"این مطب صرفاً جنبه اطلاع رسانی داشته و خدماتی در این زمینه ارائه نمیگردد"

کاشت مو در جای زخم و بخیه

کاشت مو در جای زخم و بخیه به  یکی از محبوب ترین ابزارها برای ترمیم جای زخم تبدیل  شده است. این روش درمانی شامل برداشت مو از بدن یا سر و قرار دادن آن در بافت جای زخم یا بخیه در پشت سر است. معمولا بین ۵۰ تا ۹۰ درصد از گرافت ها در جای زخم یا بخیه رشد می کنند و باعث می شوند که نواحی دارای جای زخم یا بخیه در پوست سر  کمتر مشخص باشند.

شکلی از جراحی پوست یا جراحی پلاستیک برای کمبود موی پوست سر  که با تغییرات هورمونی، سوختگی یا آسیب دیدگی بوجود آمده، صورت می گیرد. در این روش از موهای موجود برای پر کردن نواحی طاس استفاده می شود. عموما برای اینکه بیمار از نتایج سطح پرشدن موی سر در آن نواحی رضایت پیدا کند، به جلسات زیادی نیاز است. این جلسات شامل پیوند بافت مودار به ناحیه طاس به صورت مستقیم با با استفاده از میکروگرافت های فولیکول ها به منظور ترمیم خط مو می شود. مهم است که بیمار در بخش های دیگر سر رشد موی سالمی داشته باشد تا به عنوان نواحی اهداکننده مورد استفاده قرار گیرند و رنگ، بافت و ویژگی های دیگر کاشت مو نیز باید سازگار باشند.

کاشت مو در جای زخم و بخیه 1

در طول فرآیند برداشت نواری ، پزشک یک "نوار" بافت را از پشت و طرفین سر بیمار برش می دهد. وقتی دستیاران جراح مشغول تقسیم بافت به واحدهای فولیکولی مجزا هستند، پزشک متخصص با استفاده از بخیه زخم را می بندد. در یک وضعیت ایده ال، زخم به خوبی التیام پیدا می کند و جای زخم عملا در زیر موهای موجود قرار دارد ومشخص نیست. با این حال، در اکثر مواقع، جای زخم  کاملا مشخص است و حتی ممکن است در طول زمان گسترش پیدا کند. داشتن جای زخم ناشی از نوار کاشت مو باعث می شود که بیمار بیمار به دلیل اینکه جای زخم یا بخیه سر نمایان می شود، نتواند موی سر خود را کوتاه یا اصلاح کند.

گزینه دائمی تری که باید در نظر گرفت جراحی ترمیم جای زخم است. این جراحی شامل  برش جای زخم و بخیه مجدد زخم می شود. اگرچه  این کار گاهی اوقات باعث می شود که جای زخم کمتر نمایان باشد، اغلب جواب نمی دهد. یک روش درمانی بهتر پیوند موی طبیعی در ناحیه جای زخم است. این کار با شیوه  FUE صورت می گیرد و برای بدست آوردن نتایج مطلوب به بیش از یک جلسه نیاز است، زیرا رویش مو بافت جای زخم نسبت به بافت بدون جای زخم  کمتر است.

 کاشت مو در جای زخم و بخیه 2

شکل ۱ برداشت دستی مجزا و مراحل  بستن زخم

ترمیم جای زخم

کاشت مو در جای زخم و بخیه 3

کاشت مو در جای زخم و بخیه 4

 

نمونه ۱

بیماری که در تصویر زیر می بینید چند ردیف جای زخم گرد دارد که از روش کاشت موی طبیعی که چندین سال پیش انجام داده  بوجود آمده اند.اکنون هنگامی که موهای خود را کوتاه می کند، این جای زخم ها بسیار نمایان هستند. ما دو ردیف از جای زخم ها را در یک برش خطی مجزا برداشت کردیم. نوار برش داده شد به واحدهای فولیکولی مجزا تقسیم می شود و در جای زخم های سمت راست پوست سر بیمار قرار داده می شود. پس از اینکه توزیع مجدد به اتمام رسید، در صورتی که به استتار بیشتر جای زخم های باقی مانده نیاز باشد، می توان با استخراج  مستقیم واحد فولیکولی از ناحیه اهداکننده ( FUE) در عوض ایجاد یک برش خطی دیگر، مو بدست آورد.

کاشت مو در جای زخم و بخیه 6کاشت مو در جای زخم و بخیه 5

تصویر پایین: ردیف های جای زخم از شیوه کاشت موی سر دسته دسته ای. تصویر بالا: دو ردیف برداشت شدند تا یک خط برش مجزا ایجاد کنند.

نمونه ۲

بیماری که در تصویر زیر می بینید از روش ترمیم مو استفاده کرده است و موی مصنوعی مستقیما روی پوست سر او بخیه زده شده است. این روش درمانی امروزه در ایالات متحده غیرقانونی است، زیرا جای زخم تغییرناپذیری ایجاد می کند که ناشی از رد فیبرهای موی خارجی توسط بدن است. ناحیه دارای جای زخم با دو جلسه کاشت موی واحد فوکلیکولی استتار شد. خوشبختانه، ناحیه اهداکننده موی بیمار برای پوشش جای زخم کافی بود. به منظور اینکه بیشترین بهره از کاشت مو برده شود، بیشترین تراکم در خط موی پیشانی قرار داده می شود. علاوه براین، از آنجایی که منبع خون در خط مو کمتر از همه آسیب می بیند، قرار دادن بیشتر مو در این ناحیه ( در عوض اینکه مستقمیا در ناحیه جای زخم قرار داده شود) حداکثر رشد را تضمین می کند.

کاشت مو در جای زخم و بخیه 7

کاشت مو در جای زخم و بخیه 8

تصویر بالا: جای زخم وسیع ناشی از رد فیبرهای موی مصنوعی توسط بدن که در پوست سر بیمار کاشت شده است. تصویر پایین: نواحی دارای جای زخم ناشی از کاشت موی نامطلوب با استفاده از دو جلسه کاشت موی واحد فولیکولی استتار شد.

مزایا

در طول جراحی اصلاح ترمیم مو می توانیم:

ظاهرپوست سر، خط مو و موی خود را بهبود ببخشیم

وضعیت مویی که بد کاشت شده را بهتر کنیم

جای زخم ناشی از جراحی قبلی را پنهان کنیم

یک جای زخم خطی ایجاد می کنیم تا چند برشی که پیش از این در طول جراحی قبلی صورت گرفته را پوشش دهیم

فولیکول های موجود را برداشت کنیم که در جراحی قبلی در جای مناسبی قرار نگرفته بودند

فولیکول های موی سالم و جدید را کاشت کنیم

در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید