۰ میلادی بر چاقی شکم تمرکز کردند، زیرا در این زمان به این مساله پی بردند که چاقی شکم ارتباطی مهم با بیماری قلبی عروقی، دیابت و دیس‌لیپیدمی دارد. چربی شکم بیشتر با بدکاری سوخت و ساز مرتبط با بیماری قلبی عروقی مرتبط است تا چاقی معمولی. در اواخر دهه ی  ۱۹۸۰ و اوایل دهه ی  ۱۹۹۰، شیوه های تصویربرداری قدرتمند و بینش آفرین کشف شدند که به درک ما از خطرات سلامتی مرتبط با انباشت چربی بدن کمک بیشتری کردند. شیوه هایی از قبیل سی تی اسکن و ام آر ای این امکان را فراهم کردند تا توده بافت چربی واقع در سطح شکم را به چربی درون شکمی و زیرپوستی طبقه بندی کنیم.

چاقی شکم  2

انواع چربی

همه چربی ها از اسیدهای چرب و گلیسرول گرفته شده اند. سه نوع چربی در بدن ما وجود دارد و وقتی چربی بیش از حدی ایجاد شود، اندام های ما بین آنها جای می گیرند. همه ما:

چربی داخل رگ گردش خون داریم که تری گلیسیرید نامیده می شود.تری گلیسیریدها گروهی از مولکول ها هستتند که برای تسهیل انتقال دوطرفه بافت چربی و کلوکوز خون از کبد به رگ گردش خون کار می کنند. وقتی چربی زیادی وجود داشته باشد، بدن آن را برای استفاده بعدی  ذخیره می کند. وقتی در مورد چربی ذخیره شده در ران یا شکم خود فکر می کنید، به تری گلیسریدها فکر می کنید. رژیم های غذایی سرشار از کربوهیدرات های فرآوری شده باعث افزایش سطح تری گلیسیرید می شود. سطوح بالای تری گلیسیریدها  عوامل خطر قدرتمندی برای بیماری قلبی هستند. این سطوح تری گلیسیرید را می توان با خوردن اسیدهای چرب امگا ۳ در ماهی، روغن کریل ماهی یا روغن های جلبک و همچنین روغن های گیاهی دیگر مثل روغن تخم کتان و روغن شاهدانه کاهش داد.

سطوح تری گلیسیرید نرمال ۱۵۰ میلی گرم بر دسی لیتر خون هستند

سطوح تری گلیسیرید بالا بین ۲۰۰ تا ۴۹۹ دسی لیتر خون هستند.

چربی ای که در زیر لایه های پوست یافت می شود، چربی زیرپوستی نام دارد. این یک بافت اتصال دهنده چربی دار است که در زیر لایه زیرپوست یافت می شود. چربی زیرپوستی همچنین شامل عصب ها و رگ های خونی می شود. چربی زیرپوستی نقش مهمی در فعالیت بدن ایفا می کند. این جایی است که چربی برای استفاده به عنوان انرژی ذخیره می شود و به عنوان یک جاذب شوک عمل می کند که از پوست در برابر صدمات محافظت می کند و از بدن ما در برابر از دست دادن گرما محافظت می کند.

چربی بیش از حد در شکم یا معده، پشت بازو، دقیقا زیر کتف، در قسمت بالا و جلویی ساق پا و ران ذخیره می شود. این لایه از بافت چربی دار همچنین بافت چربی، زیرپوست، بافت زیرپوستی یا فاسیای سطحی نامیده می شود. چربی بیش از ۱۵ تا ۲۰ درصد از وزن بدن فرد را به طور میانگین تشکیل می دهد.

 

وقتی بخش چرب پوست خود را حفظ کنیم، ما بافت چربی دار را حفظ می کنیم. این چربی است که ما می بینیم. وقتی این چربی بیش از حد ذخیره شد، سلولیت تشکیل می شود، زیرا پوست بین رسوبات چربی گود می اندازد. همچنین، چربی زیرپوستی بیش از حد باعث کشیده شدن پوست می شود.

چاقی شکم  3

راه ها و روشهای درمان

- درمان و رفع چاقی شکم با لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز که عموما به عنوان "لیپولیزر" شناخته می شود یک روش لیپواسکالپچر غیرتهاجمی برای برداشت بسته های سفت چربی از قبیل چربی دور کفل یا ران، دور کمر و غبغب است. این روش به شکل موثری نواحی چربی مقاوم در برابر رژیم غذایی یا ورزش را با کمترین عوارض جانبی به نسبت روش های سنی مثل لیپوساکشن کاهش می دهد. در این روش از یک لیزر برای ذوب موثر چربی های ناخواسته در صورت و بدون استفاده می شود و سپس یا به بدن این امکان را می دهد تا چربی ذوب شده را سوخت و ساز کند یا از یک نوع ساکشن به نام "آسپیراسیون ( مکش)" استفاده  می کند که به پزشک امکان برداشت میزان بیشتر چربی را می دهد.

روش لیزرلیپولیز برای لاغری شکم و پهلو آسان، ایمن و بدون درد است و در کلینیک صورت می گیرد. این روش نیازی به بستری شدن ندارد و بیمار فورا به سرکار خود برمی گردد. قبل از انجام جراحی لیزرلیپولیز، در ناحیه مورد نظر بی هوشی موضعی تزریق می شود. فیبر نوری لیزر وارد بافت زیرپوست می شود و با طول موج مخصوص چربی را از بین می برد ( لیزرلیپولیز). بخش زیادی از چربی در طول جراحی برداشت می شود و در نواحی دیگری از بدن می توان آن را مورد استفاده قرار داد ( لیپواسکالپچر).

در این موارد که بیمار میزان چربی کم یا متوسطی دارد که شل یا سفت هستند، لیپولیزیز یا لیپولیزر به روز ترین، موثرترین و ایمن ترین راه حل است. لیزرلیپولیز یک ابزار درمانی غیرتهاجمی است که چربی را از بین می برد و درعین حال پوست را جمع می کند و نتایج قابل قبولی عرضه می کند.

تفاوت اصلی این روش با روش قدیمی لیپوساکشن این است که در روش لیپوساکشن بافت چربی استخراج می شود، در حالی که لیزرلیپولیز چربی را تا نقطه ذوب گرم می کند،آسیب به بافت را کاهش می دهد و درمانی راحت تر و ایمن تر است.

لیزرلیپولیز شامل به کاربردن دو نوع قدرت لیزر است: یکی برای از بین بردن چربی و دیگری برای ایجاد اثر سفت کننده بدن به منظور مشخصص کردن حدود بدن و صاف کردن آن.

این جراحی به صورت سرپایی و تحت تزریق موضعی و با عرضه یک کانول ریز از طریق برش کوچک در پوست صورت می گیرد. در انتهای کانول یک فیبر نوری وجود دارد که دو طول موج را انتقال می دهد: ۹۲۴ نانومتر، بهینه برای از بین بردن سلول های چربی و ۹۷۵ نانومتر برای ایجاد اثر جمع شدن پوست.

این سیستم انتقال  قدرت دو گانه باعث می شود  تا پزشک بتواند  با مناسب ترین طول موج برای درمان نیازهای مخصوص هر بیمار کار کند.

این جراحی بین یک تا دو ساعت طول می کشد. بیمار همان روز می تواند به خانه برگردد و یک شکم بند منقبض کننده برای یک یا دو هفته روی شکم خود می بندد. مرحله پس از عمل ۴۸ ساعت است.

مزایای لیزرلیپولیز:

  • بهبود سریع تر و راحت تر
  • احتمال کمتر کبودی و ورم
  • انقباض پوست
  • بی هوشی موضعی، درمان سرپایی

چاقی شکم  4

- درمان چاقی شکم با لیزر

جریان و گردش خون به بافت را افزایش می دهد

زهکشی مایع بافت بینابینی و مایع لنفاوی را افزایش می دهد

سوخت و ساز سلول چربی را افزایش می دهد

خارج شدن چربی از سلول های چربی را افزایش می دهد

دفع ادرار مواد زائد بدن از بافت را افزایش می دهد

تامین اکسیژن برای بافت را افزایش می دهد

بافت لیفی اطراف توده چربی را از بین می برد

با افزایش میزان کولاژن و کاهش رشته های فیبروز ظاهر کلم بروکلی شکل بدن را بهبود می بخشد

با تحریک نقاط طب سوزنی اشتها را کاهش می دهد و سوخت و ساز را متعادل می کند

روش درمان با لیزر

در ابتدا باید با پزشک متخصص لیزردرمانی مشورت کنید تا متوجه شوید آیا شرایط لیزردرمانی را دارید یا نه. در طول این دوره زمانی فرصت دارید تا سوالات و نگرانی هایی را که در مورد این روش درمانی دارید از پزشک بپرسید. در صورتی که پزشک مشخص کرد که این روش درمانی برای شما مناسب است،چند مرحله مقدماتی وجود دارد: تشریفات اداری، گرفتن عکس و اندازه گیری.  سپس، بیمار ناحیه مورد نظر را عریان می کند و دراز می کشد. در این مرحله پزشک با قراردادن لیزرهای کم سطح به نواحی مورد نظر درمان را شروع می کند.برای این که لیزر سطح پایین اثر بالقوه خود را بدست آورد، بیمار بسته به اندازه و حجم ناحیه مورد نظر به حداقل ۴ تا ۸ جلسه درمانی نیاز دارد. این روش درمانی باید در کناررژیم غذایی سالم و ورزش باشد. این روش درمانی غیرتهاجمی است و از لیزراستفاده می کند. در طول دوره درمان، بیمار احساس ناراحتی نمی کند، بیمار به جز فشار دستگاه های دستی و احساساتی مثل سوزن سوزن شدن ،وجود لیزر را احساس نمی کند. با این حال، نور لیزر مشخص است.

معمولا هر دو هفته یک جلسه

تعداد جلسات بسته به بیمار تقریبا ۴ تا ۸ جلسه است. بیمارانی که اضافه وزن آنها بیشتر از ۴٫۵ تا ۶٫۸ کیلوگرم باشد،به یک یا دو دوره درمانی نیاز دارند.

حداکثر نواحی درمانی بسته به وضعیت انباشت چربی و درخواست بیمار ۵  ناحیه است.

در بعضی از بیماران، در صورتی که رژیم غذایی مناسبی داشته باشند، می توان ۱۰ جلسه درمانی در یک هفته برگزار کرد.

- درمان چاقی با مزوتراپی

مزوتراپی یک تخصص جالب در پزشکی زیبایی است که درمان چربی و سلولیت را متحول کرده است. این روش درمانی بدون جراحی  نتایجی مشابه با لیوساکشن عرضه می کند. مزوتراپی یک روش درمانی بی خطر و غیرتهاجمی است که شامل تزریق مقدار میکروسکوپی عامل های دارویی، عصاره های گیاهی طبیعی، داروهای هومئوپاتی ( همسان درمانی) و ویتامین ها به میان پوست، لایه چربی و بافت اتصال دهنده زیر پوست می شود. هر بیمار با فرمول مشخصی که نیازهای مخصوص و نوع بدن او را در نظر می گیرد، درمان می شود.

مزوتراپی به دلایل ایجاد سلولیت حمله می کند و به صورت بهینه سلول های چربی را مورد هدف قرار می دهد و در عمل چربی ها را ذوب می کند. از این روش برای تراز بدن در قسمت های مفصل ران، کفل، ران، دور کمر ، شکم و بازو و برای کاهش سلولیت استفاده می شود. رایج ترین نواحی ای که درمان می شوند دورکمر، دور کفل و ران و بازوها هستند.

مزوتراپی روشی درمانی است که کمک می کندرسوبات چربی در نواحی ای که به خوبی به ورزش واکنش نشان نمی دهند، از بین بروند. این روش در ابتدا ۶۰ سال پیش در فرانسه انجام شد و شامل تزریق فسفاتیدیل کولین و محلول  ال کارنیتین در ناحیه های مورد نظر است. پس از اعمال بی هوشی موضعی، درمان  در حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد ( به طور کلی ۴۵ دقیقه). تزریقاتی که در ناحیه های مورد نظر انجام می شود باعث التهاب در نواحی می شود که از طریق سازوکار مشابه با کاهش وزن طبیعی، باعث از بین رفتن چربی می شود. مزایای این روش درمانی چیست؟ می توانید همان روز به سرکار خود برگردید و پس از یک هفته برنامه تناسب اندام معمول خود را سربگیرید. پس از یک ماه بین ۱٫۵ تا ۶ سانتی متر از چربی ناحیه مورد نظر از بین می رود و اثرات آن در صورتی که وزن خود را حفظ کنید، دائمی هستند. این روش درمانی بیشتر برای افزایش وزن در ناحیه پایین شکم، ماهیچه سه سر و قسمت داخلی و خارجی ران و مفاصل ران جواب می دهد.

- لیپوساکشن با لیزر:

اول از همه ، برای اینکه درد نکشید، بی هوشی موضعی تزریق می شود. بیماران در ابتدا کمی درد احساس می کند و سپس دردی احساس نمی کند. وقتی ناحیه کاملا بی حس شد، پزشک از لیزر برای ذوب رسوبات چربی در ناحیه مورد نظر استفاده می کند. لیزر تا زمانی که چربی ذوب شود به جلو و عقب حرکت می کند. به طور همزمان، لیزر برای تحریک تولید کولاژن در پوست مورد استفاده قرار می گیرد. تحریک تولید کولاژن برای سفت شدن پوست صورت می گیرد. وقتی کل چربی مورد نظر ذوب شد، وقت آن است که چربی ها از بدن جدا شوند. در بخش آخر درمان چاقی شکم، برای جدا کردن چربی از بدن از کانول های ساکشن استفاده می شود. بدن به طور همزمان تراز می شود تا نتایج مورد نظر بدست آید.

عوارض جانبی

رایج ترین عوارض جانبی لیپوساکشن با لیزر شامل موارد زیر می باشد: قرمزی، تورم، کبودی جزئی، خارش، پوست پوست شدن و دلمه بستن زخم. اغلب این علائم در طول چند روز اول یا نهایتا تا یکی دو هفته از بین می روند.

در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید