ایمپلنت (کاشت دندان) چیست؟

ایمپلنت دندانی به پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته می شود که در استخوان فک کاشته و جایگزین دندان از دست رفته می شود پس از جایگذاری ایمپلنت طی روندی که یکپارچگی استخوانی (osseointegration) نام دارد ایمپلنت محکم به استخوان جوش می خورد سپس روکش یا دست دندان بر روی ایمپلنت متصل می شود.

 اجزای ایمپلنت کدام است؟

- ریشه (فیکسچر)

 - تاج (آباتمنت)

 آیا انواع مختلفی از ایمپلنت های دندانی وجود دارد؟

به دلیل تفاوت های اناتومیک در هر انسان مانند میزان استخوان، کیفیت استخوان، شکل ونیز ارتباط فک بالا و پایین، انواع مختلفی از اندازه ها، شکل ها و ترکیب بندی های ایمپلنت وجود دارند ازجمله:

Implant Internal Connection : یعنی اینکه قسمت تحتانی تاج آن به درون ریشه وارد شود. امروزه بیشتر از این نوع ایمپلنت استفاده می شود. فقط در قطرهای ۳ میلیمتر و کمتر امکان این نوع ایمپلنت وجود دارد به دلیل قطر کم فیکسچر وجود ندارد زیرا باعث ضعیف شدن بدنه ایمپلنت می شود.

Implant External Connection : یعنی اینکه قسمت فوقانی ریشه به درون تاج وارد شود. از آنجا که داخل ایمپلنت تراشیده نمی شود ایمپلنت از مقاومت بیشتری برخوردار است هنوز هم بعضی از متخصصین برای دندان های مولر از این نوع ایمپلنت استفاده میکنند.

Mini Implant : به ایمپلنت با قطر کمتر از ۳ میلیمتر مینی ایمپلنت گفته می شود که برای موارد موقتی استفاده میشود. ممکن است که لازم باشد برای شش ماه پروتز موقت به بیمار داده شود در این صورت میتوان از دو یا سه مینی ایمپلنت استفاده بکنیم تا یک دست دندان موقت برای بیمار ساخته شود و در زمانیکه ایمپلنت های اصلی به بهره برداری میرسند مینی ایمپلنت ها حذف شوند.

نحوه و مراحل درمان ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندانیطی یک پروسه جراحی در محل دندان کشیده شده قبلی و یا همزمان  با کشیدن دندان غیر عفونی در محل آن کاشته می شود و پس از اتصال استخوان به آن در مرحله دوم دندان مصنوعی و یا روکش ساخته شده روی ایمپلنت نصب می شود.

پس از تکمیل درمان و تحویل پروتز مراقبت های لازم چیست؟

ایمپلنت دندانی نیز همچون دندان طبیعی به مراقبت بهداشتی با مسواک ونخ دندان دارد.

در یک سال اول پس از تحویل پروتزحداقل ۳ یا ۴ مرحله باید معاینه شده و پس از آن همچون دندان طبیعی باید سالانه معاینه شوند.

  طول عمرهای ایمپلنت ها ی دندانی چقدر است ؟

با پیشرفت هایی که دندانپزشکی نوین داشته انتظار می رود بیشتر ایمپلنت ها عمر نا محدودی داشته باشند البته طول عمر یک درمان ایمپلنت بستگی به عوامل متعددی دارد که بهداشت ونحوه نگهداری توسط بیمار ، قطر و طول ایمپلنت ، توزیع صحیح نیروها روی ایمپلنت موثرند .

 برای چه کسانی نمی توان ایمپلنت گذاشت ؟

در مواردی که بدن توانایی ترمیم و التیام را نداشته باشد ( مانند دیابت کنترل نشده ) امکان استفاده از ایمپلنت نیست . البته در صورتی که دیابت فرد تحت کنترل پزشک قرار گیرد درمان موفقیت آمیز خواهد بود . در افرادی که برای درمان سرطان ها ، شیمی درمانی می شوند پس از پایان درمان های مذکور امکان گذاشتن ایمپلنت وجود دارد .

 چه کسی عمل ایمپلنت را انجام می دهد ؟

کاشت دندان از عمال تکنیکی و علمی دندانپزشکی است و تکنیک های آن در سطح بالایی قرار دارد . هیچ دندانپزشکی نه مایل است و نه قادر استکه تمام اعمال دندانپزشکی نوین را انجام دهد . همواره تیمی از متخصصین می توانند ایمپلنت را در دهان شما جای دهند . این تیم شامل جراح دهان یا متخصص لثه ، متخصص پروتز ، متخصص ترمیمی یا دندانپزشکی است که آموزش دانش ایمپلنت را در سطح عالی آموخته باشند . عموما یک تیم حرفه ای برای درمان ارجحیت دارد زیرا همه ی اعضا پیش از درمان ، بیمار را معاینه کرده و برای درمان ، تشخیص و درمان علمی را ارائه می کنند .

 Dental-Implants

موارد استفاده از ایمپلنت

 ایمپلنت را میتوان بجای موارد زیر استفاده کرد

 جایگزین یک دندان از دست رفته

 جایگزین یک دندان Missing

 جایگزین گروهی دندان ها بصورت بریج

 جایگزینی تمامی دندان های یک فک کامل

 ثابت نمودن دست دندان های لق

 یک دندان از دست رفته

 بریج با چند دندان از دست رفته

 بهتر است که ایمپلنت ها به همدیگر متصل شوند و به صورت گروهی روکش شوند تا اینکه تک تک و به طور مجزا روکش شوند به این دلیل که میتوانند در تحمل فشارهای جویدن به کمک هم بیایند.

 برطرف کردن لقی دندانبرطرف کردن لقی دست دندان

 برای این کار میتوان از Ball and socket و یا از Locator استفاده کرد این ابزار از دو قسمت مجزا تشکیل شده اند و یکی به فیکسچر و دیگری به پروتز وصل می شود و با اتصال این دو قسمت دست دندان به فک متصل شده و از لقی جلوگیری می شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید